DAJ CYNK

Rusza darmowe WiFi w Łodzi

08.07.2014

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 10567

Ważne 5

2

W Łodzi ruszyły pierwsze punkty dostępowe z bezpłatnym, miejskim Internetem. Do 16 lipca zaczną działać wszystkie 23 hotspoty.

W Łodzi ruszyły pierwsze punkty dostępowe z bezpłatnym, miejskim Internetem. Do 16 lipca zaczną działać wszystkie 23 hotspoty.

Projekt realizowany jest w ramach budżetu obywatelskiego. Sieć buduje firma Avena Technologie z Gdyni za kwotę 417 tys. zł. W zakres prac wchodzi także serwis urządzeń.

Na lokalizację hotspotów mieli również wpływ mieszkańcy. O dostępności sieci informować będą specjalne tabliczki. W planach urzędników jest rozszerzenie listy miejsc z darmowym Internetem.

Ze względu na regulacje prawne szybkość internetu, z którego będzie korzystać użytkownik nie będzie przekraczać 512 kb/s (download), a sesja nie będzie trwała dłużej niż godzinę. Po upływie tego czasu połączenie jest automatycznie przerywane.

Lokalizację punktów można sprawdzić na stronie: www.wifi.uml.lodz.pl.

Źródło tekstu: UM Łódź, wł

Komentarze
Zaloguj się
28. ~
1

2014-07-14 00:25:06

Wpadłem dziś do Szczebrzeszyna, sprawdzam na rynku czy mają WiFi. Oczywiście mają: trzy hotspoty wykrył smartfon. Łączę się z punktem dostępowym, ok. Próbuję coś zrobić w sieci - G*wno. Nie da się. I tak jest w większości polskich miasteczek z "darmowymi" WiFi.Równolegle testowałem zasięg i jakość Playa po roamingu T-mobile. Internet 4-5 Mbit/s DL, 200-500 kbit/s UL. Także wiecie gdzie możecie wsadzić sobie te unijne, "darmowe" inwestycje...

Odpowiedz

27. ~mirekb
0

2014-07-09 12:49:15

o Kielcach tez mozna by wspomniec w tym zakresie.wreszcie mimo ze i tak bez netu od mno w fonie nie uciekam od lat

Odpowiedz

26. xperia
0

2014-07-09 11:19:03

kto przy dzisiejszych cenach mobilnego internetu używa darmowych, niezabezpieczonych hotspotów?

Odpowiedz

25. ~wiek
0

2014-07-09 11:16:03

Ad 12... Szybko mi ten zamiar uleciał widząc jak to coś działa.

Odpowiedz

24. wlo
0

2014-07-09 09:44:19

Nie - o przyjezdnych w ogóle mówię ;-) Fakt, ze większość (??) ludzi posiadających zaawansowane smartfony ma dostęp własny, ale wielu korzysta z tabletów czy komputerów - a te z zasady modemów nie mają, a jeśli to mało kto dodatkowo ma kartę z taryfą "internetową"... Przeciętny Polak nie ma na pewno ;-) I wtedy taki punkt jest jak najbardziej potrzebny. Inna sprawa to lokalizacja. Parki? OK - dla tubylców chcących na świeżym powietrzu poczytać Internet, Miejsca "do zwiedzania" - dla przyjezdnych, chociaż Starówki też są przez tubylców zwykle często odwiedzane - dla "leraksu" ;-)

Odpowiedz

23. ~
0

2014-07-09 09:40:35

@21, gości, ale chyba zza granicy, bo który przyjezdny będzie bawił się w karty prepaid i pakiety Internetu? :)

Odpowiedz

22. wlo
0

2014-07-09 09:40:00

Z drugiej strony jest wiele "wolnych" punktów dostępowych - sklepów, kawiarni itp. Które nawet w SSID-ach rozgłaszają "wolność" dostępu. Jest standardem, ze znajomi czy klienci mają też dostęp "hasłowany" do wielu punktów - ja sam mam takich 20 co najmniej.

Odpowiedz

21. wlo
0

2014-07-09 09:36:03

Nie rozumiem ludzi... Nie ma za darmo - źle. Jest - po cholerę, skoro każdy ma internet w komórce i to szybszy? U mnie w mieście 6 takich punktów działa i to od lat już. Mają dobudować po zakończeniu budowy tej miejskiej sieci światłowodowej - zobaczymy co to będzie. Natomiast szybkość... No to nie ma zastąpić komercyjnych usług. Czas - po co komu więcej jeśli potrzebuje "coś sprawdzić" a nie ciągnąć film z tą minimalną prędkością? Czy to potrzebne? Wg mnie nie - bo ze 2 razy używałem - na zasadzie sprawdzenia czy to w ogóle działa ;-) Pomijam, ze widzą o tym ci, którzy wiedzą, bo oprócz informacji na stronie internetowej miasta, nie można się dowiedzieć, ze w okolicy jesteśmy w zasięgu miejskiego wlanu. Dotyczy to głównie gości.

Odpowiedz

20. peterw
0

2014-07-09 09:28:45

417K za 23 hotspoty?

Odpowiedz

19. ~
0

2014-07-09 09:18:11

jesli to ma działać tak jak w Gdyni (od wielu lat są wifi dla wszystkch), to nawet nie próbujcie,szkoda nerwów

Odpowiedz

18. Pragmatyk
1

2014-07-09 08:39:35

23 hotspoty na Łódź? No chyba, że przyładowali mocą i postawili anteny odpowiednio wysoko. Ale coś mi się nie chce wierzyć, aby dało się tym pokryć miasto tak duże(obszerne) jak Łódź.Poza tym, ceny Internetu mobilnego spadają bardzo szybko. Nie piszę tu bynajmniej o Aero. Ale promocję typu ostatniej Orange, czyli 6GB za 6zł na 60dni (wiem tylko wakacje), czy Play na kartę, który podwoił ilość danych/zł poddają w wątpliwość tego typu inicjatywy.Jak wprowadzą w końcu to LTE800 to ceny/MB będziemy dzielić na 5. I bynajmniej nie chodzi tu o samo LTE800, ale o to, że wzrośnie pojemność sieci. Na początku będzie tak, jak zrobił Plus, darmo dla LTE(limity prędkości), po to aby odciążyć UMTS. Później jak ludzie wypełnią pasmo U800, spadną ceny UMTS do takiego poziomu aby zbilansować obciążenie sieci LTE/UMTS. Już teraz to się dzieje w LTE1800, ale w stosunkowo ograniczonym zakresie.

Odpowiedz

17. ~Nick
0

2014-07-09 08:33:22

A warszawa zacofaniem stoi... Hanka daj wifi przed wyborami, to przełoży się na liczbę oddanych głosów.

Odpowiedz

16. ~
0

2014-07-09 08:30:48

@15 Dokładnie. Nawet przyjmując góra 1000zł na takiego 1 Mikrotika (wszystko łącznie z kablami) to wychodzi 23 tys. A co z resztą... :)

Odpowiedz

15. ~Red
1

2014-07-09 08:24:53

23 hotspoty za 417 tyś niezły deal. Wszystko na Mikri Tik postawione więc ktoś teraz ma całkiem udane wakacje.

Odpowiedz

14. ~@11
0

2014-07-09 07:54:50

Tylko nie kazdy ma i chce telefon z dual sim żeby latać z karta aero. Inicjatywa bardzo fajna. Dziwią mnie te Wasze narzekania. No ale podobno jak wynaleziono koło to tez niektorym nie pasowalo:)

Odpowiedz