DAJ CYNK

Carlos Slim zainteresowany konsolidacją polskiego rynku?

10.10.2014

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4097

Ważne 4

2

Przedstawiciele Telekom Austria spotkali się z polskimi bankierami inwestycyjnymi. Interesuje ich temat konsolidacji. Za austriackim telekomem stoi jeden z najbogatszych ludzi na świecie Meksykanin Carlos Slim, właściciel America Movil - pisze Puls Biznesu.

Przedstawiciele Telekom Austria spotkali się z polskimi bankierami inwestycyjnymi. Interesuje ich temat konsolidacji. Za austriackim telekomem stoi jeden z najbogatszych ludzi na świecie Meksykanin Carlos Slim, właściciel America Movil - pisze Puls Biznesu.

Będziemy koncentrować się na Europie Środkowej i Wschodniej. Mamy trzy priorytety: konsolidację, konwergencję i ekspansję regionalną. Wierzę, że w mniejszych krajach regionu zostaną dwaj najsilniejsi gracze ? mówił niedawno Roland Haidner, szef działu fuzji i przejęć w Telekom Austria, na konferencji portalu TMT Finance, dodając, że spodziewa się większej liczby transakcji,bo jeszcze nie pojawili się w regionie wszyscy możliwi gracze z USA.

Z informacji Pulsu Biznesu wynika, że przedstawiciele Telekom Austria spotkali się też z bankierami inwestycyjnymi w Warszawie. Polska jest największym krajem regionu, dobrze znanym przedstawicielom Carlosa Slima. Rynek telekomunikacyjny jest tu co prawda mocno konkurencyjny i trudno liczyć na szczególny wzrost, ale jeśli ktoś będzie miał pomysł na konsolidację produktów i rynków, można z niego jeszcze sporo wycisnąć. O możliwej konsolidacji mówi się na rynku od dawna ? począwszy od kablówek, takich jak Multimedia czy UPC, poprzez Netię czy Hawe po operatora sieci Play.

Na operatorach coraz mocniej odbijają się spadające ceny i wysokie nakłady na budowę infrastruktury. Fuzje i przejęcia docelowo pozwalają ściąć koszty i zwiększyć rentowność biznesu, mogą też dać dostęp do bardziej rentownych segmentów działalności. W Europie rynek się konsoliduje, a operatorzy sieci komórkowych zacieśniają relacje z dostawcami usług płatnej telewizji.

Źródło tekstu: Puls Biznesu

Komentarze
Zaloguj się
11. ~Abc
0

2014-10-10 14:50:28

W kablówkach siadają ceny ? Raczej wypadają programy, np. wspomniana Vectra, kiedyś były polsaty, potem wypadły, wróciły...ale jak dokupisz pakiet sportowy. Czyli podwyżka. W międzyczasie zabrali Planete, ostatnio stacje muzyczne, jedyne muzyczne które zostały to viva czy zwykle polskie Mtv nie są stacjami muzycznymi. Za to wciskają tandetne i czasami darmowe typu Stars.Ceny pakietów jak Canal+ również rosną, polshit żąda kasy za śmieszne wydarzenia około sportowe typu pudzian itp. dno. A ceny za samą tv nie spadają, a nawet o parę zł wzrosły. Ceny za internet faktycznie są inne, ale nie spadają, a raczej w starej cenie dostajemy kiedyś np. 2, 5, 10 czy 40 Mb. Tylko żadna firma nie robi w tym czasie 4-5 modernizacji..No i ceny, bo jak ktoś nie złoży wypowiedzenia, przyjdzie z ulicy i od tak podpisze umowę to zapłaci astronomiczne pieniądze.Konkurencja na rynku kablówek wcale nie jest duża, bo w wielu miastach nie ma więcej niż 1/2 operatorów, do tego powiedzmy tpsa i op komórkowy. Jest nc+ i CP, ale to przeważnie brak internetu, brak np. pakietu c+, limit danych. Zresztą nawet jak jest kilku w mieście to jeden na całe osiedle.Więc UPC, Vectra, Multimedia, potem długooooo nic, no chyba że doliczyć to tpsa, ale podobnie jak kabel nie w domkach, czy nc+ i CP, ale to zawsze brak neta czy limity, brak pełnej oferty tv. To aż taka konkurencja przy jednak trochę innych produktach ? Malutkie niech przejmują, ale duzi siebie nawzajem...nic korzystnego dla konsumentów.

Odpowiedz

10. ~Rebe
1

2014-10-10 13:59:10

Przydałby sie ktoś mocny który zamieszełby na rynku CATV bo tam to już naprawdę w du.pach sie przewraca. Weźmy Inea, WSS i cały wałek z budowa sieci.

Odpowiedz

9. ~adaśko
1

2014-10-10 12:48:02

Temu panu zdecydowanie dziękujemy. Typowy monopolista.

Odpowiedz

8. ~raz do roku
2

2014-10-10 11:49:53

Raz do roku wraz z konferencja TMT Finance wraca temat Slima. A tego ni ma

Odpowiedz

7. ~Adam M.
2

2014-10-10 11:36:23

Zakup Hawe? Z tym całym bagnem jakie tam jest wewnątrz firmy? Wolne żarty. Jak to ładnie określił były prezes: żaba o nogach pająka.

Odpowiedz

6. ~Syn Ksiedza
2

2014-10-10 11:17:38

sral pierdzial gryzl bable. hawe nikt nie kupi. byly juz przymiarki i zawsze sie konczylo na due dilligence. w exatelu, nawet sie na due dilligence nie zgodzili. jezli dojadzie do jakiejs konsolidacji, to pewnie bedzie to netia, play, vectra.

Odpowiedz

5. Sig
1

2014-10-10 10:40:53

Konsolidacja nie oznacza koniecznie łączenia operatorów komórkowych. Powiem więcej - to mało prawdopodobne, ale taki potworek w stypu Play+Netia+ powiedzmy Hawe dla szkieletu - dlaczego by nie. Do tego mogłyby dochodzić kolejne przejęcia kablówek, niekoniecznie tych największych.

Odpowiedz

4. ~krz
4

2014-10-10 10:33:18

cytat: "Na operatorach coraz mocniej odbijają się spadające ceny i wysokie nakłady na budowę infrastruktury." tak, oczywiscie. Podajcie mi inna legalna branze, w ktorej EBITDA to ponad 40 %. Straszna bieda w tej telekomunikacji. Kto sie nad nimi zlituje i ich przejmie, biedaki.

Odpowiedz

3. ~jack
5

2014-10-10 10:24:16

kij mu w okoi mniej operatorow na rynku tym wiecej podwyzek cen

Odpowiedz

2. ~
7

2014-10-10 10:13:02

konsolidacja? max 2 operatorów w Polsce? Pisze zdecydowanie - NIE!

Odpowiedz

1. ~medyk
2

2014-10-10 10:08:23

Ciekawe czy kupi P4 czy moze Polkomtel zmieni wlasciciela?

Odpowiedz