DAJ CYNK

Blokowali TV w komórce. UOKiK wszczął postępowanie

24.09.2010

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 5352

Ważne 0

0

Era, Plus, Orange i Play wspólnie utrudniały uruchomienie telewizji mobilnej w Polsce. UOKiK wszczął postępowanie przeciwko czwórce operatorów. Maksymalna kara może wynieść 2,5 mld zł - podaje dzisiejsza Rzeczpospolita.

Era, Plus, Orange i Play wspólnie utrudniały uruchomienie telewizji mobilnej w Polsce. UOKiK wszczął postępowanie przeciwko czwórce operatorów. Maksymalna kara może wynieść 2,5 mld zł - podaje dzisiejsza Rzeczpospolita.

UOKiK sprawę badał ponad pół roku i jego zdaniem są przesłanki do postawienia operatorom zarzutu nielegalnego ustalania sposobu kształtowania relacji ze spółką Info-TV-FM, która uzyskała rezerwację częstotliwości przeznaczonych do świadczenia usługi telewizji mobilnej.

Wszczęte postępowanie ma charakter antymonopolowy i w razie potwierdzenia zarzutów operatorom grożą kary do 10% ubiegłorocznego przychodu (przy założeniu maksymalnej kary daje to łącznie 2,5 mld zł).

Spółka Info-TV-FM wygrała w przetargu ze spółką Mobile TV, założoną przez Polkomtela, Centertel, Polską Telefonię Cyfrową i P4. Przegrani nie ułatwiali życia Info-TV-FM i choć otrzymali ofertę współpracy, ale z niej nie skorzystali i do tej pory nie mamy w Polsce komercyjnej oferty mobilnej telewizji.

UOKiK podejrzewa, że brak współpracy to z Info-TV-FM to efekt wewnętrznych ustaleń między czwórką operatorów, obejmujących nawet szczegóły akcji PR. W grudniu 2009 roku UOKiK w ramach postępowania dokonał nawet przeszukania w siedzibach operatorów - trwa odrębne postępowanie przeciwko Polkomtelowi i PTC o utrudnianie działań Urzędu.

Z działań UOKiK cieszą się przedstawiciele Info-TV-FM, choć sam urząd podkreśla, że nie chce wymuszać na operatorach podpisania umowy ze spółką. Zależy mu jednak na tym, by decyzja o zawarciu umowy była podejmowana indywidualnie, a nie na zasadzie tajnej zmowy czterech operatorów.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita

Komentarze
Zaloguj się
45. ~mrs
0

2010-09-27 11:55:43

@najczarniejszy, dlaczego akurat firma krzak. skoro ich było stać na koncesje to nie jest to firma krzak. A co do samej DVB-H to jest to świetna sprawa i zapewne wielu z Was by z tego korzystało gdyby miało taką możliwość.

Odpowiedz

44. ~najczarniejszy
0

2010-09-27 10:56:47

Kupowanie kota w worku od firmy "krzak" pod naciskiem UOKiKu to w świetle gospodarki rynkowej absurd, nieporozumienie i wskazuje na powiązania UOKiK z sektorem prywatnym lub próbie "wyrwania" z przedsiębiorstw telekomunikacyjnych środków np. by pochwalić się osiągnięciami u schyłku kadencji. Zapis w tytule "Blokowali..." jest równie żenujący - forma pytająca?

Odpowiedz

43. ~Nigg
0

2010-09-27 10:11:56

tak sie koncza "genialne" pomysly UKE zeby uruchomic telewizje komorkowa bez udzialu operatorow komorkowych ...

Odpowiedz

42. ~Gość
0

2010-09-26 15:59:58

Na "bratnim" temacie o reakcji Centertele ktoś zadał ciekawe pytanie: Czemu dwa państwowe urzędy tak bardzo angażują się w działalność jednej prywatnej firmy? Ja oczywiście rozumiem że trzeba bronić konkurencji i konsumentów ale jaki to ma zwiazek z nachalnym faworyzowaniem usługi, która nie przyjęła się na rynku, który jej nie chce?

Odpowiedz

41. ~zenek
0

2010-09-26 13:59:34

Tak jak pisałem w innym wątku o tej tematyce. Trudno darmo żeby wszyscy dostosowywali się do jednej spółki której to przypadło te pasmo. Nikt nie zmusi spółek do inwestowania w coś co się nie opłaca na przestrzeni najbliższych lat. Są ważniejsze sprawy. jak rozbudowy zasięgu, wprowadzanie nowych lepszych ofert i rozliczeń. A nie tv z której mało kto będzie korzystał...

Odpowiedz

38. maks
0

2010-09-25 18:28:21

Też się dziwie. Jedna spółka i kilku operatorów. Widać narzucili jakieś horrendalne sumy a potem urzędy się dziwią że operatorzy nie chcą wchodzić w ten interes. Wg mnie sprawa jest prosta, interes nie opłacalny, więc nikt nie chce tego bo i popyt sądzę będzie przez pierwsze lata bardzo mały - telefony nie są takie tanie a i opłata za oglądanie będzie.

