DAJ CYNK

CeBIT 2010 - podsumowanie targów

08.03.2010

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2

Ważne 0

0

Odbywające się w Hannoverze targi informatyczne CeBIT dobiegły końca. Jak co roku, impreza zgromadziła wystawców z całego świata. Choć tematykę GSM traktuje się tu trochę po macoszemu, nie zabrakło kilku nowości.

Odbywające się w Hannoverze targi informatyczne CeBIT dobiegły końca. Jak co roku, impreza zgromadziła wystawców z całego świata. Choć tematykę GSM traktuje się tu trochę po macoszemu, nie zabrakło kilku nowości.

Zdecydowanie z największym rozmachem przygotowane było stoisko T-Mobile. Funkcjonowało ono jak mała firma, w której spotkać można było nie tylko osoby z działu PR, ale i członków zarządu koncernu. Choć międzynarodowy gigant telekomunikacyjny zajmował wielką powierzchnię wystawową, nie pokazał zbyt wielu nowości.

T-Mobile zaprezentował przejście prasy drukowanej do telefonów komórkowych, w formie subskrypcji. Mobilna gazeta jest tańsza o 50% od gazety drukowanej, zachowujące jednak pełną zawartość drukowanego "oryginału". T-Mobile pokazał też działającą w wysokiej jakości mobilną telewizję. Na deser koncern przygotował coś, co nie do końca kojarzy się z telefonią komórkową - samochód ze sterowanym głosem komputerem pokładowym wyposażonym w stały dostęp do Internetu.

Samochodowy komputer nie dość, że jest sterowany głosowo, to dodatkowo potrafi odczytać nasze maile czy SMS-y, działać jako nawigacja satelitarna czy nawet zidentyfikować lecącą w radiu piosenkę za pomocą aplikacji Shazam. Co ciekawe T-Mobile przygotował nawet sklep z aplikacjami, w którym można zakupić dodatkowe programy zgodne z naszym multimedialnym samochodem.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się stoiska Asusa i MSI, na których odnaleźć można było między innymi nowe generacje netbooków. 15 godzin pracy na baterii (MSI U160) zamiast dotychczasowych 12 trudno jest nazywać przełomem. Szczególnie, że mimo zastosowania udoskonalonych procesorów Atom i platformy graficznej ION, wciąż mamy do czynienia ze sprzętem powolnym i wykonanym z nie do końca zadowalających materiałów.

Wyjątkiem od reguły okazał się nowy biznesowy Asus uzbrojony w porty USB 3.0, litowo-polimerową baterię, Bluetooth 3.0 (opcja) i dysk o pojemności nawet 500 GB. 10,1-calowe maleństwo ma nawet czytnik linii papilarnych, a zachowując grubość zaledwie 18 mm oferuje do 10 godzin pracy na baterii. Aluminiowy Asus dedykowany jest jednak nie dla mas, lecz dla biznesu, więc jego cena raczej nie będzie należała do niskich. Zdjęcia koncepcyjnego netbooka Asua prezentujemy poniżej:Urządzenie Asusa walczyć będzie o nabywców z Nokią Booklet 3G, netbookiem który zdominował miniaturowe stoisko Nokii. Obok zaprezentowanej Nokii C5 większość osób przechodziła obojętnie, skupiając się właśnie na Booklecie 3G.

Podczas całych targów jedynymi nowymi modelami telefonów zaprezentowanymi przez kluczowych producentów była Nokia C5 i dwa proste modele LG. CeBIT to jednak targi, które w przypadku telefonii komórkowej od kilku lat służą jedynie temu by zaznaczyć swoją obecność i w małym stopniu są okazją do premier.

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się
Polecane tematy