DAJ CYNK

40 lat telefonii komórkowej

03.04.2013

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4758

Ważne 4

1

3. kwietnia 1973 roku w Nowym Jorku Motorola zaprezentowała swój pierwszy telefon komórkowy, model DynaTAC.

3. kwietnia 1973 roku w Nowym Jorku Motorola zaprezentowała swój pierwszy telefon komórkowy, model DynaTAC.

Pierwsza komórka miała gabaryty cegły (ważyła ponad kilogram), pozwalała na 20 minut rozmowy na jednym ładowaniu lub do 8 godzin czuwania. Telefon trafił do sprzedaży dopiero po 10 latach, 21. sierpnia 1983 roku - tle trzeba było czekać m.in. na zgodę FCC. W chwili premiery urządzenie kosztowało 3995 dolarów. Do 1984 roku DynaTAC znalazł 12 tys. nabywców.

Źródło tekstu: mashable, wł

Komentarze
Zaloguj się
40. ~Kaprys
0

2013-04-05 19:48:04

A, i o LTE mi nie pieprzcie, bo czkawki dostaję ze śmiechu, 100MB przy 100Mbit/s? za 9 zł? Już wolę 1Mbit/s bez lejka, niż te demo usługi :D

Odpowiedz

39. ~Kaprys
0

2013-04-05 19:45:06

Panowie eksperci, ja korzystałem z internetu bez limitu, tak, bez limitu i lejka, w ofercie na kartę, uwaga, w 2008 roku. HSDPA 7,2 Mbit. No, ale moje ówczesne telefony wyciągały 3,6 (Nokia n82 i SE C710i). Działo się to w Czechach, operator O2. Oficjalny FUP (na nasze /''lejek/'') miał być 150MB tygodniowo (bo tak była pobierana opłata, co tydzień 40KC z konta. Na nasze, 7-8zł). A w praktyce, ściągałem wtedy średnio po 60GB miesięcznie. Filmy, jeszcze raz filmy, wszystko jak leciało :) Wiadomo, za granicą nie ma co bardzo robić, to się oglądało na potęge. Moja kobieta ściągała około 20-30GB, więcej czasu spędzała na oglądaniu TV sat. Wszyscy moi znajomi również za moją radą kupili startery. Ile wódki dziękczynnej popłynęło ;] Minęło 5 lat. Gdzie w Polsce znajdę internet na kartę za 30-35zł miesięcznie HSDPA bez limitu? Sprawdziłem, http://www.o2.cz/osobni/internet/166095-internet_v_mobilu.html hmm już 50kc/150MB. Ciekawe czy uszczelnili system :D

Odpowiedz

38. wlo
0

2013-04-05 08:21:10

37 - zbyt wąsko patrzysz... Jedna taryfa nie ma znaczenia dla kosztów czy przychodów ;-) Infrastruktura nie kosztuje groszy. Ogarnij to szerzej zamiast chrzanić o cenie za nielimitowane ;-) Ja z nielimitowanych korzystam i mi to pasuje. Ty korzystasz? Ilu z Was korzysta? Jesteście wymagającymi użytkownikami, dużo dzwoniącymi, więc sądzę, że wszyscy albo prawie wszyscy? Zatem wszyscy mamy powód do radości, ze Play to zaczął a inni pociągnęli. Jednak ja nie będę ofiar Playowi składał za to, ze wprowadzili tę ofertę, bo i po co? Dlaczego? Jesteś pewien, ze nie wprowadziliby? Może nie pół roku temu, może nie teraz, ale może za rok? Może byłoby to tańsze? Tego nie wiemy. Ciekaw jestem czy Play zaoferowałaby tę ofertę 3 lata temu? Dlaczego wchodząc na rynek jej nie zaoferowali? Gdyby z taką ofertą weszli na rynek, to bym inaczej to postrzegał. Jednak nie dali nawet tych 29 groszy jak pamiętasz, czy może ja już nie pamiętam? Dlaczego? Przecież mogli? To wtedy operatorzy na taką ofertę nie byli przygotowani. Teraz jak widzisz narzekają, jednak utrzymują tę ofertę. Możesz mi znaleźć na stronie Play miejsce gdzie promują tanie nielimitowane? Bo ktoś mnie prosił jednak nie umiałem tego znaleźć. Nie promują już oferty?

