DAJ CYNK

[Aktualizacja] Google na celowniku Komisji Europejskiej

20.04.2016

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4064

Ważne 7

1

Komisja Europejska poinformowała Google o swojej wstępnej opinii, że spółka naruszyła zasady konkurencji i nadużyła swojej pozycji dominującej nakładając ograniczenia na producentów urządzeń z systemem Android i operatorów sieci komórkowych.

Komisja Europejska poinformowała Google o swojej wstępnej opinii, że spółka naruszyła zasady konkurencji i nadużyła swojej pozycji dominującej nakładając ograniczenia na producentów urządzeń z systemem Android i operatorów sieci komórkowych.

Komisja przedstawiła swoją wstępną opinię, zgodnie z którą Google wprowadził strategię dotyczącą urządzeń mobilnych, aby zachować i wzmocnić swoją dominującą pozycję na rynku wyszukiwarek internetowych. Po pierwsze, takie praktyki oznaczają, że usługa Google Search jest preinstalowana jako domyślna bądź jedyna wyszukiwarka na większości działających na systemie Android urządzeń mobilnych, które sprzedaje się w Europie. Po drugie, uniemożliwiają one konkurencyjnym wyszukiwarkom dostęp do rynku poprzez przeglądarki i systemy operacyjne innych firm. Ponadto szkodzą one konsumentom ze względu na zahamowanie konkurencji i ograniczenie innowacji w szerzej pojętym obszarze urządzeń ruchomych.

Komisja przedstawiła swoje obawy w pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń, skierowanym do Google'a i jego spółki matki, Alphabet. Samo pisemne zgłoszenie zastrzeżeń nie przesądza o wnioskach, do jakich doprowadzi postępowanie wyjaśniające.

W kwietniu 2015 roku Komisja wszczęła postępowanie w sprawie stosowanych przez Google praktyk w zakresie systemu operacyjnego Android i aplikacji dla tego systemu. Na obecnym etapie Komisja bierze pod uwagę fakt, że Google ma dominującą pozycję na rynku wyszukiwarek internetowych, sklepów z aplikacjami dla systemu Android i mogących zostać objętych licencją inteligentnych mobilnych systemów operacyjnych. Udział Google w każdym z tych rynków w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) wynosi ponad 90%.

W wydanym dziś oświadczeniu Komisja zarzuca Google naruszenie unijnych zasad ochrony konkurencji przez wymaganie od producentów preinstalowania na swoich urządzeniach Google Search i przeglądarki Chrome tej firmy, a także ustawienia wspomnianej wyszukiwarki jako domyślnej, od czego zależy udzielenie licencji na niektóre aplikacje. Oprócz tego Google jest oskarżane o powstrzymywanie producentów od sprzedaży inteligentnych urządzeń mobilnych działających na konkurencyjnych systemach operacyjnych opartych na otwartym kodzie systemu Android oraz oferowanie producentom i operatorom sieci komórkowych zachęt finansowych w zamian za preinstalowanie na swoich urządzeniach wyłącznie wyszukiwarki Google.

[Aktualizacja]

Google przysłało stanowisko w sprawie zgłoszonych przez KE zastrzeżeń:

Komisja Europejska rozpatrywała nasze stanowisko i dzisiaj wyraziła tzw. "pisemne zgłoszenie zastrzeżeń" (ang. Statement of Objections), podnosząc pytania o wpływ Androida na konkurencję. Traktujemy te uwagi bardzo poważnie, jednak także wierzymy, że nasz model biznesowy pozwala producentom na utrzymanie niskich kosztów i wysokiej elastyczności, dając konsumentom bezprecedensową kontrolę nad swoimi urządzeniami mobilnymi.

Oto jak zaprojektowaliśmy ten model:

