DAJ CYNK

Centertel i P4 razem startują w aukcji na LTE

07.06.2010

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 6807

Ważne 1

0

Centertel i P4 chcą założyć wspólną firmę, która wystartuje w przetargu na częstotliwości LTE. Na to musi wyrazić zgodę UOKiK, stosowne dokumenty zostały już złożone.

Centertel i P4 chcą założyć wspólną firmę, która wystartuje w przetargu na częstotliwości LTE. Na to musi wyrazić zgodę UOKiK, stosowne dokumenty zostały już złożone.

Na co dzień mocno rywalizujemy, ale są tematy, w których warto połączyć siły. Dlatego jesteśmy blisko wspólnego startu z Playem w przetargu na pasmo 2,6 GHz, którego ogłoszenie nastąpi w najbliższych tygodniach. (…) Ostateczną decyzję podejmiemy jednak po decyzji UOKiK oraz poznaniu ostatecznego kształtu dokumentacji przetargowej przygotowywanej przez UKE - napisał na swoim blogu Wojciech Jabczyński, rzecznik Grupy TP.

UKE planuje ogłosić aukcję w ciągu kilku tygodni, najprawdopodobniej podzieli 70 MHz pasma na 2,6 GHz w dwa bloki po 35 MHz, zdecydowanie za dużo dla jednego operatora (do pełnego wykorzystania możliwości LTE wystarczy 20 MHz). Szerzej o uwagach do aukcji pisaliśmy w tej wiadomości.

Jeśli jednak dostaniemy od UOKiK zgodę (dziś o taką zgodę zapytaliśmy) na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy do przetargu LTE, otworzy to drogę do jednego z najbardziej przełomowych projektów w polskich telekomach ostatnich lat. I będzie bardzo duża pokusa, żeby tą drogą pójść - pisze na swoim blogu Marcin Gruszka, rzecznik P4.

Jak dowiaduje się TELEPOLIS.PL, rozmowy między dwoma operatorami na temat wspólnego startu w aukcji na LTE trwały kilka miesięcy.

Źródło tekstu: blog.tp.pl, blogplay.pl, wł

Komentarze
Zaloguj się
82. wiklef
0

2013-10-03 18:15:53

trochę szkoda, byłaby fajna sieć i pewnie o wiele szybciej niż w przypadku samego Play :(

Odpowiedz

81. wiklef
0

2013-10-03 18:15:05

czyli co, nic z tego? :D

Odpowiedz

80. ~Poll
0

2010-06-11 17:58:13

Oj chyba Plus jednak musiał . Tak samo jak z PKP muszą wpusćić na tory DB i nie maja nic do powiedzenia. Normy to se moga i być ale gdyby nie rywalizacja pomiedzy B i A nie byłby nowszych samolotów tylko stare.

Odpowiedz

79. Sethai
0

2010-06-10 12:01:34

@78 No właśnie Plus nic nie musiał. Widzisz ta agresywna rywalizacja jest powiązana również ze współpracą z korzystania z tych samych masztów co tylko potwierdza, że jest możliwa rywalizacja między orange i play jeśli wystartują jako jedna firma po licencje LTE. A co do samolotów to nie raczej nie latalibyśmy DC10 nadal - nowe samoloty są bardziej ekonomiczne niż stare a resurs DC10 już się dawno skończył ;) (rywalizacja rywalizacją ale normy i prawa linie lotnicze muszą spełniać)

Odpowiedz

78. ~Poll
0

2010-06-10 11:05:59

@77Nie znam się na niuansach przepisów telekomunikacyjnych ale wydaje mi się że Plus musiał udostępnić Playowi. Owocem współpracy było samo pojawienie się kolejnego gracza a spadek cen usług jest wynikiem agresywnej, ze strony Play, rywalizacji a nie współpracy. Sporo w porównaniu z Kowalskim latam samolotami wiec siłą rzeczy się tym interesuje. Gdyby nie zagorzała rywalizacja pomiędzy Boeing i Airbus to dziś latalibyśmy rozklekotanymi DC10 bo liniom które zamawiają te samoloty bardziej opłaca się wypłata odszkodowań za katastrofę niż zakup lepszego samolotu.

