DAJ CYNK

Apple zaprezentował iOS 8

02.06.2014

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 15898

Ważne 7

3

Podczas konferencji WWDC 2014, Apple zaprezentował nowy system iOS 8. Nowa wersja przynosi nowe funkcje i usprawnienia, szczególnie we współpracy z nowym system dla komputerów - OS X 10.10 Yosemite. Nie zaprezentowano jednak nowego sprzętu, którego się spodziewano.

Podczas konferencji WWDC 2014, Apple zaprezentował nowy system iOS 8. Nowa wersja przynosi nowe funkcje i usprawnienia, szczególnie we współpracy z nowym system dla komputerów - OS X 10.10 Yosemite. Nie zaprezentowano jednak nowego sprzętu, którego się spodziewano.

Na konferencji nie zabrakło liczb. Na rynek trafiło już 500 mln iPhone'ów, 200 mln iPadów oraz 100 mln urządzeń iPod touch. Producent chwali się też, że 97% użytkowników jest zadowolonych z systemu iOS 7, a sam system trafił już 89% urządzeń.



Pierwszą nowością jest funkcja hand-off (rozszerzenie funkcjonalności AirDrop), dzięki której zwiększa się interakcja miedzy urządzeniami z iOS8, a systemem OS X. Będzie można dzielić się zadaniami i danymi, w tym połączeniami telefonicznymi, wiadomościami, plikami itp.

Zapowiedziany został także iCloud Drive dostępny zarówno dla komputerów z OS X, jak i Windows oraz oczywiście urządzeń z iOS8. W ramach chmury będzie można synchronizować wszystkie pliki z aplikacji i trzymać je w jednym miejscu. 5 GB miejsca w usłudze użytkownik otrzyma za darmo, za 20 GB miejsca zapłaci 99 centów miesięcznie, a za 200 GB - 3,99 dolara miesięcznie.

Apple wprowadził do systemu widżety, które będą umieszczone w centrum powiadomień. Powiadomienia stały się też interaktywne tzn. będzie można np. odpisać bezpośrednio na otrzymaną wiadomość, co pozwoli zaoszczędzić kilka kliknięć.

Nowością jest klawiatura oferująca przewidywanie wpisywanych słów. Co ciekawe będzie można zainstalować także klawiatury innych producentów.

Ulepszony został iMessage. Użytkownik będzie mógł teraz wysyłać także wiadomości audio oraz wideo. Dodano także opcję konwersacji grupowej. Rozbudowano również klienta poczty. Umożliwiono odrzucanie nieważnych wiadomości prostym gestem, a także wprowadzono możliwość minimalizowania otwartego okna tworzenia wiadomości w celu przejrzenia innych maili.

Apple pochwaliło się także HealthKit, czyli zestawem aplikacji, które mają zbierać dane o zdrowiu i aktywności użytkownika. Na tym polu nawiązano współpracę zarówno z Nike jak i klinikami Mayo.

Apple udostępniło deweloperom także Touch ID. Skaner linii papilarnych będzie więc wkrótce dostępny w aplikacjach firm trzecich.

W iOS 8 ulepszono funkcję wyszukiwarkę Spotlight - w jej wynikach znajdą się wyniki spoza urządzenia, takie jak artykuły z Wikipedii czy newsów, a także blisko położonych miejsc.

Rozbudowano aplikację Siri, wzbogacając ją o obsługę usługi Shazam, czyli rozpoznawania muzyki. Dodano 22 nowe języki, ale nie wiadomo czy wśród nich jest język polski.

Apple zaprezentował system HomeKit, czyli platformę inteligentnego domu, a dokładniej standard komunikacji dla urządzeń. Komunikacja ma być bezpieczna i umożliwić dostęp do systemu tylko dla zdefiniowanego iPhona.

Wprowadzono także funkcje przydatne dla przedsiębiorstw. Poprawiono bezpieczeństwo oraz dodano nowe narzędzia do zarządzania danymi i urządzeniami.

