DAJ CYNK

Apple wie gdzie jesteś... i przekaże to innym

23.06.2010

Dodane przez: anonymous

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3739

Ważne 0

0

Nowy regulamin, który Apple właśnie wprowadził, daje mu możliwość dosyć swobodnego zarządzania informacjami na temat aktualnego położenia geograficznego jego urządzeń.

Nowy regulamin, który Apple właśnie wprowadził, daje mu możliwość dosyć swobodnego zarządzania informacjami na temat aktualnego położenia geograficznego jego urządzeń.

W nowym regulaminie Apple’a możemy przeczytać, że firma ta gwarantuje sobie prawo do gromadzenia, wykorzystywania oraz dzielenia się z podmiotami trzecimi informacjami na temat aktualnego położenia geograficznego swoich urządzeń.

Taki zapis dotyczy dowolnych urządzeń firmy z Cupertino, czyli zarówno telefonów iPhone, jak i komputerów Mac. Po co Apple informacje na temat aktualnego położenia użytkowników ich produktów?

Jak zapewnia firma, dane te wykorzystywane są w celu zaoferowania swoim klientom produktów i usług opartych o geolokalizację. Co więcej, ich zbieranie ma mieć charakter anonimowy i ma nie pozwolić na identyfikację konkretnego użytkownika.

Chociaż zapisy te brzmią mniej groźnie niż wynikałoby to na pierwszy rzut oka, to jednak trzeba mieć świadomość, że ingerują one w prawa użytkownika do indywidualnego decydowania o zakresie udostępnianych informacji na swój temat.

Źródło tekstu: crunchgear, wł

Komentarze
Zaloguj się
47. shootem
0

2010-06-23 22:23:50

Ja jeszcze w kwestii formalnej: źle brzmi mi zdanie "zapisy te brzmią mniej groźnie niż wynikałoby to na pierwszy rzut oka". Synestezja? ;) No i to wynikanie na pierwszy rzut oka - z błędem interpunkcyjnym w dodatku... Ale więcej się nie czepiam.

Odpowiedz

46. quzo
0

2010-06-23 21:44:04

@45 mam iphona ponad dwa lata i śmiga jak nówka

Odpowiedz

45. ~
0

2010-06-23 21:28:33

Planujecie kupno iphona? Przeczytajcie ten news: http://tech.wp.pl/kat,1009781,title,Masz-nowoczesny-telefon-Przy gotuj-sie-na-awarie,wid,12403777,wiadomosc.html

Odpowiedz

44. SirmarK
0

2010-06-23 19:55:55

co do oo.apple, dla mnie to wylacza "cos". To co jest pewne to zapisy w regulaminie. A apple i tak robi wszytko po swojemu. Co do tego co pisze Q!. Mam swiadomosc, ze czasami mozna cos napisac inaczej/lepiej - idealni nie jestesmy. Taki Q! napisal u nas prawie 900 newsow, wiec jak pokrytykujecie jednego czy drugiego newsa, to co najwyzej bedzie lepiej na przyszlosc. ;) Natomiast nie zgodze sie co do jego stronniczosci, a juz w ogole w przypadku WM - a juz na pewno nie faworyzuje WM.

Odpowiedz

43. Q!
0

2010-06-23 19:53:02

*** PLANET - tak jak już ktoś pisał (*** G_K i *** 32) - nie da się w każdym niusie pisać o całości, bo.. nius jest na konkretny temat, a nie opisuje sytuację na rynku. Co do MS, to te zapisy dopiero _będą_, u Apple''a już _są_ - a to spora różnica. Jeśli pojawią się podobne u MS - na pewno o tym napisze(my). Hmm. Mógłbyś wskazać w którym konkretnie miejscu chwaliłem MS? Bo za bardzo sobie tego nie przypominam (bez złośliwości). A następnym razem, *** PLANET (i inni), zwrócę większą uwagę elementy, o których piszecie.

Odpowiedz

42. tymis
0

2010-06-23 19:48:05

Niewątpliwie dane są zbierane, nie tylko przez Apple. Jednak mnóstwo danych dostarczają sami ludzie, którzy w internecie (np.: na portalach społecznościowych i nie tylko) dobrowolnie podają jawnie dosłownie wszystko o sobie. Nie potrzeba iPhone''a czy innego urządzenia, wystarczy po prostu poczytać. Przy okazji, gdzieś było o pomyśle, żeby kolejne wersje Androida same wysyłały w tle informacje o bugach do autorów aplikacji i samego systemu. Podobno tylko w celu optymalizacji działania...

