DAJ CYNK

3/4 linii LLU Netii może mieć przepustowość ponad 10 Mb/s

11.04.2011

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2

Ważne 0

0

Na firmowym blogu Netii pojawił się ciekawy wpis Karola Wieczorka, który opisuje na podstawie doświadczeń praktycznych, jak wygląda jakość sieci Telekomunikacji Polskiej i jakie prędkości pozwala ona uzyskać, jeżeli chodzi o dostęp do Internetu.

Na firmowym blogu Netii pojawił się ciekawy wpis Karola Wieczorka, który opisuje na podstawie doświadczeń praktycznych, jak wygląda jakość sieci Telekomunikacji Polskiej i jakie prędkości pozwala ona uzyskać, jeżeli chodzi o dostęp do Internetu.

Na podstawie kilkuset tysięcy zapytań aplikacji "Check" (TP) oraz dziesiątek tysięcy wysłanych do TP zamówień na dostęp do internetu w technologii BSA, Netia szacuje, że na 83% linii możliwa do zrealizowania jest opcja do 6 Mb/s. Tylko 17% linii TP, do których operator alternatywny ma dostęp po BSA jest na tyle słabych, że nie da się na nich w tej chwili uruchomić dostępu szybszego niż do 2 Mb/s - pisze na blogu firmowym Karol Wieczorek.

Opcja do 20 Mb/s jest możliwa do uruchomienia na 28% linii. Na połowie linii, do których Netia ma dostęp w ramach BSA, można uruchomić opcję do 10 Mb/s.

Rzeczywistość jest więc bardziej optymistyczna niż to się wielu wydaje. Nie jest jednak aż tak różowa, jak to podają systemy TP. Przykładowo opcja do 20 Mb/s jest teoretycznie dostępna na prawie połowie linii... - pisze Wieczorek.

Incydentalne przypadki znacznych spadków transferu mogą być spowodowane przede wszystkim przeciążeniem łączy od poszczególnych DSLAM-ów w górę sieci TP, które w równym stopniu mogą dotykać klientów TP, jak i użytkowników BSA. Jak dodaje Wieczorek, TP stara się szybko te wąskie gardła likwidować.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że usługa świadczona jest (tak klientom detalicznym, jak i hurtowym) bez gwarancji przepustowości. Po stronie Netii nie ma praktycznie powodów, aby osiągana na danych łączu BSA prędkość była znacząco niższa. Średnie wykorzystanie łączy, po których odbieramy z sieci TP ruch BSA wynosi w szczycie około 70%. Do końca tego roku zwiększymy w sumie przepustowość tych łączy o kolejnych kilkadziesiąt procent, co będzie prawie podwojeniem potencjału w ciągu 2 lat - pisze Wieczorek.

Zdecydowanie lepsze parametry mają linie, do których Netia ma dostęp w ramach LLU (ponad 4 mln linii, mniej więcej połowa sieci TP). Na 78% tych linii można osiągnąć (wykorzystując ADSL2+) prędkości powyżej 10 Mb/s. Na blisko 40% linii możliwe jest osiągnięcie do 18 Mb/s. Tylko 7% linii nie pozwala na uruchomienie stabilnego dostępu do 4 Mb/s.

Łącza do 486 (spośród ponad 530) węzłów LLU są wykorzystywane w maksymalnie 60%. W przypadku 3 węzłów (0,5% ogółu) może dochodzić do przejściowego obniżenia transferu w godzinach szczytu. Wszystkie łącza, które są lub mogą wkrótce zostać wypełnione są w trakcie rozbudowy. W przypadku większości z nich zakończy się ona w tym miesiącu.

Na sieci Netii ze świecą można szukać na tyle długich linii, które nie pozwalałyby na uruchomienie przynajmniej do 4 Mb/s. Na 65% linii Netii można osiągnąć prędkość 20 Mb/s i wyższą (dla technologii ADSL2+ maksymalna, realna przepustowości to 24 Mb/s). a kolejnych kilkanaście procent pomiędzy 10 a 20 Mb/s. Linie już zmodernizowane do NGA (VDSL2) pozwalają na osiągniecie nawet ponad 80 Mb/s! - kończy swój wpis Wieczorek.

Źródło tekstu: blog.netia.pl

Komentarze
Zaloguj się