DAJ CYNK

System Galileo ożył

15.12.2016

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 63

Ważne 8

0

15 grudnia Europejski system nawigacji satelitarnej Galileo zacznie oferować pierwsze usługi na rzecz władz publicznych, przedsiębiorstw i obywateli.

15 grudnia Europejski system nawigacji satelitarnej Galileo zacznie oferować pierwsze usługi na rzecz władz publicznych, przedsiębiorstw i obywateli.

Z chwilą uruchomienia pierwszych usług Galileo, które zostanie oficjalnie ogłoszone przez Komisję w Brukseli 15 grudnia, system zacznie świadczyć w połączeniu z GPS następujące bezpłatne usługi:

  • Wspieranie operacji ratunkowych - skrócenie czasu zlokalizowania poszkodowanego z kilku godzin do zaledwie 10 minut,
  • Zapewnienie obywatelom możliwości dokładniejszej nawigacji - do 2018 roku nawigacja Galileo ma być obecna we wszystkich nowych modelach pojazdów sprzedawanych w Europie oraz ma być montowany w nowych smartfonach,
  • Poprawa synchronizacji czasowej infrastruktury krytycznej - Galileo umożliwi zwiększenie odporności synchronizacji transakcji bankowych i finansowych, a także sieci telekomunikacyjnych i sieci dystrybucji energii, takich jak inteligentne sieci,
  • Bezpieczne usługi na rzecz organów sektora publicznego - Galileo będzie pomocny w takich działaniach organów sektora publicznego jak usługi w zakresie ochrony ludności, pomoc humanitarna oraz działalność służb celnych i policji.

Galileo to unijny globalny system nawigacji satelitarnej (GNSS). Świadczy on użytkownikom na całym świecie różnorodne nowoczesne usługi w zakresie ustalania pozycji, nawigacji i pomiaru czasu. System Galileo jest w pełni interoperacyjny z GPS, ale zapewni użytkownikom końcowym dokładniejsze i bardziej niezawodne ustalanie pozycji.

Obecnie konstelacja Galileo liczy 18 satelitów krążących już na orbicie. Planuje się, że pełna konstelacja będzie złożona z 30 satelitów i jej tworzenie zostanie ukończone do 2020 r.

Źródło tekstu: europa.eu

Tagi: galileo
Komentarze
Zaloguj się