DAJ CYNK

Analiza cen w roamingu w raporcie UKE

04.03.2010

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2235

Ważne 0

0

UKE opublikował "Raport o usługach telefonii ruchomej w roamingu międzynarodowym wewnątrz Wspólnoty".

UKE opublikował "Raport o usługach telefonii ruchomej w roamingu międzynarodowym wewnątrz Wspólnoty".

Raport opisuje zmiany wolumenów ruchu i przychodów oraz średnich stawek wszystkich podstawowych usług telefonii ruchomej w okresie II-IV kwartał 2009.

Niemal co piąty polski użytkownik telefonu komórkowego deklaruje korzystanie z usług roamingu. Mimo braku wyraźnego wzrostu zainteresowania tymi usługami w latach 2008-2009 prognozuje się, że dalsze obniżki cen zachęcą do częstszego korzystania z telefonu za granicą. Usługa roamingu, chociaż nie jest priorytetowa przy wyborze oferty operatora, to komplementarna wobec usługi krajowej i w ocenie UKE nie powinna znacznie odbiegać ceną od poziomu krajowego.

W świadomości Polaków w dalszym ciągu funkcjonuje przekonanie o wysokich kosztach korzystania z usług telefonii ruchomej poza granicami kraju, czemu częściowo mają przeciwdziałać wdrażane obecnie limity finansowe w zakresie transmisji danych oraz funkcjonujące od 2007 roku tzw. Welcome SMS informujące konsumentów o opłatach w roamingu. Przytaczane rozwiązania stanowią warunek konieczny, lecz nie jest on wystarczający dla wzrostu zainteresowania roamingiem. Pomimo tego, że niniejszy raport potwierdza tezę UKE, iż paradoksalnie regulacja w postaci cen maksymalnych prowadzi do bardziej dynamicznych spadków cen usług nieregulowanych, to interwencjonizm Parlamentu Europejskiego i Rady wydaje się być jedynym efektywnym sposobem niwelowania geograficznych barier cenowych będących w znacznym stopniu zaprzeczeniem mobilności, która stanowi istotę telefonii ruchomej.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem.

Zobacz: pełny raport o usługach telefonii ruchomej w roamingu międzynarodowym w UE (plik .pdf; 484 kB).

Źródło tekstu: UKE

Komentarze
Zaloguj się