W ramach zapowiedzi iOS 8, Apple przedstawił także kilka funkcji dla AppStore. Ulepszono wyszukiwarkę, wprowadzone zostaną pakiety aplikacji i pojawia się materiały wideo w opisach aplikacji, a deweloperzy będą mogli zapraszać użytkowników na testy kolejnych wersji programów. Udostępniona zostanie także funkcja Family sharing, która umożliwi maksymalnie sześciu użytkownikom (każdy z własnym AppleID) dzielenie się muzyką, filmami, książkami i aplikacjami.

Na koniec prezentacji przedstawiono nowości, które szczególnie zainteresują deweloperów: przestawiono nowy język programowania Swift oraz silnik dla gier o nazwie Metal.

System iOS 8 jest już dla deweloperów. Pobrać go można na urządzenia: iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPad 2, iPad z wyświetlaczem Retina, iPad Air, iPad mini oraz iPad mini z wyświetlaczem Retina.

Źródło tekstu: wł

Tagi: apple
Komentarze
Zaloguj się
42. ~WacekPlacek
0

2014-09-12 16:56:44

Widziałem na stronach Apple opis nowego iOSa, nowością m.in. Jest podpowiadacie tekstu, w Windows Phone jest to już dawno, nawet podobnie to wygląda. Zaniepokoiła mnie natomiast informacja, że wszystkie zrobione zdjęcia będą przesyłane do iCloud, aby mić do nich dostęp z każdego urządzenia. Mam nadzieję, że da się to wyłączyć.

Odpowiedz

41. ~DeLorean
0

2014-06-07 15:28:49

Sprzętowo APPLE wyprzedza cokolwiek jest na rynku :) ... trochę za szybko wprowadzili iP5 i iP5s ... dobrze że ten pęd został choć odrobinę wstrzymany. To samo dotyczy komputerów Apple ... nie ma innej firmy, która oferuje tak zaawansowane rozwiązania na dzień dzisiejszy.Trochę szkoda że iOS8 nie obejmie iP4 :( ... ale w sumie można przeboleć. I tak jest lepiej niż w konkurencyjnych gdzie upgrade systemu to mżonka i niewykonalne bez łamania zasad gwarancyjnym jakieś cyjany itp niestworzone historie (do uszkodzenia sprzętu włącznie OMG jak np. szajsungi czy inne azjatyckie wynalazki :D )

Odpowiedz

40. ~Tomek
0

2014-06-07 11:22:38

Przy okazji mogę Wam podesłać odpowiedź support co się dzieje z FaceTime....To wspaniale rozwiazanie od pewnego czasu nie działa... U mnie wcale. Zero rozmów.Apple twierdzi, że faktycznie czasem niektórzy mają problem.Nie mogę też od pewnego czasu wysłać przez wifi zdjeć przez iMessage. To też znana sprawa... To skutki prac nad ios8...Minęło kilka miesiecy i teraz do rozmów zamiast Facetime używam Skype z logo Microsoft. Nigdy nie spodziewałem się, że Apple mnie do tego zmusi... :( :( :(

Odpowiedz

39. ~Tomek
0

2014-06-07 11:17:01

Kiedyś wysłałem im informacje o błędach w ios7, padające mail i safari... z prośbą o pomoc lub umożliwienie downgrade do stabilnej wersji ios6, to po 5 minutach wątek skasowali jako naruszający regulamin.Mam już 4 telefon i aż do śmierci SJ klienci nie byli tak pomiatani.Apple pod nowymi rządami wkracza na drogę która doprowadziła do kresu NOKII...

Odpowiedz

38. ~Tomek
0

2014-06-07 11:15:21

Jest wysłałem i informacje o błędach w ios7, padajac mail i safari... z prośbą o pomoc lub umożliwienie downgrade do stabilnej wersji ios6, to po 5 minutach wątek skasowali jako naruszający regulamin.Mam już 4 telefon i aż do śmierci SJ klienci nie byli tak pomiatani.Apple pod nowymi rządami wkracza na drogę która doprowadziła do kresu NOKII...

