DAJ CYNK

95% Europejczyków z dostępem do łączy szerokopasmowych

18.06.2012

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 1754

Ważne 0

0

Przedstawiamy roczną tablicę wyników Europejskiej agendy cyfrowej. Cieszą łącza szerokopasmowe, martwią ceny roamingu.

Przedstawiamy roczną tablicę wyników Europejskiej agendy cyfrowej. Cieszą łącza szerokopasmowe, martwią ceny roamingu.

Rosnący pobór danych oraz coraz większa popularność technologii komórkowych (takich jak smartfony) i usług komórkowych (jak internet 3G, strumieniowa transmisja muzyki i dostęp do poczty elektronicznej on-line) stanowią najważniejsze trendy w sektorze technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT), w którym istnieje obecnie 8 mln miejsc pracy i który odpowiada za 6% PKB UE.

Łącza szerokopasmowe występują prawie powszechnie w Europie. 95% Europejczyków ma dostęp do stałego łącza szerokopasmowego. Popularność mobilnego internetu wzrosła o 62% osiągając 217 mln abonentów mobilnych sieci szerokopasmowych.

W 2011 roku do sieci internetowej po raz pierwszy przyłączyło się 15 mln Europejczyków, w chwili obecnej 68% Europejczyków regularnie korzysta z Internetu, a 170 mln z serwisów społecznościowych. Po raz pierwszy z Internetu korzysta większość Europejczyków znajdujących się w trudnym położeniu ekonomicznym, jednak jeden na czterech Europejczyków jeszcze nigdy z Internetu nie korzystał.

Grecja, Portugalia i Irlandia wprowadziły system administracji elektronicznej, aby ułatwić utrzymanie jakości usług publicznych. Obok Czech, największy wzrost podaży i korzystania z usług administracji elektronicznej nastąpił w gospodarkach pozbawionych środków pieniężnych, podkreślając ważną rolę administracji elektronicznej w sukcesie reform strukturalnych.

43% populacji UE ma średnie lub wysokie umiejętności korzystania z Internetu i potrafi, na przykład, wykorzystać Internet w celu wykonania połączenia telefonicznego lub utworzyć stronę internetową, prawie połowa pracujących Europejczyków nie jest przekonana, czy jej umiejętności informatyczne i korzystania z internetu są wystarczające na tym rynku pracy. Blisko 25% nie ma żadnych umiejętności w zakresie ICT.

Zakupy on-line robi 58% użytkowników Internetu w UE, ale zaledwie jeden na dziesięciu dokonuje zakupów na stronach internetowych w innym państwie członkowskim UE. Największe problemy stanowią bariery językowe i biurokracja (taka jak odmowa dostawy oraz komplikacje związane z prawami autorskimi).

Na liście obszarów budzących zaniepokojenie znajduje się pozycja: Przedsiębiorstwa telekomunikacyjne nadal okradają konsumentów za pośrednictwem opłat za roaming. W latach 2011-2012 więcej przedsiębiorstw wyłamało się z szeregu przedsiębiorstw zawyżających opłaty, oferując pakiety cenowe lub stawki roamingowe odzwierciedlające stawki krajowe. Konsumenci jednak w dalszym ciągu płacą średnio trzy i pół razy więcej za połączenia w roamingu niż za połączenia krajowe.

Źródło tekstu: Komisja Europejska

Komentarze
Zaloguj się
4. Sig
0

2012-06-19 14:32:57

@3 - mogło się coś zmienić, ale z tego co kojarzę, to w UE była (kiedyś) definicja 512kbps, czyli ok. 0,5Mbps i przy tak luźnej definicji poziom jest jak najbardziej osiągalny. To oczywiście jego dolna granica, zamierzenia są takie, żeby to było 2Mbps (z tego co pamietam).

Odpowiedz

3. ~
0

2012-06-19 14:25:42

od ile Mbit/s jest łącze szerokopasmowe?

Odpowiedz

2. ~sprytny
0

2012-06-18 21:09:28

hehe, to taniej będzie kupić zagraniczną kartę i jechać w Polsce na roamingu :P

Odpowiedz

1. ~mirekb
0

2012-06-18 20:43:31

roaming reguluja tylko do 2016 (pozniej wolna amerykanka) z tym nie jest tak zle bo sa niezle pakiety choc priorytetem byc powinno ze min w abo schodza do calej ue (nie poza jednostkami w ramach abo kraju eog)..okradanie to widac bardziej po usludze rozmowy miedzynarodowe-to tez powinni regulowac.dobrze ze data w eog taktowana co 1kb-w pl nie nie da ;-))3,57 1mb w eog a w pl cennikowo 4-5 zl??kolizja?jawne zlodziejstwo

Odpowiedz