DAJ CYNK

Androidowy trojan lubi drogie SMS-y

13.08.2010

Dodane przez: anonymous

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2610

Ważne 0

0

Firma Lookout ostrzegła, że pojawił się odtwarzacz multimedialny dla Androida, który oprócz obsługi mediów - może narazić użytkowników na dodatkowe koszty.

Firma Lookout ostrzegła, że pojawił się odtwarzacz multimedialny dla Androida, który oprócz obsługi mediów - może narazić użytkowników na dodatkowe koszty.

Według Kaspersky Lab problem dotyczy aplikacji Movie Player, która bez wiedzy użytkownika wysyła SMS-y na numery o podwyższonej opłacie. Co ciekawe, aplikacji podczas instalacji pyta się użytkownika czy ten zgadza się na usługi, za które będzie musiał płacić.

Obecnie problem dotyczy jedynie urządzeń z systemem Android pracujących na terenie Rosji, jednak nie wiadomo czy złośliwe oprogramowanie nie przedostanie się na pozostałe rynki. Kaspersky Lab radzi, aby podczas instalacji aplikacji uważnie czytać wszelkie informacje pojawiające się na ekranie.

Źródło tekstu: yahoo, wł

Komentarze
Zaloguj się
13. Bodo
1

2010-08-13 16:52:24

nie lubie teori spiskowych ale zgodzę się z 11@ jak dla mnie jest to podejrzane zresztą czy można mówić tu o wirusie skoro sami wyrażamy zgodę przy instalacji, jak dla mnie jest to nauczka dla osób które klikają tylko next -> i nie czytają niczego.

Odpowiedz

12. ~
0

2010-08-13 16:05:47

10. Bo ruski jest kaspersky, kwestia czasu i rozprzestrzeni się na cały świat no chyba że Google wyda late na system i choroba nie będzie mogła się rozprzestrzeniać.

Odpowiedz

11. ~
2

2010-08-13 16:04:04

Te wirusy są wydawane przez firmy robiące programy antywirusowe, 1% tego to może funboye Symbiana i WM. Widocznie komuś się nie podoba, że Android zyskuje rzesze użytkowników, według mnie kwestia czasu jak Google zrobi jak MS który da antywirusa za darmo swoim użytkownikom i co najlepsze lepszego od innych płatnych. I wtedy firmy od programów antywirusowych nie zarobią.

Odpowiedz

10. ~niekumam
0

2010-08-13 13:45:39

dlaczego to tylko na terenie rosji jest niebezpieczenstwo ??

Odpowiedz

8. ~sebaa
1

2010-08-13 10:46:23

@7, code, Kaspersky już jakiś czas temu wydał mobilną wersje swojego antywirusa i działa na Windows Mobile 5.0, 6.0, 6.1, 6.5 , oraz Symbian 9.1, 9.2, 9.3, 9.4 Series 60 3rd (tylko Nokia). Tak wiec na Androida, to kwestia czasu. I generalnie dzisiejsze telefony nie nazywałbym telefonami, tylko raczej urządzeniami multimedialnymi z funkcją telefonu. :)

Odpowiedz

7. code
0

2010-08-13 09:29:18

Czyli już niedługo Kaspersky wyda antywirusa na Androidy :) swoją drogą, masakra, by instalować program antywirusowy do telefonu. Już sama myśl jest śmieszna, ale pewnie na tym się jednak skończy. Ciekawe, co na to bateria

Odpowiedz

6. ~bender
-1

2010-08-13 09:08:34

Rozumiem, że nie ma bezpiecznych aplikacji (odtwarzaczy) na androida? Tylko ta nieszczęsna i trzeba szukać blokerów, zamiast zainstalować coś bezpiecznego?

Odpowiedz

5. ~varius
1

2010-08-13 08:09:05

Z połączeniami to nie ma problem - w każdej sieci da się zablokować ale już smsów wszędzie się nie zablokuje.

Odpowiedz

1

2010-08-13 08:06:38

@mrzolwik - można zablokować połączenia i SMSy o podwyższonej opłacie - u mnie wystarczyło jedno zgłoszenie na Play24.

Odpowiedz

3. ~mrzolwik
1

2010-08-13 07:58:45

Nie ma jakiegoś "blockera" czy to po stronie telefony czy po stronie operatora? Kiedyś można było blokować połączenia 0700, jak to jest z SMSami?

Odpowiedz

2. TrustNoOne
1

2010-08-13 07:50:12

Hmm, z tego co słyszałem (z pierwszej ręki) to u nas parę osób też ma z tym problem. Nikt nie wysyła smsów a one się naliczają przeważnie po 30zł za sztukę. Operator twierdzi, że sms wyszedł.

Odpowiedz