DAJ CYNK

Światłowody w małych wsiach nieopłacalne dla operatorów

11.03.2015

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 8198

Ważne 6

3

Dotowane lub finansowane przez państwo inwestycje to jedyna metoda na zapewnienie powszechnego dostępu do Internetu w Polsce. Operatorom nie opłaca się budować połączeń szerokopasmowych w mniejszych miejscowościach i wsiach.

Dotowane lub finansowane przez państwo inwestycje to jedyna metoda na zapewnienie powszechnego dostępu do Internetu w Polsce. Operatorom nie opłaca się budować połączeń szerokopasmowych w mniejszych miejscowościach i wsiach. Rozwiązaniem jest program operacyjny Polska Cyfrowa, który ma wspierać rozwój tańszych technologii radiowych. Opłata za Internet ? przy uwzględnieniu siły nabywczej pieniądza i w porównaniu z innymi krajami Zachodu ? jest w okolicy średniej europejskiej albo nawet wysoka - powiedziała agencji informacyjnej Newseria Biznes Anna Streżyńska, prezes Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej. Ale operatorzy mają bardzo wąską przestrzeń pomiędzy ponoszonymi przez siebie kosztami i cenami akceptowanymi przez konsumenta, które jeszcze w dodatku cały czas podlegają presji konkurencyjnych operatorów.

Jak wynika z danych Eurostatu, w Polsce tylko 75% gospodarstw domowych ma dostęp do Internetu. To jeden z gorszych wyników w Unii Europejskiej - średnia dla całej wspólnoty to 81%, a w przodujących pod tym względem Luksemburgu i Holandii dostęp do internetu ma 96% domów.

Równocześnie dostęp do Internetu szerokopasmowego jest w Polsce droższy niż w innych krajach. Jak wynika z badań przeprowadzonych w ramach oceny realizacji unijnej Agendy Cyfrowej 2020, przeciętna oferta internetu szerokopasmowego w Polsce kosztowała w 2013 roku. ponad 144 zł miesięcznie. Mediana wszystkich krajów objętych badaniem wyniosła 104 zł. Po uwzględnieniu siły nabywczej mediana ofert Internetu szerokopasmowego w Polsce była o niemal 40% droższa niż w pozostałych krajach.

Szczególną różnicę widać w połączeniach FTTx, czyli opartych o przesył danych światłowodami. Tego typu oferty były w 2013 roku droższe w Polsce o ponad 60% w porównaniu z medianą ze wszystkich badanych krajów.

Problem dostępu do sieci, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, mają rozwiązać dofinansowywane przez UE programy budowy wojewódzkich sieci szerokopasmowych. Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa jest najdłuższa w kraju i jako jedna z pierwszych została już zbudowana.

Zostanie jeszcze około 900 miejscowości bez zasięgu. Przy czym są to wsie, w których czasem są 4, czasem 10-20 domów. W takich maleńkich miejscowościach jest odpowiednio mniejsze zapotrzebowanie na Internet. Bo z tych kilku domów to zazwyczaj nawet nie połowa chce mieć Internet. A z drugiej strony mówimy często o miejscowościach, gdzie ludzie żyją w dużym rozproszeniu. Są to miejscowości rolnicze, gdzie odległości między tymi domami są duże. Prowadzenie tam działalności telekomunikacyjnej przewodowej, światłowodowej w ogóle się nie opłaca - podkreśla Streżyńska.

Zaznacza, że nawet sfinansowanie w całości inwestycji z środków publicznych nie rozwiąże problemu, bo utrzymanie sieci światłowodowej doprowadzonej do małych wsi będzie zbyt dużym kosztem dla operatorów. Tym bardziej że na takich terenach zwykle działalność prowadzą mali, regionalni operatorzy, którzy nie mają takich możliwości finansowych, jak największe koncerny.

Jak jest duży, konkurencyjny operator, to jego stać na przenoszenie pewnych kosztów na inne usługi albo do innych kategorii kosztowych. Te koszty związane z tą wsią gdzieś sobie umieści, w innej szufladce. Jak jest to mały operator, to on ma koszty związane z tym akurat obszarem i ani nie ma gdzie ich rozproszyć, ani nie ma możliwości dotowania ich z innych źródeł. A ponosi koszty dokładnie takie same, jak duży operator - wyjaśnia Streżyńska.