Odpowiedz

77. Sethai
0

2010-06-09 23:04:50

@76 Chyba do niczego nie dojdziemy-a dokładniej nikt nikogo nie przekona do swojego zdania :) ja w swoich postach będę pisał jedno, a Ty w swoich drugie i będziemy się powtarzać, aż któremuś się znudzi lub zapomni odpisać :) Co do współpracy i Playa - to chyba pierwszy głos tutaj słyszę, że wejście Playa nic nie dało rynkowi :) Widzisz problem ogólny jest taki, że tak zwany rynek przeżyje bez LTE przez 5 lat, a Polski da rade i 10 lat przeżyć więc opki nie muszą się spieszyć, a i żaden nowy operator nie wejdzie już na rynek - co najwyżej wykupi innego opka (co będzie trudne jeśli opki nie zbankrutują np wlasnie na wdrożeniu LTE samemu bez zadnej pomocy). Pomyśl sobie tak: jaki koszt będzie musiał odrobić opek jeśli będzie musiał postawić 500 masztów po 1 mln każdy, a ile gdy wystarczy, że postawi 250? LTE będzie i tak i tak drogie jak to z nowymi rzeczami ale jeśli jeden opek będzie musiał ponosić sam koszta wszystkie to będzie to oznaczać, że jeszcze drożej to wyjdzie (albo 2 razy dłużej).

Odpowiedz

76. ~Poll
0

2010-06-09 22:46:41

@75 ja też nie znam więc jedziemy na tym samym wózku a nie znamy bo takie coś nie miało miejsca. Współpraca Play z Plusem nie zaowocowała niczym poza tym że pojawiła się jeszcze jeden operator ogólnopolski. Jeśli teraz Play dogada się z Orange to obaj operatorzy obniżą sobie koszty wprowadzenia czegoś co i tak musieliby wprowadzić ( bo jak nie to wejdzie haczynson i ich zmiecie z powierzchni ziemi ) a cenę podyktują sobie na podstawie wskaźników. Powtórzę jeszcze raz: Nauka Radziecka nie zna przypadku w którym współpraca dwojga KONKURENTÓW z tej samej branży zaowocowałby obniżeniem cen, podwyższeniem jakości/niezawodności. Współpraca jest pożądana wówczas gdy kompanie są w pewnym stopniu zależne od siebie np: ja mam las a Ty tartak.

Odpowiedz

75. Sethai
0

2010-06-09 14:56:51

@Poll wpierw odpowiedź na pytanie-ogólnie nie znam bo nie zagłębiałem się w tematykę-ale teraz mi się nasunął taki jeden: play i plus(play jako stajnia F1 kupił silnik od plusa). Tyle, że postępu technicznego nie dokonują operatorzy komórkowi-oni tylko z niego korzystają, a jeśli nie będzie stać operatorów by samemu postawić LTE to nie postawią i nie pójdą z torbami - no chyba, że te teoretyczne 30-40mln użytkowników komórek wyemigruje z Polski, a pamiętaj, że nie każdy poleci na transmisje z LTE bo 3/4 społeczeństwa komórkowego telefonu używa do dzwonienia i smsowania, a nie do transmisji danych. Troche chyba mylisz sposoby współpracy-opkowie chcą razem startować w przetargu by złożyć lepsze warunki i wygrać go - czyli dostać częstotliwości by z nimi coś zrobić, a jeśli zrobią tak jak piszą na blogach czyli razem będą stawiać maszty to jest plus dla nich-nadal będzie rywalizacja ale sensowna: nie będą w ramach rywalizacji stawiać (i dublować) masztów w Wawie przez rok tylko w tym samym czasie jeden postawi w Wawie,a drugi w Krakowie-dzięki czemu użytkownicy i Krakowa i Wawy będą mieć dostęp do "dobrodziejstw" nowej technologii, a nie tylko jedno miasto. A właśnie gdyby była normalna rywalizacja to jak jeden postawiłby maszty w Wawie to drugi też tam postawi, żeby tylko powiedzieć, że "ja też mam zasięg w Wawie" i tym samym "zmarnują" kasę w porównaniu gdy się umówią, że każdy z tej dwójki może korzystać z masztów i częstotliwości drugiej strony.

Odpowiedz

74. ~Poll
0

2010-06-09 14:35:24

@73 dlatego że inne korzysci jak szybkość i jakość stale bedą poprawiane bo taka jest natura postępu technicznego a im rywalezacja a nie współpraca jest wieksza tym większy jest postęp. Potrzeba jest matką wynalazków a współpraca ma to do siebie że każdy oglada sie tylko jak to zrobic by się jak najmniej napracować. I rzeczywiście mniej sie narobią ale wcale nie skorzysta na tym klient. Znasz , pytam jeszcze raz, współprace na której zyskał klient? Jak by zabronić im współpracy ( tak hipotetycznie ) to i tak będą musieli maszty postawić i tak albo pójdą z torbami.