Odpowiedz

41. PLANET
0

2010-06-23 19:15:21

Racja, ale dotychczas unikaliscie takze subiektywnosci, mam nadzieje, ze tak zostanie. Cenie u was bardzo zasade neutralnosci i wyrazania osobistych pogladow nie w newsach, a raczej tylko w komentarzach. Coz, wolalbym, zeby tak zostalo... LuiN bardzo ladnie potrafi podsumowac newsa tak, ze nawet laik bedzie na przyszlosc wiedzial, co z czym sie je (co niejednokrotnie czyni). Nie skorzystalem z domyslnego wylaczenia lokalizacji.. ale programy pytaja sie o uzycie GPSa i zezwalam im w zaleznosci od sytuacji i programu. Apple moze i odgornie zbiera podstawowe dane polozenia w OS4 - ale skoro jest mozliwosc wylaczenia tego, powinna byc o tym wzmianka, ewentualne uzupelnienie. Bez tego news jest niekompletny, w swietle tego zakrawa wprost na stronniczy (albo wynikajacy z nie drazenia tematu) - nawet, jesli opcja wylaczenia (pod)opcji nie jest bynajmniej intuicyjna. Co do WM, nie chodzi tylko o dobor tematow... chodzi o subiektywnosc w wypowiedziach na jego temat. Widac, ze autor faworyzuje ten, a nie inny OS. OK - ale niech subiektywnosc ograniczy do wyboru tematow i w miare mozliwosci tylko do tego.

Odpowiedz

40. SirmarK
0

2010-06-23 18:28:05

Planet: Jesli piszemy o o jakiejs sprawie, to raczej unikamy mieszania innych tematow. Jak piszemy o Apple, to raczej unikamy pisania o google, nokii, windowsie itp. Uwazam, ze w tym wypadku copisywanie jakies plytkiego zdania nic dobrego nie daje. Co do tego, ze jest cos takiego jak oo.apple.com to myslisz, ze ludzie o tym wiedza? to nie jest opcja w telefonie... Ja musialbym sie teraz wczytac mocno w temat, ale chcialbym miec mozliwosci uzywania GPS, bez obawy o ciagle zapisywanie danych. Wylaczenie uslug lokalizacyjnych to nie jest rozwiazanie. Aha,i napisz mi, gdzie Q! wychwalal WM, bo ja sobie nie przypominam.

Odpowiedz

39. ~
0

2010-06-23 16:13:41

A właśnie: może na Telepolis pojawiłby się jakiś większy tekst o traktowaniu naszej prywatności przez operatorów telekomunikacyjnych i producentów? Taka moja mała propozycja do Redakcji /shootem

Odpowiedz

38. ~
0

2010-06-23 16:06:44

Dobra, na Telepolis pojawiły się ostatnio w newsach opinie. W tym konkretnie darowałbym sobie ostatni akapit lub napisał go w innym stylu, choć niekoniecznie przedstawiłbym szeroko sytuację u innych producentów. Ale ja nie piszę newsów dla Telepolis. Ten ma braki, a szkoda. Tyle moich dywagacji na ten temat. /shootem

Odpowiedz

2010-06-23 15:46:54

#18: czesto osoby starsze nie wiedza, ze jest wysylany sms przy odrzuceniu, poza tym niewazne czy to latwo wylaczyc czy nie - to nie powinno byc domyslnie wlaczone #19: mylisz sie, to nie operator wysyla sms''a ale telefon (oczywiscie po zalogowaniu sie) i czasem nie ma mozliwosci zrezygnowania z tego g.wna, trzeba wysłać kolejnego sms''a, zeby sie wypisac, doswiadczylem tego na dwoch nokiach, w dwoch sieciach

Odpowiedz

36. ~
0

2010-06-23 15:29:58

Szpiegi!

Odpowiedz

35. PLANET
0

2010-06-23 14:23:14

Oczywiscie mialo byc "w pelnym spektrum".

Odpowiedz

34. PLANET
0

2010-06-23 14:22:11

#31: wg mnie, powinien, SZCZEGOLNIE jesli ma zawierac ocene wlasna autora, wbrew temu, co bylo domena Telepolis - subiektywne komentarze, ale obiektywne newsy. Jeden akapit (tyle wystarczy - to ad #32) nikomu by nie zaszkodzil, a wrecz odwrotnie, przedstawil sytuacje w spektrum. Tak samo jak pisanie o fabrykach Foxconna i tylko o jednej firmie produkujacej tam produkty... ;) Poza tym autor nie ujal sedna, tego co zrobili m.in. #26 czy #16. Do tego populistyczny naglowek i subiektywnosc jak sie patrzy.

Odpowiedz

33. i-ceum
0

2010-06-23 14:10:52

News jest nieobiektywny i zawiera błędne informacje (w części już skorygowane jak widzę). W tekście pozostał tekst "jednak trzeba mieć świadomość, że ingerują one w prawa użytkownika do indywidualnego decydowania o zakresie udostępnianych informacji na swój temat". W komentarzu numer 26 napisałem że to użytkownik decyduje czy i jak te informacje są udostępnianie.

Odpowiedz