Odpowiedz

37. ~ipad2 na ios7.1.1 padl modem
0

2014-06-06 13:56:38

Mala aktualizacja artu: di.com.pl/news/50005,0,Polscy_uzytkownicy_produktow_Apple_mamy-Krzysztof_Gontarek.html

Odpowiedz

36. ~jaa
0

2014-06-04 14:50:02

zobaczcie :) masz samunga galaxy s III albo sIV wychodzi sV i nie masz szans zebys dostal jakiekolwiek aktualizacje do swojego starego sprzetu. dodatkowo wiekszosc nowym aplikacji dziala tylko na najnowszym sprzecie. kupuje sprzet apple i co ? przez kilka dobrych lat masz mozliwosc instalowania nowego oprogramowania systematycznie rozszerzanego :D czy jest na swiecie producent ktory tak dlugo pomaga swojemu uzytkownikowi juz po zakupie ?NIE ! APPLE FOREVER !

Odpowiedz

35. ~Marcin
0

2014-06-04 00:06:24

To wszystko już jest od dawna w Andku!

Odpowiedz

34. Mrówa
-1

2014-06-03 23:49:15

Niech się ten bufon Cook tak nie zachwyca tym swoim iOS, bo to co dla niego to absolutny hit i nowość inni producenci ( Nokia, Blackberry ) stosują już od dawna. Chłopina się zachwyca tym systemem, a lepiej by nawigację dobrą wstawili do tych swoich szklano - aluminowych cacek. Bo póki co Cook drwi y Google, ale wcześniej to sam przyznał, że mapy google są lepsze o map Apple. Typowo amerykańska buta i brak pokory. Żeby się to tylko dla Cooka nie skończyło jak dla Nokii, bo się Steve Jobs w grobie wywróci!

Odpowiedz

33. ~JustMe
1

2014-06-03 19:47:21

Klawiatura podpowiadajaca słówka?Hehe, ponad rok po BlackBerry taka "nowość" w iPhone?Brawo Apple :)

Odpowiedz

32. mlb
1

2014-06-03 19:26:30

Bez pierwszych testów "hands on" nie ma co bić piany. Osobiście wstrzymam się z aktualizacją dopóki nie będzie dostępny jailbreak, zwłaszcza że te naprawdę interesujące funkcje będą aktywne dopiero przy współpracy z nadchodzącą nową wersją OS X. A jest na co czekać. Bez przesady z tą przewagą Androida - mam do czynienia z jednym i drugim - i kilka gadżetów w te czy we wte nie robi kolosalnej różnicy. iOS może ma nieco mniej wodotrysków, za to jest znacznie bezpieczniejszy. Jakość wykonania urządzeń Apple też nie jest bez znaczenia. Ważne że jest wybór - każdy sam decyduje na co che wydać własne pieniądze.

Odpowiedz

31. paciorek
1

2014-06-03 18:19:02

No cóż - Apple po raz kolejny udowodnił, że jego system jest daleko w tyle. Android jest daleko z przodu. Steve Jobs pewnie się w grobie przewraca widząc co się dzieje z firmą.

Odpowiedz

30. ~sobot
1

2014-06-03 17:25:19

still shit XDXD

Odpowiedz

29. ~misimaxkolonko
-1

2014-06-03 16:37:08

Polaki Cebulaki ni majom kasy to ich nie stać na apple. Ale za to jak piknie szczekajom hał hał hał ;)

Odpowiedz

28. ~
1

2014-06-03 15:20:51

Apple powoli -zaznaczam- powoli dogania konkurencję. Nieśmiało pojawiają się widgety i nawet jest klawiatura podpowiadająca słowa. Jednak firma się rozwija i usprawnia swój soft w dodatki znane konkurencji od lat.

Odpowiedz