Odpowiedz

37. ~Gość
0

2010-09-25 14:28:11

Dziwne. Dziwne że w kraju gospodarki rykowej urząd z przyklaskiem innego urzędu usiłuje wymusić na firmach zakup niechcianej usługi. Duch Optimusa i pana Kluski i białoruskie klimaty są wyraźne. Mobilna tv była może ciekawa 3 lata temu, teraz to pieśń przeszłości, na świecie okazała się klapą. UOKiK jak widać, a zwłaszcza pani prezes zagrożona dymisją za blokowanie sprzedaży Energi chce pokazać władzy: nie dymisjonujcie mnie, zobaczcie ile pieniędzy mogę wyrwać z gardła tym "chciwym operatorom" To zwykła pokazówka, sprawa będzie toczyła się latami, uokik będzie trąbił o sukcesie. Potem zmieni się prezes urzędu i to zmartwienie zostanie dla niego. Taki typowy ziobryzm: maskowanie niudolności ibraku dowodów stwierdzeniami że skoro nie ma dowodów to na pewno zostały znisczone i nieśmiertelny zwrot"sprawa jest rozwojowa" Strach się bać w tym kraju.

Odpowiedz

36. ~haveck
0

2010-09-25 13:43:40

@35 Myślę, że spółka Info nieźle nakombinowała względem w4, że z żadnym opem nie doszli do porozumienia, a w końcu jakby była mobilna tv tylko w jednej sieci, to byłby atut dla tej sieci. Info wg mnie chciało za dużo kasy po prostu.

Odpowiedz

35. ~ML
0

2010-09-25 06:16:46

A ja się cały czas zastanawiam, czy to postępowanie to nie jest jedynie zasłona dymna. INFO-TV-FM złożyło w UKE wniosek o wykreślenie z koncesji zapisu o technologii DVB-H. "Biedne", pokrzywdzone przez W4 Info już prawie w ręku miało tą zmianę. Jak im się to uda, to bardzo małym kosztem mają częstotliwości pod LTE lub DVB-T.

Odpowiedz

34. ~piotr
0

2010-09-25 00:48:26

do zakrza- no a ja wyraziłem tez swoja opinie proste i logiczne czyli poprostu ze sie z toba zgadzam ja nie ironizuje tylko mowie prawde//no a jesli cie to takjakby zabolało to sory//pozdraw-Dokładnie!!!niech technika z dnia na dzien idzie do przodu coraz to bardziej coraz bardziej sie rozwija

Odpowiedz

33. ~jack
0

2010-09-24 17:25:30

Dokładnie widzę że Urzędy chcą zmusić spółki do wejścia w biznes który się im nie opłaca. A kolejną kwestią jest to że może warunki jakie daje Info nie odpowiadają operatorom, i co na siłę zmuszać - nie ma czegoś takiego.

Odpowiedz

32. ~Marco
0

2010-09-24 15:24:16

W przetargu wygralo Info Tv Fm ktore z tego co wiadomo zaplacilo kilkanascie razy wiecej za koncesje. Chca pewnie teraz odzyskac kase. A jesli W4 wyliczylo ze im sie to oplaca jak zaproponuja 10x mniej to nic dziwnego ze nie chca wejsc w biznes z nimi i to zwykla kalkulacja do ktorej nie trzeba zmowy. Poza tym czytalem gdzies ze przy obecnej ofercie hurtowej cena za TV w komorce bylaby 20zł jak by placic tylko INFO.. A gdzie zysk opa do tego? Gdzie subsydia za aparat? Na stronach Info byla oferta ktora zakladala co najmniej 300 tysi uzytkownikow per op... Ciekwe kto z Was by placil extra 30 zeta miesiecznie za taka zabawke. Austria wychodzi z DVBH a dochody na osobe maja tam duzo wieksze niz w Polsce. Nikt z tego po prostu nie chce korzystac...

Odpowiedz

31. ~drako
0

2010-09-24 15:16:56

@thonka a mając internet w komórce nie możesz oglądać tego co wymieniłeś? I to nie kiedy operator łaskawie puści odpowiednią audycję tylko kiedy ty masz ochotę.

Odpowiedz

30. ~urzad szuka kasy
0

2010-09-24 15:15:20

hmm a moze oni chca tez opodatkowac posiadanie komorek, tak jak posiadanie radia i tv???

Odpowiedz

29. ~Zakrza
0

2010-09-24 14:41:38

Piotr, ironizujesz. Ja po prostu wyraziłem swoją opinię, bo wielu się zastanawia kto będzie z tego korzystał. No to ja bym korzystał. Oczywiście za rozsądną cenę.

Odpowiedz