Odpowiedz

37. ~r
2

2013-04-04 19:37:52

#35: wlo, rozbawiles mnie do łez. Postawili płata do pionu po wprowadzeniu nielimitowanych abo? Raczej narobili w pory że stracą najbardziej wartościowych klientów i musieli zrobić to samo oddając sporą część zysków. Czyli to Play zmusił W3 do kucniecia. Co Play w międzyczasie wyszarpnal to jego. To jest właśnie jaskrawy przykład jak konkurencja wpływa na spadek cen a nie żadna technologia. Bo chyba w technologii nic się w tydzień nie zmieniło. Wiec wlo juz się może wystarczająco pograzyles i można dyskusję zakończyć bo nie ma dla ciebie ratunku.

Odpowiedz

36. toms
0

2013-04-04 12:47:16

35 - czy NIEWPROWADZENIE nielimitowanych w Play spowodowałoby mimo wszystko ich pojawienie się u konkurencji? Wątpię. Te taryfy, to jedna z mądrzejszych decyzji wprowadzonych na naszym rynku. Dlaczego? A kto powiedział, że operator MUSI zarabiać nieprzyzwoicie? Francuskie Orange wprowadziło podobną taryfę, za POŁOWĘ tego, co trzeba zapłacić u nas i tam jakoś nikt nie płacze, że zbankrutuje. A nie sądzę, żeby na tamtejszym rynku nie trzeba było inwestować w modernizację i rozwój infrastruktury. Nie chodzi o to, żeby było wszystko za darmo, ale żeby było przyzwoicie. Za ile? Na nasze, polskie warunki, z naszymi zarobkami, abonament no limit + 1GB paczki danych z lejkiem za powiedzmy, 60 zł, jest, moim zdaniem, uczciwą i całkiem realną propozycją. No, ale wtedy skończyłyby się kosmiczne premie i dywidendy, tudzież haracze transferowane za granicę, a na to zgody raczej nie będzie.

Odpowiedz

35. wlo
0

2013-04-04 10:47:08

34 - Boże... Czy ja powiedziałem, ze nie ma? Powiedziałem, zę koszty spadają ze względu na rozwój technologii i to najbardziej przekłądało się i nadal przekłada na obniżkę cen usług. Operatorzy nie na tym poziomie ze sobą "walczą". Raczej na poziomie zakresu usług, funkcjonalności (sekundowe taktowanie znacząco obniża koszty jak wiadomo, przy zachowaniu tej samej ceny ;-)) itp. Natomiast nie ma konkurencja operatorów znaczącego wpływu na obniżkę ce! Dowodem na to jest głupie (tak, głupie) wprowadzenie w abonamencie nielimitowanych taryf... Z ich punktu widzenia to był o strzelanie do siebie a nie w przeciwnika. Play myślał, ze zwojuje rynek, ale w momencie postawili go do pionu i co? Ja korzystam, bo mi pasuje. Ale oni raczej nie sa z tego zadowoleni, niezależnie co mówią ich rzecznicy ;-) Jeśłi ktoś uważa, zę to dzięki Play nie płacimy po 3 złote zaminutę, niech tak uważa, mi nic do tego, chociaż mam opinię o takim człowiku - jest nierozgarnięty delikatnie mówiąc ;-) A ponieważ mam prawo mieć swoje opinie i mam konstytucyjne prawo je prezentować, przedstawiam je na wolnym forum. Zawsze zarządca może moją opinię usunąć, bo t jego forum nie moje.

Odpowiedz

34. ~r
1

2013-04-04 10:32:18

#33: wlo, przywoływanie pionierów technologii w obronie tezy że "konkurencja nie ma wpływu na cenę minuty polaczenia" jest dalece karkołomna. Wlo, albo uważasz czytelników telepolis za nierozgarnietych albo sam taki jesteś. Zaocznie w każdym przypadku ci współczuję :-)

Odpowiedz

33. wlo
0

2013-04-04 09:42:18

Dlaczego za 4 tysiące dolarów takie wielkie coś zrobili z ładowaniem 3 razy dziennie? Nie mogli zrobić czegoś w stylu E52? Raczeej nie powinno być problemów jak czytam komentarze...

Odpowiedz

32. wlo
0

2013-04-04 09:33:55

wiesniak młody pewnie jesteś... Na początku lat 90. /''92 może... Za 1 MB pamięci RAM do komputera klasy PC z zegarem 20 MHz kosztowała równo jeden milion złotych. To przeciętna pensja była, w moim przypadku połowa, może trochę więcej. Koprocesor (ja do dzisiaj komputer jako liczydło wykorzystuję) do tego komputera kosztował zdecydowanie więcej... Uważasz, zę mnie i innych kroili na marży? Nie rozśmieszaj mnie chłopie.

