DAJ CYNK

Aliyun OS - nowy, chiński system operacyjny

31.07.2011

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 12411

Ważne 0

0

Alibaba Cloud Computing (AliCloud) oficjalnie zaprezentowała na chińskim rynku nowy system operacyjny - Aliyun OS. System ten pracuje w oparciu o tzw. chmurę obliczeniową.

Alibaba Cloud Computing (AliCloud) oficjalnie zaprezentowała na chińskim rynku nowy system operacyjny - Aliyun OS. System ten pracuje w oparciu o tzw. chmurę obliczeniową.

System zawiera takie usługi jak: poczta elektroniczna, wyszukiwarka, program pogodowy, mapy i nawigacja GPS. Cechą wyróżniającą nowy system jest obsługa aplikacji internetowych, których użytkownik nie będzie musiał ściągać i instalować na swoim urządzeniu.



O samym systemie nie wiadomo jeszcze zbyt dużo. Z przedstawionych informacji wynika, że użytkownicy będą mogli łatwo synchronizować, przechowywać i tworzyć kopie zapasowe takich informacji jak kontakty, logi połączeń, wiadomości tekstowe, notatki i zdjęcia. AliCloud zapewni każdemu użytkownikowi 100 GB miejsca na swoich serwerach. Dostęp do danych będzie możliwy ze wszystkich urządzeń i komputerów.



Zewnętrzni programiści będą mogli tworzyć oprogramowanie i decydować czy ich aplikacje będą oparte o ich własne serwery czy też będą korzystać z infrastruktury AliCloud.

Nowy system powstawał przez trzy lata i jest w pełni kompatybilny z aplikacjami Androida. Na koniec roku system ma być dostępny także w języku angielskim. Nie wiadomo jednak kiedy angielskojęzyczne telefony się pojawią. AliCloud nie chce być producentem telefonów, tylko dostawcą systemu.

Pierwszym telefonem, na którym zagości nowy system operacyjny, będzie K-Touch Cloud-Smart Phone W700. Działa on w czterech zakresach GSM oraz dwóch zakresach WCDMA (850 i 2100 MHz). Szybka łączność dostępna będzie poprzez HSPA lub WiFi. W700 wyposażono w procesor NVIDIA TEGRA2 Dual cortex-A9 pracujący z częstotliwością 1 GHz. 512MB pamięci RAM oraz 8GB pamięci na dane. W telefonie zastosowano pojemnościowy ekran dotykowy o wielkości 3,8 cala i rozdzielczości 480x800 pikseli.

AliCloud planuje także integracje systemu z innymi urządzeniami, w tym z tabletami. Ma to nastąpić w najbliższych miesiącach.

Firma Alibaba Cloud Computing w całości należy do Alibaba Group. A 40% udziałów w Alibaba Group posiada Yahoo.

Źródło tekstu: Alibaba, wł

Komentarze
Zaloguj się
28. ~Azawakh
0

2012-09-14 12:12:52

Ciekawie się zapowiada. Znów coś pomiędzy iOS a Androidem i oby nie skończył jak Bada Samsunga. Ciekawe czy wyjdzie poza Chiny, czy zdobędzie świat jak googlowski Android?

Odpowiedz

27. ~kubu
0

2011-08-02 18:46:05

Pewnie w Azji się przyjmie, ale sam bym czegoś takiego nie chciał używać :P może i w Chinach mamy 10 różnych rodzajów jakości wyrobów (od największego shitu po wyroby bardzo dobrej jakości), jednak znając życie system będzie byle jaki :) btw. dysk sieciowy za 900zł? 2TB WD czy Seagate można bez problemu kupić za 600 :)

Odpowiedz

26. ~Cometto
1

2011-08-01 23:32:57

Nie wiem po co komu ta chmura... Niepewne to-to, niebezpieczne, zaśmieca eter. Nie wystarczy karciocha pamięciochy? :>

Odpowiedz

25. ~Ktuś
0

2011-08-01 17:31:18

Pomysł z aplikacjami kompatybilnymi z Androidem kapitalny, tylko skąd je będą brali w Chinach? Cloud computing ma sens jeśli ma się stały i pewny dostęp do sieci. Wyobrażacie sobie np. MP3 z chmury, znikające wraz z każdym zanikiem zasięgu w PL?