  • Nasze umowy z partnerami są w całości dobrowolne -- każdy może używać Androida bez Google. Można spróbować, wystarczy pobrać cały system operacyjny za darmo, zmodyfikować go w dowolny sposób i zbudować własny telefon. I znane firmy, takie jak Amazon, zrobiły dokładnie to.
  • Producenci, którzy chcą uczestniczyć w ekosystemie Androida, zgłaszają do testów i certyfikują swoje urządzenia, by upewnić się, że wspierają one aplikacje Androida. Bez tego systemu aplikacje działałyby tylko na niektórych urządzeniach. Proszę sobie wyobrazić jak frustrujące byłoby, jeśli aplikacja, którą pobrałeś na jedno urządzenie z Androidem, nie działałbym na kolejnym Twoim telefonie z Androidem tego samego producenta.
  • Każdy producent może wtedy zdecydować się na umieszczenie pakietu aplikacji Google na swoim urządzeniu i dowolnie dodawać inne aplikacje. Na przykład dzisiaj telefony mają preinstalowane wiele różnych aplikacji (od Microsoftu, Facebooka, Amazona, Google, operatorów komórkowych i wiele innych).
  • Oczywiście, chociaż Android jest dostępny dla producentów za darmo, kosztowne jest jego rozwijanie, usprawnianie, zabezpieczanie i ochrona przed pozwami patentowymi. Dostarczamy Androida za darmo, równoważąc nasze koszty poprzez przychody, jakie generujemy dzięki naszym aplikacjom Google oraz usługom, które dystrybuujemy poprzez Androida.
  • Użytkownicy mogą łatwo i szybko personalizować swoje urządzenia i samodzielnie pobierać aplikacje -- włączając w to aplikacje będące bezpośrednią konkurencją naszych. Popularność aplikacji takich jak Spotify, WhatsApp, Angry Birds, Instagram, Snapchat i wielu innych pokazuje jak łatwo użytkownicy mogą używać nowych aplikacji jeśli tylko chcą. Na Androida zostało pobrane już ponad 50 miliardów aplikacji.

Wielu regulatorów doszło do wniosku, że użytkownicy mogą w łatwy sposób pobierać i używać konkurencyjnych aplikacji jak również zmienić domyślną wyszukiwarkę w swoim urządzeniu mobilnym. To nie przypadek -- projektujemy nasze oprogramowanie promując możliwość wyboru dla producentów i użytkowników. Jest tak na całym świecie, w tym w Europie, gdzie działa prężny rynek aplikacji.

Android od początku sprzyjał stworzeniu wyjątkowego - i, co ważne, trwałego - ekosystemu, opartego na oprogramowaniu o otwartym kodzie źródłowym i na otwartej innowacji. Jesteśmy gotowi do pracy z Komisją Europejską w celu wykazania, że Android jest dobry dla konkurencji i dobry dla konsumentów.


Treść podpisał Kent Walker, Senior Vice President, Google.

Źródło tekstu: Komisja Europejska

Komentarze
Zaloguj się
20. ~zen78
1

2016-04-21 10:24:26

@18 Naprawdę? Wzięli linuxa, który jest za darmo tworzony przez setki/tysiące ludzi wykastrowali z przyzwoitych zabezpieczeń bo fony tego nie pociągną i nazwali androidem. Dodali trochę "możliwości" bez oglądania się na bezpieczeństwo i prywatność usera i mamy co mamy: służby, cwaniacy i włamywacze się cieszą. O przeróbce systemu aby nie dało się odinstalowywać aplikacji już pisano..

Odpowiedz

19. ~
-3

2016-04-21 10:14:03

13. Jedyna rzecz, którą można ubrać, która mi przychodzi do głowy, to choinka.A eurosocjaliści niech lepiej zajmują się tym, co potrafią najlepiej - prostowaniem bananów.

Odpowiedz

18. ~
-1

2016-04-21 03:20:00

Ple ple ple... Google robi swietny system i aplikacje. Tyle w temacie. Zapracowali sobie na to wszystko. Pisss.

Odpowiedz

17. Hose
2

2016-04-20 23:02:58

@15- KE jest na tyle rozpasła że powinna umieć zajmować się jednocześnie tysiącem spraw, wiadomo że aplikacje w smartfonie są niczym w porównaniu z imigrantami, terrorystami i wieloma innymi sprawami, jednak jest to kwestia którą trzeba uregulować, a uregulowanie tych spraw dopiero da zielone światło do tego o czym mówisz czyli do konkurencji. Wtedy każdy wybiera co chce i to instaluje, resztę wywala i po sprawie.

Odpowiedz

16. toms
1

2016-04-20 22:43:23

Hose, prawidłowo rozumujesz. To tak jak kupując laptopa z preinstalowanymi aplikacjami i podczas przywracania systemu z ukrytej partycji instalują się również śmieci, których nie chcesz. Co robisz? wgrywasz "czystą" Windę i instalujesz tylko to czego potrzebujesz i używasz. Jedynym przymusem jest właśnie Internet Eksplorer. Podobne możliwości powinien mieć KAŻDY telefon z systemem Android - niepotrzebne apki mają mieć możliwość ODINSTALOWANIA, a nie tylko wyłączenia. Podobne rozwiązania powinny być dostępne w KAŻDYM innym systemie operacyjnym. Wtedy jest prawdziwy WYBÓR.

