DAJ CYNK

[Aktualizacja] Powstanie w Nokii i jego upadek

16.02.2011

Dodane przez: ringu

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 5821

Ważne 0

0

Byli pracownicy Nokii, a obecni akcjonariusze, wystosowali list otwarty do członków zarządu i inwestorów fińskiego koncernu z żądaniem odwołania prezesa Stephena Elopa i rezygnacji z tworzenia smartfonów opartych o system Windows Phone 7.

Byli pracownicy Nokii, a obecni akcjonariusze, wystosowali list otwarty do członków zarządu i inwestorów fińskiego koncernu z żądaniem odwołania prezesa Stephena Elopa i rezygnacji z tworzenia smartfonów opartych o system Windows Phone 7.

Jest to skutek podpisanej niedawno umowy partnerskiej pomiędzy Nokią a Microsoftem, o której pisaliśmy w tej wiadomości.

Anonimowa, 9-osobowa grupa Nokia Plan B domagała się:
- odwołania prezesa Stephena Elopa i powołanie jego miejsce osoby z doświadczeniem w dziedzinie technologii mobilnych,
- zwolnienia dyrektorów: Tero Ojanpery, Niklasa Savandera i Mary McDowell,
- zmniejszenia ilości planowanych smartfonów opartych o system
operacyjny Windows Phone do 1-2 modeli,
- skupienia się na tworzeniu smartfonów opartych głównie o system MeeGo,
- dalszego rozwijania systemu Symbian przez okres kolejnych pięciu lat,
- stworzenie jednego centrum badawczego w Finlandii i rezygnacja z outsourcingu.

Plan B twierdzi, że Microsoft w przeszłości podpisał podobne porozumienia partnerskie z innymi firmami, m.in. z LG, Motorolą i Palmem, które nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Grupa chciała przekonać do swoich postulatów członków zarządu i inwestorów, które miałby zostać zrealizowane podczas walnego zgromadzenia 3. maja.

Po 36 godzinach buntownicy, którzy nie otrzymali oczekiwanej reakcji ze strony zarządu, postanowili się wycofać.

Aktualizacja
Cała sprawa okazała się żartem. Ostatni wpis na koncie Twitterowym grupy Nokia Plan B brzmiał: nie było żadnych '9 młodych inwestorów', tylko jeden znudzony inżynier, który naprawdę lubi swojego iPhone'a. Trzeba przyznać, że dowcip się udał - o sprawie napisał nawet Wall Street Journal.

Źródło tekstu: TNW, Business Insider, wł

Komentarze
Zaloguj się
30. ~pank
0

2011-02-18 06:01:00

Jestem zwykłym śmieciem z Płocka

Odpowiedz

29. ~
0

2011-02-17 16:53:24

powerAMP ma korektor ale jest płatny

Odpowiedz

28. ~siwy256
0

2011-02-17 14:36:41

@23 a znasz jakiś program pod Androida który ma equalizer?. Szukałem i nie znalazłem, a TTpod w wersji na symbiana go ma, a na Androida już nie. Co do funkcji routera to na symbianie też jest taki program, ale zjada bardzo baterię i uważam, że na dłuższą metę połączenie przez bluetotha jest lepsza. Co do apelu to moim skromnym zdaniem telefony-smartfony czy jak je tam zwał nie są jeszcze na etapie np. laptopów gdzie można sobie zmenić windowsa na innego windowsa czy jakąś dystrybucję linuksa. Telefon i system występują według mnie razem i inne rozpatrywanie nie ma sensu. IMHO

Odpowiedz

27. ~
0

2011-02-17 13:48:38

@25 pajacu ,myślisz że kogoś obchodzi twoje zdanie?

Odpowiedz

26. ~nokia-fan25
0

2011-02-17 13:46:26

przesiadłem się z E71 na Motorolę Milestone 2 i jestem ZACHWYCONY szybkością działania i wygody obsługi tego telefonu. Działa mi firmowa poczta pushmailowa, działa mi moje konto na googlu - wszystko szybko, sprawnie i przyjemnie. Jeśli ktoś szuka telefonu z fizyczną klawiaturą, to Milestone 2 jest odpowiedzią. Polecam. Do Symbiana NIE WRÓCĘ za nic.

Odpowiedz

25. ~jhj
0

2011-02-17 13:04:24

Nie wiem czy wiecie ale Elop był wysokim rangą menedżerem z mocrosoft więc nie dziwcie się mezaliansowi Nokii z MW7. Dla mnie Nokia z WM7 jest skończona.

Odpowiedz

24. ~...
0

2011-02-17 09:54:38

@23cd.. A porównując telefony trzeba robić odwrotnie tzn. porównywać możliwości danych telefonów a nie systemów. Proste, prawda?

