DAJ CYNK

[Aktualizacja] Orange jako pierwsze wchodzi komercyjnie z NFC

12.10.2012

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 6213

Ważne 0

0

15. października Orange startuje z komercyjną usługą płatności NFC. Na początek z jednym bankiem i kilkoma telefonami w ofercie - wynika z informacji TELEPOLIS.PL.

15. października Orange startuje z komercyjną usługą płatności NFC. Na początek z jednym bankiem i ośmioma telefonami w ofercie - wynika z informacji TELEPOLIS.PL.

Orange przy projekcie współpracuje z MasterCardem i BRE Bankiem (mBank i Multibank). Rozwiązanie będzie oparte o klucze przechowywane na karcie SIM (tzw. SIM-centric).

Przypomnijmy, że z usługami NFC jeszcze w październiku chce wystartować także T-Mobile.

[Aktualizacja 11:40]

Usługa będzie nazywała się Orange Cash. Z informacji TELEPOLIS.PL wynika, że będzie to rozwiązanie prepaid, czyli rodzaj elektronicznej portmonetki. Konto bankowe czy kartę kredytową będzie można podłączyć dopiero w przyszłości.

Na początek w ofercie ma być kilka telefonów - od topowych Sony Xperia T i Samsunga I9300 Galaxy S III, poprzez dwa modele BlackBerry, Nokię 808 PureView, a kończąc na taniej Nokii Lumia 610.

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się
55. ~
0

2012-10-15 19:16:39

@54: Masz to gdzieś napisane? To podaj link! Bo w opisywanym przypadku złodzieje w przeciągu jednego dnia wykonali nie 5, ale ok. 170 transakcji bezstykowych!

Odpowiedz

54. ~Jerzy
0

2012-10-15 11:25:22

przecież co piąta operacja bezstykowa danego dnia musi być potwierdzona PINem

Odpowiedz

53. ~
0

2012-10-13 21:32:49

Tamten link uległ zniekształceniu, tutaj podaję jego skrót: http://tiny.pl/hnwt8

Odpowiedz

52. ~
0

2012-10-13 21:28:47

@ 49 - WitekT: Przeczytaj sobie ten wątek: http://grupy-dyskusyjne.money.pl/pl;biznes;banki,watek,1089707-p 1.html - Ktoś w ciągu jednego dnia skradzioną kartą narobił bezstykowych operacji na 3500 zł, robiąc przy tym duży debet na koncie. Bank zwrócił klientce część kasy, ale obciążył ja równowartością 150 euro.

Odpowiedz

51. wlo
0

2012-10-13 12:34:36

A po co pytać? Jeśłi ktoś próbuje inne niż swoje pieniądze/rzeczy, wartości wziąć, to kradnie. I tyle. Ja mam bardzo kategoryczne podejście do tych spraw. Jestem za ACTA np. Oczywiście nie w fornie debilnych sformułowań, często poszkodowanego stawiające w gorszej sutuacji, albo Bogu doucha winnego uczciwego człowiek wprost jako złodzieja, bo przecież ma komputer, ma łącze, więc potencjalnie może kraść. Dlatego jestem przeciwnikiem ułatwień w dostępie do kasy. Mój kolega lubi kiedy szybko przelew robi. Ja wolę 3 kody więcej wpisać i czuś się bezpieczniej. Ktoś kto nie chce, przecież może pieniądze przy sobie noisić, nie?

Odpowiedz

50. mi80
0

2012-10-12 14:16:52

@47: Wnioskujac z definicji "instrumentu platniczego" zawartej w art. 2 ustawy, to zeskanowanie mozna uznac za kradziez.

Odpowiedz

49. WitekT
0

2012-10-12 14:16:46

mi80: tak czy siak temat jest bardzo ciekawy, będzie trzeba popytać mocno kumatych prawników w tej sprawie, bo ja się nie czuję na siłach. ;-)

Odpowiedz

48. mi80
0

2012-10-12 14:12:13

Witku, nasza dyskusja tyczyla sie odpowiedzialnosci za operacje bez uzycia PIN. Platnosc w wyniku zeskanowania jak juz pisalem jest wg znanych mi zrodel niemozliwa do wykonania, ani nigdy sie nie zetknalem z przypadkiem takiego fraudu. Trudno wiec oceniac hipotetyczna sytuacje, ktora w mojej ocenie kwalifikuje sie jako nieuprawnione uzycie.

Odpowiedz

47. Luster
0

2012-10-12 14:08:53

Dla mnie skanowanie podpada pod kradzież. Efekty są takie same. Ale pewnie potrzeba będzie jakiejś precedensowej sprawy żeby poważni prawnicy to rozstrzygnęli.

Odpowiedz

46. mi80
0

2012-10-12 14:05:14

Witku, tak naprawde, to nie sa nowe przepisy, lecz doprecyzowanie starych. Kiedy tamta ustawa wchodzila w zycie, nikt jeszcze nie myslal o PayPassach itp., a elektronicznym instrumentem platniczym byla albo fizyczna karta, albo wirtualna portmonetka typu Mikroplatnosci.pl (czy ktos jeszcze pamietam tamten serwis?).

Odpowiedz

45. WitekT
0

2012-10-12 14:04:14

mi80: dalej podtrzymuję. Powiedz mi, posługując się defenicją ze wsponianych artykułów, jak zawalifikujesz takie "skanowanie w autobusie"? Nie jest to ani zgubienie, ani kradzież karty, ani przywłaczenie - a wtedy tylko bank odpowiada od 150 euro. W innych wypadkach odpowiada za całość, co w nowej wersji ustawy jest nawet dobitniej napisane.

Odpowiedz

44. WitekT
0

2012-10-12 13:54:27

mi80: idę grzebać. Dziś będzie dobry dzień, nauczę się nowych rzeczy. :-)

Odpowiedz

43. mi80
0

2012-10-12 13:51:37

...a następnie do art. 46 tej ustawy :-)

Odpowiedz

42. mi80
0

2012-10-12 13:46:49

@41: o tym artykule powiem tyle, byś zajrzał do art 163 ust. 14 Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych.

Odpowiedz

41. WitekT
0

2012-10-12 13:30:10

mi80: a co powiesz na art. 28 pkt. 5 ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych? :-)

Odpowiedz