DAJ CYNK

W marcu rusza nowa polska metoda płatności elektronicznych o nazwie Billon

26.02.2014

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 4576

Ważne 2

2

Billon to nowa na polskim rynku metoda płatności. Korzystanie z niej będzie wymagało jedynie posiadania urządzenia elektronicznego, nawet bez dostępu do internetu. Pieniądze będą zapisane w szyfrowanym pliku. Pomysłodawcy podkreślają, że ma być bezkosztowo, wygodnie i bezpiecznie. Możliwość płacenia cyfrową gotówką w systemie Billon do końca marca udostępni Alior Bank.

Billon to nowa na polskim rynku metoda płatności. Korzystanie z niej będzie wymagało jedynie posiadania urządzenia elektronicznego, nawet bez dostępu do internetu. Pieniądze będą zapisane w szyfrowanym pliku. Pomysłodawcy podkreślają, że ma być bezkosztowo, wygodnie i bezpiecznie. Możliwość płacenia cyfrową gotówką w systemie Billon do końca marca udostępni Alior Bank.

Billon to prawdziwe pieniądze zapisane, zamiast na papierze i w miedzi, w pliku elektronicznym, który może być przetrzymywany na dowolnym urządzeniu elektronicznym: w komputerze, na serwerze, tablecie czy w komórce - tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Maciej Łuczak, dyrektor firmy Zunit, twórcy standardu Billona. Jest to nowa forma, w której może być przetrzymywany złoty, obok tradycyjnej formy papierowej, w formie elektronicznej w postaci zapisów zer i jedynek na kontach bankowych.

Wprowadzenie nowej formy przechowywania pieniędzy umożliwiła zmiana unijnego prawa w 2009 roku oraz polskiego w 2011 roku. Billon to pierwszy taki system, a prace nad nim trwały siedem lat. Jak podkreśla Łuczak, jego największą zaletą jest wygoda. Użytkownicy systemu będą mogli bezkosztowo płacić za pomocą urządzeń elektronicznych, nawet bez dostępu do internetu. Wystarczy zbliżenie dwóch urządzeń. Płacić będzie można również w internecie. Transakcje będą, podobnie jak w przypadku gotówki, anonimowe.

Billon nie będzie stanowił nowej waluty, lecz jedynie nową metodę obrotu złotymi. Wartość zapisanych w postaci elektronicznego kodu pieniędzy nie będzie gwarantowana przez NBP, lecz przez banki będące tzw. Instytucjami Pieniądza Elektronicznego. Pierwszym IPE został Alior Bank, który jako pierwszy umożliwi płatności Billonem. Użytkownicy systemu nie muszą jednak być klientami tego banku.

Wystarczy zwykły telefon lub zwykły komputer. Trzeba ściągnąć aplikację, która pozwala na zawieranie transakcji w każdej możliwej sytuacji płatniczej. Przy przekazywaniu pieniędzy, jeżeli jest dostęp do sieci, pliki są przesyłane przez internet. Jeżeli internetu nie ma, wykorzystujemy technologie, które są dostępne na danym urządzeniu - tłumaczy Łuczak.

Do zawarcia transakcji wystarczy znajomość nazwy użytkownika odbiorcy środków. Bez niej można przekazać środki bezpośrednio z jednego urządzenia na drugie. Użytkownik systemu może określić, czy chce potwierdzać transakcje kodem PIN, czy nie. Przy płatności Billonem nie będzie ograniczeń wartości transakcji, jednak zawsze to osoba wysyłająca pieniądze będzie musiała określić kwotę. Możliwe będą także mikropłatności o wartości nawet mniejszej niż 1 grosz.

Zunit chce wykorzystywać technologie Wi-Fi Direct, Bluetooth oraz NFC w przekazywaniu środków bez dostępu do internetu. Ta ostatnia jest jednak jeszcze mało popularna. Wszystkie będą bezpieczne, choć zgubienie telefonu czy innego urządzenia elektronicznego będzie miało, podobnie jak zgubienie portfela, konsekwencje w postaci utraty środków. Mają jednak powstać "sejfy" Billonu.