Odpowiedz

23. ~...
1

2011-02-17 09:41:32

@18 Można wgrać alternatywny luncher i po sprawie. Np. w ADW menu aplikacje domyślnie są przesuwane poziomo- w standardowym androidzie pionowo. W ADW można też ustawić jak ma się wyświetlać pulpit. Problem z menadżerem i equalizerem jest pozorny- dogrywasz program i masz- to nie wina systemu że producent nie dorzucił jakiejś aplikacji w pudełku. Nowsze telefonu mają nawet możliwość ustawienia jako router wi-fi, dlatego też to kwestia telefonu a nie systemu. Podobnie z HDMI- czy każdy teleon z Symbianem ma hdmi? Chyba nie, podobnie jest z androidem. PS Ponawiam apel żeby nie sprowadzać możliwości danego systemu do możliwość posiadanego telefonu. pzdr

Odpowiedz

21. ~
1

2011-02-17 09:31:59

To Nokia ratuje WM7

Odpowiedz

20. Rafix
0

2011-02-17 09:18:04

@18 Ameryki nie odkryłeś, o większości rzeczy gdzieś tam zawsze była mowa.

Odpowiedz

19. ~Zenek
0

2011-02-17 07:56:50

@17 a Android jest otwarty?? Jest rozwijany i wydawany tylko przez Google.

Odpowiedz

18. ~siwy256
0

2011-02-17 07:43:36

Do nie dawna muszę przyznać nie miałem telefonu z Androidem w ręku ale ostatnio dorwałem HTC legend i powiem szczerze, że rewelacji nie ma. Zacznę od wad o których nikt wcześniej nie pisał albo co bardzo możliwe ja nigdzie takich informacji nie znalazłem. Może jest to wina HTC sense (nie wiem) ale część menu nie działa w poziomie tylko zawsze w pionie. Niby tragedii nie ma ale nawet symbian ma wszystkie poziomy menu dostępne w pionie i poziomie. Druga sprawa menager plików, a właściwie jego brak (przynajmniej nie mogłem go znależć). Oczywiście można dograć np Astro ale co nie zmienia faktu, że symbian jakiś prosty ale jednak managera ma. Kolejna sprawa to brak equalizera w odtwarzaczu MP3. Wgrałem TTpoda i tam także nie ma żadnych opcji dzwięku. Bass, balans, pogłębienie stereo Nokia to ma. Jedyna rzecz, która na pewno śmiga i na plus to przeglądarka internetowa. Chociaż po 10 minutach telefon zaczął się bardzo nagrzewać (wiem czym to skutkuje na dłuższą mete) i nie wiem czy wytrzyma nawet dobę na jednym ładowaniu. Kolejna sprawa to brak połączenia telefonu jako modem przez bluetootha. Jest tylko modem przez usb. Braków USB OTG czy mini HDMI nie wspomnę. Nie jestem zwolennikiem tego czy tego systemu tylko należy sobie szczerze powiedzieć, że nie ma systemu idealnego.

Odpowiedz

17. ~gryzar
0

2011-02-17 07:04:58

@13 A czy zamknięty całkowicie kontrolowany przez microsoft windows phone może uratować nokię? Nokia pozbywając się kontroli na os telefonu jaki by on nie był tylko traci.

Odpowiedz

16. piwosz
1

2011-02-17 06:59:36

a ten inzynier to dopiero zgrywus:-P

Odpowiedz

15. thonka
0

2011-02-17 01:30:04

@11 ja przede wszystkim multimedia. po prawie 2,5 roku z e71 na symbianie doszedlem do wniosku, ze po za YT i radiem internetowym oraz podcastami nie mam w mojej nokii nic. ani zadnej lepszej gry (choc crash bandicoot racing nieraz umilal mi zycie), ani odtwarzania filmow, bo odtwarzacz muzyczny od kilku lat jest taki sam. dla mnie poprostu symbian sie zamknal. mimo wielkiego sentymentu do fizycznej qwerty przesiadam sie na cos dotykowego (desire). jezeli mi sie nie spodoba to sprzedam. z pewnoscia za wieksze pieniadze niz jakbym wzial cos na symbianie... brakowac mi bedzie quickoffice''a, sportstrackera czy nokia map, ale uzyskam w miare przyszlosciowa platforme. poki co to niedytykowy symbian sie zwija... srodek ciezkosci jest na dotyku, a wiadomosc o postawieniu na gotowym rozwiazaniu z ograniczeniem wlasnego systemu jednoznacznie pokazuje, gdzie nokia ma symbiana.

Odpowiedz