DAJ CYNK

Apple iPhone piątej generacji wciąż bez modułu NFC

14.03.2011

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3

Ważne 0

0

Jak donosi The Independent, Apple nie planuje umieszczać modułu Near Field Communication (NFC) w swojej nowej generacji iPhone'ów. Powód? - Brak jednolitego standardu NFC.

Jak donosi The Independent, Apple nie planuje umieszczać modułu Near Field Communication (NFC) w swojej nowej generacji iPhone'ów. Powód? - Brak jednolitego standardu NFC.

iPhone 4GS, iPhone 5 czy jak tam Apple nazwie swój nowy smartfon, modułu NFC mieć nie będzie. Decyzja ta negatywnie odbije się na dynamice wejścia na rynek płatności bezstykowych opartych o tę technologię. W Polsce NFC testuje już Orange, a Era liczy na start komercyjnej usługi w IV kwartale tego roku.

NFC pozwoli na dokonywanie szybkich płatności bez kodu PIN czy podpisu. Wystarczy tylko przyłożyć telefon do czytnika i gotowe. By móc w ten sposób płacić za niewielkie zakupy konieczna jest umowa z bankiem, specjalna karta SIM i telefon wyposażony w kompatybilny moduł NFC (np. specjalna edycja Samsunga Avila).

Brak jednolitych standardów NFC wymieniany jest przez The Independent jako przyczyna pominięcia tego modułu w specyfikacji piątej edycji iPhone'ów. Krążą również plotki na temat tego, że Apple może chcieć wprowadzić własny standard tego modułu.

Analitycy z Frost & Sullivan przewidują, że do 2015 roku całkowita wartość płatności dokonywanych za pośrednictwem NFC na całym świecie osiągnąć ma wartość 111,19 miliardów euro, zaś w samej Unii Europejskiej 41,87 miliardów euro.

Póki co trwają testy usługi, a operatorzy na całym świecie wciąż negocjują z VISA i MasterCard kwestie finansowe. Aby wszystko zadziałało, sieci muszą zainwestować w nowe karty SIM i dotować droższe telefony wyposażone w dodatkowy chip, z kolei po stronie kosztów VISA czy MasterCard jest wymiana terminali płatniczych na zgodne z NFC.

Źródło tekstu: The Independent, wł

Komentarze
Zaloguj się