DAJ CYNK

P4: LTE na 800 MHz w roamingu i być może na własnych 900 MHz

24.01.2014

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 12410

Ważne 23

7

P4 zabezpieczyło sobie dostęp do sieci LTE800 w umowach o roaming krajowy - wynika z informacji opublikowanych przez agencję ratingową Moody's.

P4 zabezpieczyło sobie dostęp do sieci LTE800 w umowach o roaming krajowy - wynika z informacji opublikowanych przez agencję ratingową Moody's.

Co ciekawe, agencja podaje też, że P4 może rozważać wprowadzenie technologii LTE na częstotliwości 900 MHz. Podobne rozwiązanie wprowadził niedawno czeski Vodafone na bloku 3 MHz, które działa na ponad 300 stacjach bazowych.

Moody's podaje, że w biznesplanie P4 dotychczasowy zasób częstotliwości jest wystarczający do świadczenia usług co najmniej do 2018 roku.

Źródło tekstu: wł

Tagi: p4
Komentarze
Zaloguj się
67. ~Adam
0

2014-01-27 13:41:23

65 masz racje! Ja od 3 lat już nie mam kabla bo to śmieszne. Teraz to tylko i wyłącznie net mobilny. A i laptopa też sprzedałem bo to nie wygodne a grać w gry nie gram więc po co mi to tylko by zalegało i kurzyło sie.

Odpowiedz

66. ~
0

2014-01-26 22:48:32

61,62,to już się robi irytujące,że znowu producenci komórek czy jak kto woli smartfonów będą w standardzie robić odbiór zasięgu 800,aż do 2020 roku kiedy pojawi się 700,jakby nie mogli od razu dać tych pasm i wtedy producenci też produkowaliby telefony,modemy na pasma 700 i 800,a tak to będzie jak zwykle do kitu

Odpowiedz

65. ~
0

2014-01-26 22:42:44

63,64,10 lat temu kiedy ludzie zaczęli analizować czy opłaca się opłacać telefon stacjonarny,gdzie warunki były dużo gorsze niż w telefonach na abonament to ludzie zaczęli rezygnować z telefonów stacjonrnych,pojawiła się alternatywa radiówek działających nawet czasami lepiej i szybciej niż neostrada,potem net mobilny zaczął się cywilizować czyli ceny odpowiednie do limitu i dziś już wielu ludzi zapomniało o telefonie stacjonarnym,neostradzie i ogólnie wszystkim co na kablu,sam mieszkam w mieście i nie chce żadnego telefonu stacjonarnego,żadnej neostrady na kablu bo używam od paru lat tylko netu mobilnego na laptopie,częściej na smartfonie, to jest wygodne,nie muszę być w domu żeby cokolwiek sprawdzić w necie,wystarczy na szybko sprawdzić szybko i wygodnie w smartfonie i po problemie, smartfon przejął dużo funkcji komputera,laptopa,teraz to laptopy,kompy można używać tylko do tego czego smartfon nie obsłuży czyli np skanowanie,drukowanie,a jak ktoś tego nie robi to nawet komp nie jest potrzebny,dużo wygodniej się żyje mobilnie i ja już nie chcę wracać do kabla bo kabel to ograniczenia

Odpowiedz

64. ~
0

2014-01-26 21:29:54

@63 a 10 lat temu jeszcze telefony były powszechne na kabel. Pierniczenie 3 po 3 o kablach w mieście. Chcesz, korzystaj. Laptopy przechodzą do lamusa, komputery tym bardziej. Samsung się wycofuje w ogóle z rynku laptopów w Polsce, a ty bredzisz o kablach. Tablet będę podłączał pod kabel albo pod router wifi podłączony do gniazdka w chałupie.

Odpowiedz

63. ~ola
0

2014-01-26 20:04:48

@62.Pragmatyk idź na spacer... zbyt marketingowo podchodzisz, za chwilę ludzie się "kapną", że mają w domu Wifi, a telefon ma wifi... i to nie kosztuje... Uwielbiam pierniczenie 3 po 3 iż wszystko ma być mobilne... owszem w pordóży, albo na wsi. Ale nie w mieście gdzie jest kabel..