Streżyńska dodaje, że powszechny dostęp do Internetu na wsiach i w małych miasteczkach może umożliwić jedynie technologia radiowa. Jest ona tańsza w utrzymaniu i budowie, a wsparcie dla tego typu inwestycji zapowiedziało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach programu operacyjnego Polska Cyfrowa.

Polska Cyfrowa daje również możliwość zastosowania bardzo nowoczesnych technologii radiowych, w ramach których oferowany jest Internet o podobnej jakości, co ten oferowany w ramach technologii światłowodowej. To rozwiązanie pozwala upowszechniać internet na obszarach, na których budowa łączy szerokopasmowych nie jest opłacalna - mówi Streżyńska.Źródło tekstu: newseria

Komentarze
Zaloguj się
60. ~...
0

2015-03-12 17:26:58

"Dotowane lub finansowane przez państwo inwestycje to jedyna metoda na zapewnienie powszechnego dostępu do Internetu w Polsce. Operatorom nie opłaca się budować połączeń szerokopasmowych w mniejszych miejscowościach i wsiach."Jak się operatorom nie opłaca to niech NIE BUDUJĄ. Za proste, prawda? Ale trzeba dołożyć bzdurną ideologie i wyciągnąć siła kasę od podatników. Dalej:"Jak wynika z danych Eurostatu, w Polsce tylko 75% gospodarstw domowych ma dostęp do Internetu."Nie wiem co oznacza "dostęp do internetu", ale jeśli rozumieć to dosłownie- to jest jakiś debilizm. Dlaczego?Bo dostęp do internetu ma w Polsce na pewno więcej niż 99% ludności.Poziom tych wywodów jest po prostu żenujący. No, ale czego wymagać w kraju, gdzie ekonomii uczą dopiero na studiach i to jeszcze dupnie do tego.

Odpowiedz

59. ~yurek
0

2015-03-12 01:16:10

Na innym portalu przeczytałem, wręcz coś odwrotnego. Rząd zakazuje używania urządzeń radiowych o określonej częstotliwości. Absurd. Tutaj więcej:

Odpowiedz

58. jedrek
1

2015-03-11 23:41:55

@55 ja nie mam swojej drogi, bo jestem biedakiem z blokowiska. Mało masz ziemi w tym kraju? Obcym sprzedają ziemię, ale o pas do prowadzenia infrastruktury się nie da postarać.Daleko nie trzeba szukać co się w miastach dzieje, cinema city postawili w samej drodze, którą pół Polski gna do Zakopanego. Działka opchnięta prywatnemu do krawędzi drogi i nie będzie w przyszłości możliwości jej poszerzyć - a stały tam w latach 80 państwowe zakłady. Ciężko było zarezerwować przed sprzedażą pas wzdłuż drogi. Generalnie tego państwa od 25 lat nie ma więc nie dziwi nic, że to co ma ludziom służyć nie daje się wykonać. Podobnie z TK Telekom, gdyby tam było więcej myślących niż dyrektorów i zwiącholi to by mogli niejednego operatora wdeptać w ziemię, bo na papierze widzę, że niezła infrastruktura. A że państwowe to niczyje w tym kraju to lepiej wydoić do zera i ogłosić za 10 lat upadłość. Jak tu dofinansowywać ciągi światłowodowe na wieś (w mieście też ich zresztą nie ma) skoro pan dyrektor kopalni państwowej musi w tym kraju mieć 100tys miesięcznie. Bo jakby w państwie "robił" za 3000zł to by deptało jego godność...W ten sposób państwo zamiast służyć z podatków tym, którzy na nie się składają służy klice i ten Polak nic z tego nie ma, bo miliardy zł się przep....

Odpowiedz

2

2015-03-11 22:22:30

Czy tylko ja tu czegoś nie rozumiem? Wodociągi opłaca się ciągnąć na wieś, kanalizacje opłaca się ciągnąć na wieś, elektryczność opłaca się ciągnąc na wieś, nawet asfalt opłaca się ciągnąć na wieś, a internetu się nie opłaca? To niech państwo stworzy warunki żeby się opłacało.