Odpowiedz

24. ~diabel
0

2011-08-01 00:05:23

zrob lepszy system a srodkowym palcem stuknij sie w pusta polska glowe

Odpowiedz

23. ~e
0

2011-07-31 21:53:04

Modeli telefonow i tabletow to beda miec na to od zatrzesienia. Wystarczy spojzec ile jest tam (alibaba i aliexpress) podrobek topowych modeli z androidem. Poza tym, alibaba to nie chinczycy, a Yahoo! Wg mnie swietny OS i swietny pomysl na OS! O problem z patentami bym sie tez nie martwil, bo jak juz wspomnialem, ten system bedzie pchany glownie do podrobek wszelakiej masci. Jak kiedys w tych podrobkach system byl niedopracowany, przez co malala sprzedaz tych telefonow, tak z takim systemem bedzie mozna naprawde powalczyc o rynek. Dodam, ze jakosc tych podrobek jest naprawde swetna! Sam takowa posiadam i wzgledem oryginalu jest nawet lepiej wykonana! :)

Odpowiedz

22. ~a
0

2011-07-31 19:08:59

Taaa... a nad wszystkimi danymi czuwa chiński rząd... Serdecznie pozdrawiam środkowym palcem.

Odpowiedz

21. ~
0

2011-07-31 18:52:54

skoro chodza aplikacje z andka to pewnie chinole caly system skopiowali, jak wszystko zreszta:p

Odpowiedz

20. ~dr.wycior
0

2011-07-31 17:19:07

Podobny do bety bada os v2.0 zwlaszcza te zielone belki i kolorowe ikony.Bada zdzierala z iphona android z iphona a teraz ten skosny cudak z bady :)

Odpowiedz

19. moldovva
1

2011-07-31 16:43:34

Wygląda jak iPhone wciśniety w kolorową ramkę, z dwoma miernikami światła i jakimiś tam guziczkami dotykowymi na dole ...

Odpowiedz

18. ~
0

2011-07-31 16:10:37

W jakim sensie chinska chmura, ze niby serwery? Czy moze Yahoo przejeli Chinczycy? O pozostalych udzialowcach nic nie pisza. Moze to jakies amerykanskie fundusze inwestycyjne.W jakim sensie chinska chmura, ze niby serwery? Czy moze Yahoo przejeli Chinczycy? O pozostalych udzialowcach nic nie pisza. Moze to jakies amerykanskie fundusze inwestycyjne.

Odpowiedz

17. ~nyczaj100
0

2011-07-31 15:25:36

Kształt ikon pachnie mi wzorowaniem się na iOS na chama, podobnie jak w przypadku iphonopodobnych telefonów (masa tego shitu na Allegro, na wymioty się zbiera). Na szczęście smartfon K-Touch Cloud-Smart Phone W700 nie jest żywcem wzięty z iPhona. Sam design systemu nie powala, ale jest to jakiś punkt startowy do dalszego rozwoju. Jednak poza Chinami palmę pierwszeństwa będzie dzierzył Android i iOS (Android pierwszy, bo telefony jednak sporo tańsze). Tylko idiota mógłby liczyć na to, że Google i Apple a także Microsoft nie wprowadzi usług w chmurze do systemów mobilnych. Jednak w Chinach Google nie jest kochany, bo nie poddaje się cenzurze a przynajmniej niechętnie to robi i umozliwia obejście cenzury poprzez przekierowanie do Google.hk (szacun), więc tam ma szansę androidopodobny system.

Odpowiedz

16. ~
0

2011-07-31 15:03:17

Rzeczywiście chmura to chyba przyszłość wszelkich rozwiązań, jedyne zagrożenie to ciągle zbyt bateriożerne wifi

Odpowiedz

15. ~tylda
0

2011-07-31 14:03:32

Podniecacie się inwigilacją u Chińczyków jakby u nas takich rzeczy nie robili. Tylko chińska chmura to brzmi źle marketingowo. Jakby Apple sprzedało wam swoją chmurę to nawet jakbyście się dowiedzieli, że dane składowane są na tych samych serwerach co AliCloud nikt by pewnie problemu nie robił ;-)

Odpowiedz

14. ~
0

2011-07-31 11:18:01

11: chmura jak chmura, ale po co piszesz, ze chinskiej, czy z amerykanskiej bys korzystal? Pewnie nie, ale zawsze trzeba napisac, ze chniskie. A tu i tu i tak pelna inwigilacja, sluzby robia co chca z tymi danymi. Nawet jak pouzywasz, skasujesz oni i tak maja juz kopie.

Odpowiedz