Odpowiedz

73. Sethai
0

2010-06-09 13:16:04

@72 Ale dlaczego ciągle stawiasz korzyść finansową jako jedyną korzyść jaką może osiągnąć klient? Co do stawiania masztów - no widzisz nie musi wcale tak być, gdyby tak było to każdy opek w każdym mieście miałby 3G, a u każdego opka są białe plamy, bo jednemu tam się nie opłaca inny postawił bo zaryzykował, a jeszcze inny postawił bo mu się to opłacało(za to nie postawił w innym miejscu). Prócz chyba play''a to nikt nie chwali się gdzie i jaki maszt postawił (a play musi bo sporo osób albo narzeka na zasięg albo przeważniej myśli, że play ma zasięg do bani więc play musi głośno o tym mówić).

Odpowiedz

72. ~Poll
0

2010-06-09 06:39:47

@71 ale to samo można osiągnąć poprzez rywalizację. Jeden op stawia 10 masztów to drugi musi postawić 15 by być lepszym. Jak już to zrobi to ten pierwszy znowu będzie musiał zagrać białymi pionkami i albo postawi kolejne 10 albo obniży cene za usługe żeby mu klienci nie uciekli itd. itd. Jak będa mieli okazje współpracy to na bank storzą kartel co już miało przecież miejsce. Czy znasz przykład współpracy dwóch kompanii którego efektem była korzyść finansowa dla ich klientów bez cięć w ofercie?

Odpowiedz

71. Sethai
0

2010-06-08 23:16:35

@Poll troche inna sytuacja jest w formule1 niż u opków, a nawet zakładając, że jest taka sama - to wiesz co zyskuje kierowca tego słabszego teamu ? (i co zyskują kibice): ten kierowca może wystartować bo słabszy team właśnie kupił silnik, na którego stworzenie od 0 nie miałby kasy. W przypadku opów wspólne stawianie masztów przekłada się na klientów tym, że będą mieć usługę szybciej-każdy z opków wystarczy, że położy maszty w połowie obszarów Polski - nie będą musieli się dublować. Dzięki temu ktoś nie mieszkający w Wawie czy Wrocku czy Gdańsku ma szanse na LTE(czy inną nową technologię jak jakaś będzie) w przeciągu 1-3 lat a nie np 5-10. Pomyśl co by się stało gdyby np plus połączył "siły" UMTSowe z Orange-klient pewnie tańszej ceny nie dostanie ale dzięki temu klient plusa tam gdzie miał tylko zasięg edge będzie może miał szanse na 3G z nadajnika orange (i vice versa)

Odpowiedz

70. ~Poll
0

2010-06-08 22:41:59

No ale co się zaczęło dziać? Na pewno klient nic na tym nie zyskał. Analogii szukam bo takie same prawa rządzą i tu i tam. Jeśli biznes samochodowy nie pasuje to popatrz na współpracę w biznesie komunikacji lotniczej. Potworzyły się Star Alliance i Sky Team i co mają z tego pasażerowie? Nic , absolutnie nic! Jedyni którzy zyskali to przewoźnicy no i oczywiście pracownicy bo prace utrzymali. Bilety oczywiście potaniały ale dlatego, że zmniejszono serwis podczas lotów. Na trasach w USA wschód-zachód ( kilka godzin lotu ) np w ogóle nie dają nic do jedzenia i są tylko dwie stewardesy na średni samolot. Tak nam pasażerom wyszła ich "współpraca"

Odpowiedz

69. WitekT
0

2010-06-08 21:09:08

Poll: to może popatrz na to, co do tej pory zrobił CenterNet... Dopiero jak Solorz pozbierał częstotliwości z rynku, to się coś zaczęło dziać. A Nordisk? Tyle lat i kilkanaście stacji? Dopiero Polkomtel... A kiedy w Polsce zaczęły się budować sieci 3G? Kiedy na zachodzie? A licencje były dane w porównywalnym czasie KAŻDEMU z trójki, bez przetargu. A na zachodzie network sharing, celem obniżenia coraz większych kosztó budowy sieci, to pomału standard (szczególnie w WIelkiej Brytanii). Po co szukasz analogii w biznesie samochodowym? Jakość sieci to tylko jedno z pól konkurencyjnych...

Odpowiedz

68. ~Poll
0

2010-06-08 20:35:02

WitekT popatrz na Formułę 1 . Jeśli biedniejsza stajnia "kupuje" rozwiązania od bogatszej czyli jest współpraca to zyskują obie strony ale nie zwykli kierowcy, natomiast jeśli spojrzymy na dwie nielubiące się silne ekipy to możemy zaobserwować zakulisowy wyścig techniczny, wprowadzanie coraz to nowszych rozwiązań konstrukcyjnych a czasami nawet kradzież pomysłów, które później trafiają do cywilnych pojazdów. Korzysta tutaj również zwykły Kowalski na ich rywalizacji

Odpowiedz