DAJ CYNK

UKE chce stworzyć narzędzie do monitorowania prędkości Internetu

02.08.2017

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 21

Ważne 7

0

UKE ogłasza społeczne konsultacje dokumentacji konkursowej na wybór podmiotu, który zapewni system pomiarowy do celów certyfikowanego mechanizmu monitorowania usługi dostępu do Internetu.UKE ogłasza społeczne konsultacje dokumentacji konkursowej na wybór podmiotu, który zapewni system pomiarowy do celów certyfikowanego mechanizmu monitorowania usługi dostępu do Internetu.

Zgodnie z rozporządzenie Parlamentu Europejskiego, operatorzy muszą podawać w umowach i regulaminach informacje o prędkości Internetu. W przypadku Internet mobilnego są to szacowane maksymalne prędkości, a w przypadku Internetu stacjonarnego minimalne, zwykle dostępne oraz maksymalne. Ale cały czas nie ma narzędzia, które mogłoby te dane zweryfikować, a UKE nie może się tutaj opierać na komercyjnych speedtestach różnych dostawców.

W zaistniałej sytuacji Prezes UKE podejmuje działania w celu stworzenia kompleksowego systemu ochrony praw użytkowników Internetu w zakresie jakości usług. Zasadniczym elementem tych działań jest zapewnienie abonentom możliwości korzystania z aplikacji służącej do pomiaru jakości usługi, w szczególności prędkości pobierania i wysyłania danych. W tym celu kluczowy jest wybór dostawcy systemu pomiarowego.

Stanowiska można zgłaszać od 2 do 18 sierpnia 2017 r. do godziny 15:00, na adres Kasprzaka 18/20, 01-211 Warszawa lub na adres e-mail: radoslaw.rosiak@uke.gov.pl .

Źródło tekstu: UKE; wł

Komentarze
Zaloguj się