Odpowiedz

31. wlo
-1

2013-04-04 09:27:52

W sieci 20-10 groszy płaciłęm już wtedy... Play ze swoją stawką nie był rewelacją dla wielu użytkowników. A przewagę mieli ogromą - asymetrię opłat międyoperatorskich, które, co przyznali zresztą, przeznaczali na dotowani klientów a nie na inwestowanie. Dodam, zę ja nie płąciłęm nigdy więcej do Play niż do innych sieci - jakby ktoś zacząl kolejne bzdurne argumenty wysuwać, zę też się dzięki temu nażarli bo nieproporcjonalnie wyższe stawki mieli niż by wynikało z asymetrii w hurcie. Wynika z tego, ze Play stało się ofiarą wywołanej przez siebie wojny? Bo co dzisiaj mamy w cennikach? Tak, niektórzy mogą za zasługi dofinansowywać Play-a i korzystać z ich oferty - wolny rynek w końcu mamy ;-)

Odpowiedz

30. ~wiesniak
0

2013-04-04 09:27:38

hehehhe - dość karkołomny wywód o wpływie technologii na spadek cen.... ja raczej widzę bezpośrednią korelację z marżą... a dokładniej jej wzrostem... :D - rynek jest zawsze tak pozycjonowany że pewna klasa rozwiązań kosztuje zawsze tyle samo.... równie dużo :7

Odpowiedz

29. wlo
0

2013-04-04 09:21:29

toms... nie mieszaj różnych spraw proszę... jeśłi płącisz skłądki do jednego wora to gdzie tu kapitalizm widzisz? To c zysty socjalizm przecież jest - skłądki płacimy SOLIDARNIE - a więc niezależnie czy z nich korzystasz (lecvzysz się) czy nie! Jeśli nie podoba Ci się system, głosuj odpowiednio. Zapisz się do tego nowego ruchu czy co... Po drugie - czy ja powiedziałęm, zę w ogóle Play nie miał wpływu? Nomiał, ale znikomy. Sam mówisz - Heyah (czyli Era tak naprawdę - operator z jedynej wówczas trójki) wprowadziła taktowanie sekundowe. Zły przykład, bo jak widać W3 też potrafiła konkurować. Dystansu mam sporo, jednak częsciej "zasłaniam się" sarkazmem i kpiną, szczególnie tutaj, bo nie widzę żeby można było obiektywnie porozmawiać. Proponuję przejrzeć raporty operatorów - jakie koszty inwestycyjne mieli w ubiegłych latach i ile "wież" za to stawiali a jak to się ma do obecnych realiów cenowych. Nie wiem, czy naprawdę tego nie widzicie? Słoneczny - masz racje i ja nigdy (!) tego nie kwestionowałem! Jestem liberałem w kwestiach gospodarki! Tylko trzeba szacować skalę tego wpływu na obniżki cen. A tu mamy tezę, zę jakby nie Play to mielibyśmy po 3 złote minutę... Tylko taki głupek nie widzi chyba, że w momencie wejścia Play standardem było 50 groszy netto.

Odpowiedz

28. ~r
0

2013-04-04 08:42:23

#8: wlo, okrutnie się zblaznies ta wypowiedzią. Nawet się nie przyznawaj jaką szkołę skończyłeś, no chyba że z trudem podstawówkę w podrzędnym powiecie. W przeciwnym razie byłaby to sromotną porażka systemu szkolnictwa.

Odpowiedz

27. ~
0

2013-04-04 07:13:43

a co teraz motorola produkuje?

Odpowiedz

26. toms
0

2013-04-04 06:34:56

Posiadam archiwalne numery ówczesnego "Radioelektronika" z początku lat dziewięćdziesiątych, w których opisywano koncepcję budowy i działania analogowej telefonii komórkowej ;-) Dobrze pamiętam wrażenia s-f, jakie wywoływała u mnie możliwość powszechnej, bezprzewodowej komunikacji głosowej. Równie kosmiczne były ceny połączeń, gdzie płaciło się także za odbierane. O amerykańskich eksperymentach opisanych w artykule, nie było mowy- wiadomo, żelazna kurtyna robiła swoje. Tym bardziej jest mi miło, że po latach, jestem zadowolonym użytkownikiem Motoroli Defy - firmy, która jako pierwsza odważyła się zaproponować światu zupełnie nową, rewolucyjną formę komunikacji. Choć uczciwie przyznaję, że wybór był podyktowany przede wszystkim, faktem wykonania urządzenia z solidną, odporną na zachlapania konstrukcją, niż sentymentem do protoplasty komórek w ogóle.

Odpowiedz