DAJ CYNK

Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce 2010: Toruń

05.08.2010

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 5

Ważne 0

0

Kaspersky Lab Polska rozpoczyna nową serię badań bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych w Polsce. Pierwsze badanie zostało przeprowadzone - tak jak rok temu - w Toruniu.

Kaspersky Lab Polska rozpoczyna nową serię badań bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych w Polsce. Pierwsze badanie zostało przeprowadzone - tak jak rok temu - w Toruniu.

Zeszłoroczna seria objęła 8 miast i została przeprowadzona w okresie lipiec - listopad 2009 r. Tegoroczne raporty obejmą wszystkie miasta przebadane poprzednio, pojawią się jednak nowości.

Badanie polegało na wyszukiwaniu dostępnych lokalnie sieci bezprzewodowych i analizowaniu ich pod kątem zabezpieczeń (bez naruszania prywatności właścicieli sieci). Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane nie zostały zgromadzone ani też nie były przetwarzane.

W Toruniu przebadanych zostało ponad 1300 sieci bezprzewodowych na trasie o długości około 13 km. Wszystkie sieci zostały wychwycone przez sprzęt podczas jazdy samochodem i spaceru.

Toruń w tegorocznym badaniu wypadł nadspodziewanie dobrze. Nie tylko zwiększyła się liczba szybszych sieci, ale co ważniejsze są one znacznie lepiej zabezpieczone niż rok temu - mówi Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska. Mamy nadzieję, że przynajmniej częściowo jest to zasługa naszych raportów i artykułów dotyczących konieczności lepszego zabezpieczania sieci WiFi. Liczymy na równie dobre wyniki badań w pozostałych miastach Polski."Powyższy wykres pokazuje ogromną różnicę jakości zabezpieczeń w sieciach WiFi w stosunku do zeszłego roku. Nie tylko zmalała liczba sieci całkowicie niezabezpieczonych i zabezpieczonych przez bardzo słaby WEP, ale także zwiększył się - i to aż o 12% - odsetek sieci korzystających z najlepszych metod szyfrowania: WPA i WPA2.Drugi wykres prezentuje prędkościami, z jakimi działały sieci wykryte w tym roku, trzeci natomiast porównuje aktualny stan z zaprezentowanym w 2009 roku. Bardzo łatwo jest dostrzec różnicę. Przede wszystkim aż o 15% zmniejszyła się liczba sieci najwolniejszych (11 Mbit), natomiast sieci najszybszych (54 Mbit) zanotowano o 7% więcej.

W podsumowaniu autor napisał, że Toruń w tegorocznym badaniu wypadł nadspodziewanie dobrze. Nie tylko zwiększyła się liczba szybszych sieci, ale co ważniejsze są one znacznie lepiej zabezpieczone niż rok temu.

Pełny raport dostępny jest na stronie www.viruslist.pl.

Źródło tekstu: Kaspersky Lab

Komentarze
Zaloguj się