Odpowiedz

62. Pragmatyk
0

2014-01-26 18:05:10

@61 Druga dywidenda cyfrowa dopiero 2018-2020 ;( a już myślałem, że w przyszłym roku aukcja. No, ale fakt, administracja to działa jak rakieta, jak zwykle zresztą.

Odpowiedz

61. WitekT
0

2014-01-26 17:38:12

I jeszcze do #59: Twoje dylematy rozwiązuje LTE800, które szybko się nie zapełni, a w okolicach 2018-2020 roku druga dywidenda cyfrowa, czyli LTE700.

Odpowiedz

60. WitekT
0

2014-01-26 17:37:01

Pragmatyk: "czy przez telefonią GSM to ludzie porozumiewali się za pomocą gołębi". Odpowiedź na to pytanie, jak i Twoje, brzmi jednakowo: wcześniej były systemy analogowe (kolej bodaj na 150 MHz). Czy dałoby się zmienić? W sumie odpowiem krótko - nie, nie dałoby. :-)

Odpowiedz

59. Pragmatyk
0

2014-01-26 17:25:52

Sam mieszkam w mieście, ale rozumiem ludzi, którzy mieszkają na wsiach. Też chcą dostępu do mediów informacyjnych innych niż Broadcast TV SAT i DVB-T. Bez częstotliwości poniżej 1GHz, nie da się osiągnąć w sensownych kosztach pokrycia terenów pozamiejskich szybkim internetem. Co jest nawet w zobowiązaniach wobec UE. Oczywiście można zawsze powiedzieć, że już teraz masz w każdym zakątku polski 150Mb/s od plus-a. Nie ma problemu. Zabita Bieszczadzka wioska, stawiamy 30m maszt, antena kierunkowa 20db+repeater i LTE jest. Chyba nie o to chodzi i osobiście nie życzę takiego(tak drogiego) dostępu ludziom mieszkającym na wsiach. Wszystko co poniżej 1GHz dla internetu mobilnego (TV na satelity).

Odpowiedz

58. goral2099
0

2014-01-26 17:07:15

Gadasz jakbyś był producentem sprzętu... :) To jest twoim zdaniem realna potrzeba czy marketingowa papka? 4K...8K...litości. Jasne, że potrzeby będą rosły, ale nie dajmy się zwariować. Poza tym wzrost przepustowości zapewnią częstotliwości powyżej 1GHz, a nie poniżej - te się do tego nie nadają.

Odpowiedz

57. ~
0

2014-01-26 16:56:46

@55 Gadają już o tym od 8 lat, pewnie zanim wprowadzą znowu będą gadać przez kolejne 8. Nie widzę zmiany bezpieczeństwa.

Odpowiedz

56. Pragmatyk
0

2014-01-26 16:55:03

@55 A co przed GSM to ruch kolejowy był kierowany przez gołębie? Co do LTE. Dla LTE nigdy nie będzie dość, bo po FHD, idzie już 4K, potem będzie 8K itd. Będzie potrzeba pasm nie po te marne 15MHz, ale po 200MHz, bez względu na użyty kodek. Oczywiście część tego będzie realizowana poprzez broadcast.

Odpowiedz

55. goral2099
0

2014-01-26 16:40:22

Bezsensu jest twoim zdaniem zapewnienie bezpieczeństwa i komunikacji w ruchu kolejowym? A po co te 15MHz dla LTE? To co jest nie wystarczy?

Odpowiedz

54. Pragmatyk
0

2014-01-26 16:33:11

Przecież, to bez sensu, aby marnować takie szerokie pasmo na takie potrzeby. WitekT, czy są szanse, aby coś się zmieniło w tej materii i czy Polska mogła by wykluczyć się z GSM-R na korzyść poszerzenia LTE 800MHz? Przecież zarządzanie ruchem kolejowym nie datuje się od czasów sieci GSM. Pociągi jeżdżą od 100lat.

Odpowiedz

53. WitekT
0

2014-01-26 16:26:01

Pragmatyk: sporo rzeczy, m.in. GSM-R.

Odpowiedz