Billon jest zaszyfrowany zgodnie z najnowszymi technologiami, z których korzystają między innymi służby NATO czy Narodowy Szyfrator w Polsce. Jest najbezpieczniejszą obecnie dostępną technologią w systemach płatności na świecie - mówi Łuczak. Nie ma jeszcze na rynku metody płacenia, która byłaby lepsza od gotówki. Wydaje się nam, że nasz produkt jest bardzo zbliżony do gotówki w tym sensie, że transakcje są natychmiastowe, bezkosztowe i odbywają się bez dostępu do internetu.

Dyrektor firmy Zunit dodaje, że trwają obecnie ostatnie prace techniczne związane z wprowadzeniem Billonu. Liczy, że w ciągu najbliższych kwartałów status IPE zyskają kolejne banki, które dołączą do projektu. Kolejnym ma być Plus Bank (dawny Invest-Bank). Potwierdza też duże zainteresowanie ze strony przedsiębiorców i sklepów, którzy mogliby przyjmować płatności nową metodą.Zunit na razie koncentruje się na obrocie złotymi i nie zamierza rozwijać systemu dla innych walut. W przyszłości nie jest to jednak wykluczone, bo Łuczak widzi szanse na rozwój poza granicami.

Źródło tekstu: Newseria

Komentarze
Zaloguj się
10. ~zbilak
0

2015-12-17 20:11:56

zainstalowałem i klapa nie działa ,przelanej kasiorki niet

Odpowiedz

9. Hose
0

2014-02-27 21:10:46

Jak przelać mniej niż jeden grosz? No i w jakim oddziale banku wypłacić taką kwotę? Alior pewnie już "bije" w swojej mennicy monety o nominale 1/10 grosza ;-)

Odpowiedz

8. ~bitcoin.pl
0

2014-02-27 08:22:45

Łudzaco podobne do bitcoina , litecoina itp. Kryptowalut. Bardzo dobra inicjatywa. Najwazniejsze ze anonimowa i bez limitow.

Odpowiedz

7. ~coleco
0

2014-02-26 22:43:44

Czekam na możliwość płacenia za towar czy usługę z konta telefonu prepaid czyli żeby po prostu odejmowało ze stanu konta kwotę płatności po wykonaniu operacji typu sms czy mobilną aplikacją z nfc czy wifi direct.

Odpowiedz

6. baszar
0

2014-02-26 15:19:13

@~Johnny Spoko, już niedługo zgodnie z prawem, firmy przy płatnościach powyżej 10k zł nie będą mogły korzystać z gotówki. Przy tej okazji lobbiści pośredników płatniczych chcieli przepchnąć taki zakaz powyżej 1k zł dla osób fizycznych ale się nie udało.

Odpowiedz

5. ~Pałą po nerkach
0

2014-02-26 15:10:54

Karty bankomatowe, NFC, karty prepaidowe, karty miejskie i jeszcze billon. Ile jeszcze znajdą sposobów na rozdrobnienie naszych finansów na kawałki?

Odpowiedz

4. ~gr
0

2014-02-26 14:57:19

czyj to bank, czy złotówki do kasacji. Czy to zgodne z prawem poza NBP

Odpowiedz

3. ~wewewe
1

2014-02-26 12:27:53

"bezkosztowo"... pitu pitu... rzecz jasna się nie chcwala, ze zeby miec billon badz pozbyc sie go biedny bank pobierze drobna prowizyjke...

Odpowiedz

2. ~Johnny
2

2014-02-26 11:24:04

Jak szybko ruszy tak szybko skończy. Dla ceniących anonimowość- tylko gotówka.

Odpowiedz

1. ~ola
1

2014-02-26 11:16:10

kolejne git system... może by się dogadali do iKO albo karty tanieją od czerwca anie kolejne coś? Przy kasie wesoło, ja bluetooth płace, ja NFC, ja z CHIP, a można iKOP, może Peopay albo bilon? Dobra to ja mam gotówkę i bilon, mogę pierwszy? Przecie kolejkę gotówką blokuję - tylko dziwnie najszybszą mam obsługę... Wprowadźcie karty i paypass wszędzie i będzie ok... pik, pin i papa..

Odpowiedz