Odpowiedz

56. ~piotrM
-1

2015-03-11 21:38:27

nick #36: Otwieraj firmę. Ludzi załatwię Ci za połowę europejskiej ceny, koparki takie malutkie ma mój daleki kuzyn. Nie jest obłożony robotą na 100% więc go wynajmniemy. Stary, czysty zysk. Nie p. za dużo. Weź się do roboty. Może się okazać, że dla Ciebie pieniądze leżą na ulicy. Kto Ci broni? Zakaz jest dla Ciebie jakiś?????

Odpowiedz

55. ~piotrM
1

2015-03-11 21:29:21

jędrek, czy ty wiesz co znaczy 10 m po 1945 roku? Każda droga? Nawet Twoja? Twoja droga czy moja droga? Pewnie jak Twoja to by ci operator blok zaorał, a przy odrobinie szczęścia nie musiałbyś chodzić do szkoły, bo pewnie też leży w pasie 10 mb od asfaltu

Odpowiedz

54. ~Ksiezniczka Ranowalona
-3

2015-03-11 20:30:50

Zaproponowalam jednemu facetowi ze moge mu pociagnac druta, ale nie dogadalismy sie co do ceny. Dwa zlote to za malo.

Odpowiedz

53. ~
2

2015-03-11 20:25:40

@halset (47) po blokach radiolinie? Czy nie pomyliło ci się z czymś innym?

Odpowiedz

52. ~amigo
1

2015-03-11 20:17:59

51 o to jeszcze pikują sa tacy co zagarniają drogowe pasy. Najlepsi są tacy co pogrodzili się jak ty mówisz zalewa ich co roku ale na rowy działki ni h...a nie oddadzą. To są ludzie do życia w Komunie bo tam było nakazowo i bez gadania.

Odpowiedz

51. jedrek
-1

2015-03-11 20:14:34

@50 Gdyby tym krajem od końca wojny w 1945 rządzili ludzie z jajami to by nie było problemu z prowadzeniem infrastruktury. A tak najpierw sprzedadzą działkę do 1cm od krawędzi drogi i potem nie ma jak prowadzić, bo się zawodnik telepie, że mu ryją działkę. A wystarczyłoby, żeby każda droga miała pas państwowy przynajmniej 10m po obu stronach gdzie w gruncie można prowadzić wszelakie ciągi kablowe, wodne i problemu by nie było.A że krajem widać kto "rządzi" to mądrych ustaw nikt z nich nie przepchnie, tylko głupota na głupocie.

Odpowiedz

50. ~amigo
2

2015-03-11 19:56:52

44 tylko, że konkurencyjny internet LTE koliduje z kablami, a nikt ich nie zmusi, żeby cen nie opuszczali przez ileś tam lat. Ja mam działkę na typowej wsi i powiem wam, że sprawy użyczenia komuś pod kopanie to trudny temat. Chyba tu kłania się Kargul i Pawlak. Kilka lat temu jeden odległy sąsiad nie mający światła w XI wieku wywalczył od gminy podłączenie łącza energetycznego i co się okazalo. Sąsiad, który mieszka najbliżej nie zgodził się, żeby po jego polu kładli kabel. Więc przyszli do mnie i odrazu się zgodziłem dodam, że za darmo i to było dla inwestycji jakieś 500 m dalej czyli koszt samego kabla i kopania zwiększyło koszta.Musiała by istnieć jakaś ustawa czy przepis nakazowy, że można kłaść kable na działkach czy polach i opłata za m2 ustawowo wynosi tyle czy tyle. Wtedy by może nie było problemu. Wiadomo też, że nie wszystko da się kłaść w drogach, a kable to lepiej żeby w drodze nie szły.

Odpowiedz

49. ~test
-1

2015-03-11 19:51:46

test

Odpowiedz

48. Halset
-5

2015-03-11 18:58:40

Oczywiście z reguły

Odpowiedz

47. Halset
-5

2015-03-11 18:47:36

@46 Po blokach nie ciągnie się światłowodów, tylko radiolinie.

Odpowiedz

46. ~
1

2015-03-11 18:33:17

@zajadacz (17) w takim razie dlaczego w wielu blokowiskach nie ma tych operatorów światłowodowych a na wielu wsiach z polnymi drogami do lasu wisi po kilka światłowodów na słupach?

Odpowiedz