Odpowiedz

15. Lukaszsz
1

2016-04-20 22:40:13

@13 to fakt, ale KE powinna zająć się ważniejszymi problemami. Tutaj lepsze byłoby pojawienie się konkurenta, albo więcej telefonów typu One+One z CM na pokładzie. Szkoda też, że Samsungowi nie powiodło się z Badą czy później Tizenem, czy Mozilli ze swoim OSem. O porzuceniu Symbiana już wspomniałem. Wobec tego Google prawie nie ma konkurencji na danym poziomie cenowym i jest jak jest..

Odpowiedz

14. Andrzej24
-1

2016-04-20 22:37:36

13@ Ja bym takiej szafy nie kupował.

Odpowiedz

13. Hose
1

2016-04-20 21:59:56

@12 - Spójrz na to z innej strony, kupujesz piękną szafę za ileś kasy, ale gratisowo jest ona w połowie wypełniona rzeczami których nie chcesz i nigdy nie ubierzesz a mimo tego nie możesz ich najzwyczajniej w świecie wyrzucić, chyba coś tu nie gra? Moim zdaniem bardzo nie gra.

Odpowiedz

12. Lukaszsz
-1

2016-04-20 21:39:59

@10 to stwórz sobie własny system operacyjny. Udział google/''a jest taki bo ludzie kupują telefony z Androidem, proste. Gdyby WP był lepszy i dostępny w wiekszej liczbie telefonów, gdyby iPhone nie kosztował dwóch pensji przeciętnego Polaka, a Nokia nie porzuciła Symbiana to pewnie Android nie miałby 90% rynku, a tak po prostu ludzie biorą telefony z Androidem bo wydaje się to jedyną alternatywą, kiedy inne są bez sensu.

Odpowiedz

11. Hose
2

2016-04-20 21:23:40

Prawda jest taka że wszystkie aplikacje zainstalowane w telefonie powinny mieć możliwość ich usunięcia. Powinni to również narzucić operatorom, mam telefon kupiony jakiś czas temu w Orange, jestem od paru miesięcy u innego operatora, aplikacje z Orange ciągle są, nie da się ich odinstalować mimo tego że do zupełnie niczego nie są potrzebne.

Odpowiedz

10. ~gość
1

2016-04-20 21:22:56

@9 Chodzi o to: "Udział Google w każdym z tych rynków w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) wynosi ponad 90%. "Niech się biorą za nich wszystkich, to jedyny bat na nich. Roaming dało się uregulować, gdyby nie interweniowali płaciłbyś po 5zł/min wewnątrz Unii...

Odpowiedz

0

2016-04-20 20:48:51

KE serio nie wie już ca co się brać, żeby nie brać się za rzeczy ważne... Krzywizna banana, chrome w systemie Google/''a... WIndows ma Internet Explorer i co? iOS nie ma swojej przeglądarki? ech Unii sie zachciało

Odpowiedz

8. ~asf
6

2016-04-20 16:31:56

Konkurencja nie polega na tym że cię skazują na wszystko co ci zainstalują, niech decyduje rynek i potrzeby, niech każdy ma możliwość odinstalowania googlowskich śmieci, dla większości to są właśnie śmieci. Dobrze że zajęli się googlem, jeszcze powinni się zająć ich tzw "polityką prywatności" (poprawnie powinno być polityką szpiegowania i wymuszania zgód).

Odpowiedz

-1

2016-04-20 15:35:29

6@ Dobrze pamiętam te czasy i rozpad TP.Konkurencja polega na tym aby walczyć o klienta. Kiedy firma staje się dominująca to trzeba ją przyhamować a nawet zniszczyć jak to miało miejsce z Optimusem. Jak tak ma wyglądać konkurencja to po co inwestować, rozwijać firmę gdy w przypadku powodzenia nie daje się dalej rozwijać tylko się zaczyna kłody pod nogi podkładać Symbian zrobiłby to samo i nie byłoby problemu bo system jest już na wymarciu i się go nie ściga a to jest to samo.

Odpowiedz

6. ~
1

2016-04-20 14:41:16

@5 - gdyby tacy ludzie jak ty decydowali o postępowaniu wobec monopolistów-gigantów, to na rynku dalej mielibyśmy monopol TPSA,a na Windows byłaby tylko jedyna słuszna przeglądarka pt. Internet Explorer. Pewnie jesteś za młody, żeby pamiętać jak to było 10 lat temu. Ja dobrze pamiętam te czasy. I po to Komisja Europejska karze gigantów typu MS czy Google, by takie czasy nie wróciły. By była na rynku uczciwa konkurencja.@4 - pytanie pomocnicze: jaki udział w rynku ma android a jaki WP? I kto z tych dwojga może nadużywać pozycji dominujacej na rynku smartfonów i być monopolistą: MS czy Google? Poza tym w WP można zmienić domyślnego dostawcę wyszukiwania, skoro już taki argument poruszyłeś.

Odpowiedz