DAJ CYNK

Android pełny cudzych patentów?

22.07.2011

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3256

Ważne 0

0

Zakończył się kolejny etap procesu sądowego, w którym Oracle domaga się od Google'a 6,1 mld dolarów odszkodowania za korzystanie z patentów Sun Microsysterms w Android OS. Zdaniem Oracle'a, Google wiedział, że łamie prawa patentowe Suna.

Zakończył się kolejny etap procesu sądowego, w którym Oracle domaga się od Google'a 6,1 mld dolarów odszkodowania za korzystanie z patentów Sun Microsysterms w Android OS. Zdaniem Oracle'a, Google wiedział, że łamie prawa patentowe Suna.

Sun Microsystems trafił pod skrzydła Oracle'a za kwotę 7,4 mld dolarów 27. stycznia 2010 roku. W sierpniu 2010 roku Oracle oskarżył Google'a o naruszenie patentów, szacując szkodę wyrządzoną przez Google'a na 6,1 mld dolarów. Pozew dotyczy siedmiu patentów stosowanych w telefonach z Androidem.

Jak się okazuje, Google nie powinien być zaskoczony roszczeniami ze strony należącego do Oracle Sun Microsystems. W 2006 roku Google odrzucił ofertę 100 mln dolarów za trzyletnią umowę partnerską przy tworzeniu Androida. Google określa tamtą ofertę jako jedynie propozycję współpracy, a nie licencję na patenty należące do Sun Microsystems. Innego zdania jest Oracle.

Zdaniem Oracle'a Google był świadomy, że podczas tworzenia Androida narusza prawa patentowe należące do Sun Microsystems. Firma poinformowała sąd, że posiada dokumenty Google'a, które ten stan potwierdzają.

Roszczenia dotyczą ryzyka fragmentaryzacji środowiska JAVA przez jego rozwój bez udziału Sun Microsystems. Poza tym Oracle zauważa, że technologie rzekomo nielegalnie użyte przez Google'a nie tylko umożliwiły szybszy rozwój systemu Android, ale też powiększają za pośrednictwem reklam przychody Google'a - stąd firma oczekuje aż tak wielkiego odszkodowania.

Co ciekawe, Jonathan Schwartz, były prezes firmy Sun (a obecnie pracownik Oracle) zeznał, że Android nie fragmentuje platformy Java i opiera się na technologii opracowanej przez Google'a lub na licencji Apache Software Foundation. Powiedział też, że Sun powitał Androida jako sposób na rozszerzenie zastosowań środowiska Java.

Sprawa sądowa ma wiele wątków, jak i racjonalnych argumentów po obu stronach barykady -wątpliwe jest by szybko się zakończyła. Kolejna trzytygodniowa sesja procesu planowana jest na 31. października. Dużo szybciej miłośnicy systemu Google'a mogą odczuć efekty roszczeń ze strony Apple'a.

Źródło tekstu: Bloomberg, wł

Komentarze
Zaloguj się
10. Maniiiek
1

2011-07-23 09:25:10

Zaraz... znaczna większość aplikacji na Android OS jest pisana w JAVA a oni nawet licencji patentowej na to nie mają?

Odpowiedz

9. ~skalarek
-2

2011-07-22 16:29:22

I na na koniec okaże się, że najlepiej to pisać w C++ na Samsunga i Badę.

Odpowiedz

8. ~muzzy
-1

2011-07-22 15:13:41

Google nie powinno się procesować tylko kupić Sun Microsystems wyjdzie trochę drożej ale bedą mieli patenty na własność :)

Odpowiedz

7. ~hhh
1

2011-07-22 13:55:03

Nokia też kosi kasę na Symbianie i nadal dużo sprzedaje. Tylko nie ma zysków. Patenty i procesy mogą spowodować, że albo wyraźnie podskoczą ceny telefonów z Androidem, albo firmy dadzą sobie z tym spokój bo nie będzie się opłacało. Ciekawy będzie proces Motoroli z MS...

Odpowiedz

6. ~filek69
0

2011-07-22 13:45:10

Ja kupiłem telefon HTC z androidem i jestem zadowolony, a jeśli HTC ma problemy w sądzie za patenty to już nie moja sprawa. Oni koszą na tym kasę, i to nie małą, to niech się martwią.

Odpowiedz

5. ~
1

2011-07-22 13:39:24

Polprofesjonalny OSik, ktory w skrocie mozna okreslic jako linux-java, dzieki sytemu pr-owi google i niskim cenom sprzetu zyskal sobie krzykliwe poparcie gawiedzi

Odpowiedz

3. ~
0

2011-07-22 13:24:58

a co na to fani zielonego robota?

Odpowiedz

2. ~gt
1

2011-07-22 12:56:31

Jak mawiał mój matematyk "zakaluszek..." Tak pięknie rosło i wszyscy myśleli, że to ósmy cud świata, a wystarczyło wyjąć z piekarnika i zdechło w niesławie... ;P Google od dawna kradło dane i pomysły, ale jak usiłuje na tym dużą kasę kosić, to się właściciele oburzają. I bardzo dobrze.

Odpowiedz

1. ~
2

2011-07-22 12:51:59

Ze strony MS juz odczuwaja, moze nie bezposrednio uzytkownicy co firmy produkujace telefony. W przypadku WP7 MS daje ochrone patentowa producentom OEM, po zakupie licencji wszelkie roszczenia przejmuje MS. Android lamie sporo patentow i jak na razie producenci OEM placa lub zaplaca po wyroku sadu ;) Te koszty darmowego systemu juz lub za chwile przekrocza koszty licencji WP7, do tego dochodzi ryzyko nowych trolii patentowych - trudno prowadzic dochodowy biznes jak nie mozna swoich kosztow oszacowac. Android ma mnostwo tego typu wad (np. updaty, bezpieczenstwo) ktorych google szybko nie rozwiaze lub zalatwi zrywajac kompatybilnosc i fragmentujac jeszcze bardziej. Dziwne ze malo kto to dostrzega, za rok, dwa Android bez rozwiazania tych problemow moze skonczyc jak Symbian ;)

Odpowiedz