DAJ CYNK

Alcatel: generalnym wykonawcą projektu SCORE

21.04.2004

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3

Ważne 0

0

Konsorcjum Galileo Joint Undertaking (GJU) wybrało firmę Alcatel Space, podmiot zależny Alcatela, na generalnego wykonawcę europejskiego projektu badawczo-rozwojowego pod nazwą SCORE

Konsorcjum Galileo Joint Undertaking (GJU) wybrało firmę Alcatel Space, podmiot zależny Alcatela, na generalnego wykonawcę europejskiego projektu badawczo-rozwojowego pod nazwą SCORE (Service of Coordinated Operational Emergency & Rescue using EGNOS - usługa skoordynowanej operacyjnej służby ratunkowej z wykorzystaniem systemu EGNOS).

Projekt SCORE będzie realizowany przez 2 lata, a jego budżet wynosi 2 mln EUR, z czego 1,1 mln EUR sfinansuje konsorcjum GJU.

W ramach tego projektu firma Alcatel Space pokieruje europejskim konsorcjum przy opracowywaniu i wdrażaniu systemu określania miejsc, z których telefonowano pod numer alarmowy (zgodnie z tzw. aktem E112), oraz usług kierowania służbami ratowniczymi w czasie wypadków lub klęsk żywiołowych. Opracowywany system będzie korzystać z danych pozycjonujących pochodzących z systemu EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service ? europejski geostacjonarny system nawigacji) oraz z zaplanowanego do realizacji europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Na przykład, jeśli w centrum handlowym wybuchnie pożar, osoba znajdująca się w niebezpieczeństwie będzie mogła automatycznie w czasie rzeczywistym przekazać przez telefon komórkowy swoją dokładną pozycję (dzwoniąc pod numer E112), nawet z wewnątrz budynku. Strażacy i policjanci wyposażeni w cyfrowe asystenty osobiste (PDA) będą mogli łatwo i precyzyjnie zlokalizować miejsce wypadku i określić, które wejścia są jeszcze otwarte. System doprowadzi ich do ratowanej osoby oraz umożliwi łatwe koordynowanie pozycji i działań ratowników.

Rozwiązanie to jest możliwe dzięki dwóm głównym czynnikom. Pierwszy z nich to możliwość korzystania z systemu EGNOS, który zapewnia dokładne dane pozycjonujące za pośrednictwem pomocniczego serwera danych działającego z wykorzystaniem sieci GSM/GPRS. Drugim z tych czynników jest nowoczesny algorytm wbudowany w układy scalone zastosowane w telefonach komórkowych i cyfrowych asystentach osobistych (PDA).

Wykorzystanie opisanych technologii na potrzeby ratownictwa ułatwi precyzyjne, automatyczne i szybkie pozycjonowanie ludzi znajdujących się w niebezpieczeństwie, umożliwiając tym samym efektywniejsze kierowanie zespołów ratowniczych na miejsce wypadku. Usługa będzie dostępna nawet wewnątrz budynków, gdzie sygnały są silnie tłumione, a czas namierzania wyniesie zaledwie kilka sekund, podczas gdy odbiornikom systemu GPS zabiera to kilka minut.

Źródło tekstu: Alcatel

Komentarze
Zaloguj się