DAJ CYNK

Decyzja czy dzielić TP - do końca listopada

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 1874

UKE podejmie decyzję o ewentualnym podziale Telekomunikacji Polskiej pod koniec listopada. Obecnie niezależni eksperci prowadzą ekspertyzę, którą zakończą na początku listopada - poinformowała w Radiu PiN prezes UKE Anna Streżyńska.

UKE podejmie decyzję o ewentualnym podziale Telekomunikacji Polskiej pod koniec listopada. Obecnie niezależni eksperci prowadzą ekspertyzę, którą zakończą na początku listopada - poinformowała w Radiu PiN prezes UKE Anna Streżyńska.

Jesteśmy w trakcie ekspertyzy, którą przeprowadzają dla nas niezależni eksperci. My uważamy, że podział jest konieczny, ale chcemy otrzymać opinię niezależnych ekspertów, którzy zbadają sytuację rynkową, zbadają, na ile nasze podejrzenia co do pewnych mechanizmów dyskryminacyjnych są słuszne. Jeżeli uznają, że nasze podejrzenia są słuszne i że taka metoda doprowadziłaby do sprawiedliwego traktowania konkurencji przez operatora zasiedziałego to będą również proponowali, w jaki sposób tego podziału należy dokonać. Ta praca się skończy w listopadzie i wtedy będziemy podejmować decyzję - powiedziała Streżyńska.

Pytana, czy do końca tego roku należy się spodziewać decyzji dotyczącej podziału lub też odstąpienia od podziału TP, Streżyńska odpowiedziała: Do końca tego roku, być może nawet wcześniej. Do początków listopada trwają prace, więc myślę, że w końcu listopada będziemy mieli już pogląd, w którą stronę idziemy i czy decyzja ogólna będzie pozytywna za separacją, czy jednak będziemy od tego odstępowali.

Gdyby zapadła decyzja o podziale TP, wtedy proces dzielenia telekomu rozpocząłby się w drugiej połowie 2009 roku.

Jeśli decyzja będzie za, to wtedy nas czeka takie tradycyjne postępowanie administracyjne, które przeciętnie trwa od 4 do 6 miesięcy (...) i należy się spodziewać, że połowa przyszłego roku przyniesie ostateczną odpowiedź na pytanie czy i w jaki sposób. Za rok o tej porze TP byłaby w procesie dzielenia - powiedziała prezes UKE.

Wcześniej prezes UKE zapowiadała już, że decyzja o podziale TP na część hurtową i detaliczną może się nieco opóźnić i zapaść we wrześniu lub październiku, ponieważ nastąpiło opóźnienie w przetargu na doradcę, który miał oceniać, czy taki podział jest uzasadniony.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: PAP

Przewiń w dół do następnego wpisu