DAJ CYNK

Biling za darmo, ale "polecony" płatny

26.03.2010

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4972

Ważne 0

0

Spór Centertela z krakowską prokuraturą o 39,55 zł zawędrował aż do Sądu Najwyższego. A ten zdecydował, że to operatorzy sieci komórkowych ponoszą koszty przygotowania bilingów na potrzeby sądów i prokuratur - pisze Gazeta Wyborcza.

Spór Centertela z krakowską prokuraturą o 39,55 zł zawędrował aż do Sądu Najwyższego. A ten zdecydował, że to operatorzy sieci komórkowych ponoszą koszty przygotowania bilingów na potrzeby sądów i prokuratur - pisze Gazeta Wyborcza.

Jednostkowa sprawa dotyczyła śmiesznej kwoty, ale faktycznie chodziło o setki tysięcy złotych, bo w skali roku to tysiące przypadków - mówi Kamil Kosmala, pełnomocnik Centertela.

Służby specjalne, policja, prokuratury i sądy zwracają się do operatorów o udostępnienie danych dotyczących abonentów. Połączenia między numerami, ich godzina, miejsce rozmowy bardzo często są dowodami np. w sprawach przeciwko gangsterom. W lipcu zeszłego roku zmieniło się Prawo Telekomunikacyjne. Jasne było, że operatorzy zobowiązani są do tworzenia na własny koszt systemów umożliwiających rejestrację takich danych. I że służby specjalne oraz policja nic nie płacą operatorom sieci za ich udostępnienie. Centertel miało wątpliwości, czy nie płacą też sądy i prokuratury. Zaczęło wystawiać faktury. Ta na 35,99 zł obejmowała koszty wyszukania danych o abonencie, zestawienia jego rozmów, wydruku i wysyłki (listem poleconym) dla prokuratury w Krakowie.

Prokuratura odmówiła zapłaty. Zażalenie Centertela rozpatrywał sąd w Krakowie. Sędzia nabrał wątpliwości i zadał pytanie prawne SN. Sędziowie odmówili na nie odpowiedzi, ale wyjaśniając dlaczego. Wyjaśnili, że także sądy i prokuratury otrzymywać mają bilingi za darmo, bo koszty osobowe, czyli pracownika, wchodzą w zakres udostępniania danych, ale koszty przesyłki listem poleconym już nie, bo ustawa wspomina o udostępnianiu danych za pośrednictwem sieci teleinformatycznej.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza

Komentarze
Zaloguj się
26. ~aga
0

2010-09-15 11:57:01

niech tos mi podpowie jak zamowic bilink za telefon na abonamet chce to zrobic przez internet

Odpowiedz

25. wlo
0

2010-03-27 17:34:52

Podam ciekawostkę... Ponieważ kończy mi się okres ważności podpisu elektronicznego, przygotowałem zamówienie na przedłużenie na kolejne 2 lata... Sobie i koledze - tak jak 2 lata temu. Podpsialiśmy każdy swoje, wsadziłem do dwóch identycznych kopert, nakleiłem dwie identyczne etykiety adresowe, identyczne wartości znaczków na polecony priorytet i podałem razem panie w okienku na poczcie "głównej" ;-) Co się dzieje? Kolega ma cynk, że ma certyfikat do odbioru a na moje pytanie co z moim - że nie mają zamówienia ;-) Wysłałem zamówienie podpisane cyfrowo mailem "za darmo" i w ciągu dnia nowy certyfikat jest przygotowany ;-)

Odpowiedz

24. ~impassive
0

2010-03-27 12:53:36

19. A w takiej Erze np. rządzi Bondaryk.

Odpowiedz

23. wlo
0

2010-03-27 10:41:22

no właśnie... któy słownik podaje, ze billing jest mniej po polsku niż biling? Bo coś mi się nie wydaje, że powinniśmy starać się mówić biling ;-)

Odpowiedz

22. ~
0

2010-03-26 22:30:30

@4: Dlatego, że tak piszą ludzie, którzy nie znają języka angielskiego?

Odpowiedz

21. _Alek_
0

2010-03-26 22:23:46

@19: Operator telekomunikacyjny jest po prostu agendą rządową o dużym stopniu swobody. Wynika to wprost z prawa telekomunikacyjnego. A komuna ma się całkiem dobrze...

Odpowiedz

20. ~olaf
1

2010-03-26 21:25:37

Wg mnie nie ważne na jakie kwoty obiegała sprawa. Dotyczy to faktur o płatności dla nich. To powinno być w ich interesie. A nie jeszcze klient ma płacić za to. Owszem jak by to miał być duplikat faktury to spoko ale to zwykłe faktury.

Odpowiedz

19. ~nick
1

2010-03-26 18:54:17

Jak operatorzy śmią donosić na swoich klientów? Komuna się podobno skończyła. Ale co tu się dziwić skoro telekomami zarządzają menedżerowie czyli mięczaki nieznający życia ulicy więc nie potrafiący się postawić psom.

Odpowiedz

18. ~olaf
1

2010-03-26 18:08:59

To Ci dopiero jeszcze na tym chcą oszczędzić. Jak dla mnie dziwne. Jak jakaś firma wysyła faktury to zawsze na swój koszt, a operatorzy kombinują. Wprowadzili elektroniczne i spoko. Ale tym razem Orange przegiął.

Odpowiedz

17. elkanguro
1

2010-03-26 16:35:43

Również jestem zdania, że powinni takie dane udostępniać w formie elektronicznej. Owszem, może być mailem, ale najlepiej podpisanym i szyfrowanym kluczem PGP. Czy to jakiś problem?

Odpowiedz

16. ~jahu
1

2010-03-26 16:12:25

WitekT odbije pilke ;) - nie kodowanym listem poleconym ?;)

Odpowiedz

15. ~robbo2k
1

2010-03-26 15:06:04

PDF buhahah Radze zapoznac sie z ustawa o informacji niejawnej a potem wrocic. Owszem Prokuratura moglaby dostac te dane za posrednictwem SKW lub ABW ktore maja taki elektroniczny system z operatorami.

Odpowiedz

14. wlo
-1

2010-03-26 14:23:39

~beznick - to zalecenie to w któym słowniku jest?

Odpowiedz

13. wlo
-1

2010-03-26 14:16:08

Timor - małe pojęcie masz o elektronicznej wymianie danych ;-) Malutkie...

Odpowiedz

12. Dzordz
1

2010-03-26 12:37:42

Po prostu więcej informacji w tym bilingu jest. BTSy, imei i takie inne gadżety. A pewnie, że mogliby pdf''em to pocisnąć do prokuratury czy sądu. Tylko szkoda, że Ci nie są jeszcze w takim stopniu zinternetyzowane. Bida jeszcze w polskiej publice. Bida i głupota. Brak zmniejszenia kosztów poprzez korespondencję elektroniczną.

Odpowiedz