DAJ CYNK

7 gigabitów powietrzem - nowe Wi-Fi 802.11ad

24.07.2012

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3544

Ważne 0

0

Najnowszy standard rozpędza Wi-Fi do granic absurdu. Dzięki zastosowaniu częstotliwości 60 GHz, uzyskać można transfer do 7 Gb/s, czyli ponad sto razy większy niż do tej pory.

Najnowszy standard rozpędza Wi-Fi do granic absurdu. Dzięki zastosowaniu częstotliwości 60 GHz, uzyskać można transfer do 7 Gb/s, czyli ponad sto razy większy niż do tej pory.

Póki co na rynku nie ma dysków twardych, które mogłyby zapisywać dane z prędkością 7 gigabajtów w każdych 8 sekundach transmisji. Jak łatwo policzyć, do zapełnienia terabajtowego dysku z tą prędkością potrzeba będzie (kiedyś) niespełna 20 minut.

Nowe chipy zachowają zgodność z dotychczasowymi sieciami 2,4 oraz 5 GHz, a na rynku pojawią się już w przyszłym roku. Teraz trzeba już tylko pomyśleć jak dostarczyć równie spektakularny Internet do naszego routera Wi-Fi 802.11ad i mieć nadzieję na kolejną rewolucję cenowo-wydajnościową w świecie dysków SSD.

Źródło tekstu: BGR, wł

Komentarze
Zaloguj się
20. ~nirage
0

2012-07-26 11:43:15

@19 masz rację... za rok wprowadzą, producenci ruszą do masowej produkcji AP, oczywiście nic nie będzie działało... i tak jeszcze z 2 lata będą się z tym bujać - aż w końcu za kolejny rok lub 2 wyjdzie pierwszy notebook - który będzie obsługiwał 2,4 lub 5 w standardzie d. Generalnie wydaje mi się tak, jak pisze @6 - czyli jak będziesz nie dalej niż metr to ok - potem 2 metry i już będzie 80% a 3m i będzie 50%... wyjdziesz z pokoju - i będziesz miał już w "n''ce". Pewnie będą ambitni którzy zaczną wytwarzać anteny domowe do AP''ków - trzeba uzbroić się w IBUPROM, bo powietrze będzie trzeba ciąć żyletkami.

Odpowiedz

19. ~dav
0

2012-07-26 11:34:39

zanim standard stanie sie popularny minie jeszcze z 5 lat...

Odpowiedz

18. ~Tomek
0

2012-07-26 01:39:47

Ja mam tylko jedno pytanie. Po co takie prędkości dla abonenta? Kto będzie z tego korzystał i po co? Jeśli każdy będzie miał dostęp do solidnego DSL''a 20 to moim zdaniem bedzie ok. Nad tym powinni popracować. Mam VDSL 40 i nie jestem tego w stanie wykorzystać całkowicie. No chyba że ktoś chce mieć sklep albo fotolab internetowy no to wtedy ma sens. Ale dla użytkownika domowego to na prawde nie ma znaczenia.

Odpowiedz

17. ~Sylwek
0

2012-07-25 23:57:33

@16 Muszę przyznać że brzmi to ciekawiej niż te 60 GHz:)

Odpowiedz

16. ~nirage
0

2012-07-25 23:12:39

@14 10GHz jest licencjonowane. Mimo braku zaufania do rozwiązań Ubnt czekam na AirFiber na 24GHz - teoretycznie na około 13km będzie można przesłać 1,4Gbit/s - co jest ciekawe - bo pasmo nie jest licencjonowane - co więcej zachowanie mniej więcej takie jak przy 5GHz - czyli spełniona optyka. Tylko oczywiście na premierę czekamy i czekamy i nic z tego nie wynika. Generalnie byłby to dosyć duży przełom, na bazach punkt->punkt, ale faktycznie, niech idzie chociaż połowa z tego, ale stabilnie i wtedy będzie dobrze. Co ciekawe zestaw ma kosztować "niewiele" w porównaniu do sprzętu, które "nie przepycha" tyle, na np. 10 GHz - bo taka radiola kosztuje sporo więcej, no i za pasmo trzeba haracz płacić. Ciekawe co dalej... Jak ktoś ma jakieś przecieki odnośnie AirFiber niech pisze...

Odpowiedz

15. ~max98
1

2012-07-25 17:04:50

Ale należy pamiętać ze eter zajęty jest przez pasma licencjonowane, stad 60 jako pomysł przejścia w pasmo wolne, ale i z możliwymi szerszymi kanałami, a jak wiadomo szerokość kanału plus modulacja daje nam przeplywnosc

Odpowiedz

14. ~Sylwek
0

2012-07-25 13:56:30

Po co taki skok 5->60?nie możnaby użyć mniejszej częstotliwości.nie znam się ale to np.:10GHz dałoby 1 gigabit i pewnie 6 razy większy zasięg niż ten nowy standard.co o tym myślicie?:)

Odpowiedz

13. mlb
0

2012-07-25 09:45:11

Może będzie to miało zastosowanie dla radiolinii, ale nie dla połączeń do abonenta końcowego

Odpowiedz

12. Vincenzo
0

2012-07-25 09:36:46

Raczej jako ciekawostka. Lepiej by zajeli sie rozszerzaniem mozliwosci na zakresie 5GHz i 2,4GHz - choc trzeba przyznac ze zaloczenie eteru staje sie juz na tych zakresach powaznym problemem.

Odpowiedz

11. ~Do #10
0

2012-07-25 07:21:30

W Bułgarii ?

Odpowiedz

10. ~
0

2012-07-25 05:39:17

u mnie na wsi jest 10 mb/s z gsmu

Odpowiedz

9. ~Longman
-1

2012-07-25 03:54:15

640 kilobajtów powinno wystarczyć każdemu!

Odpowiedz

8. Mordrag
0

2012-07-25 01:28:24

W końcu standard na innej częstotliwości niż 2.4 GHZ które jest zapchane przez 802.11n oraz powoli zapychające się 5ghz. Z 60GHZ nie liczyłbym na duży zasięg.

Odpowiedz

7. ~
0

2012-07-25 00:17:46

Zakladajac ze max i tak bedzie 50% to musimy czasy pomnozyc przez 2.

Odpowiedz

6. ~
0

2012-07-25 00:10:42

Zasięg to kilka metrów przy czym przeszkoda w postaci gazety wytłumi sygnał niemalże do zera. Wystarczy połaczyć dwa dyski SSD w RAID i już możemy zapisywać 900MB/s.

Odpowiedz