DAJ CYNK

Orange: miliardy złotych na rozwój sieci światłowodowej

28.06.2016

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 5625

Ważne 6

3

Po doprowadzeniu światłowodu do milionowego gospodarstwa domowego Orange Polska zapowiada dalsze inwestycje.

Po doprowadzeniu światłowodu do milionowego gospodarstwa domowego Orange Polska zapowiada dalsze inwestycje. Wkrótce będą prowadzone w 60 miastach w kraju, a do 2018 roku pochłoną ok. 2,2 mld zł. Rozbudowę światłowodów, szczególnie na obszarach, gdzie nie jest to opłacalne komercyjnie, będą wspierać także środki unijne. Do wydania, do 2020 roku, będzie 1 mld euro.

Wybieramy miejsca na inwestycje, kierując się przede wszystkim popytem, czyli idziemy tam, gdzie rzeczywiście mamy klientów. Budowanie sieci musi być oparte o rachunek ekonomiczny - tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Piotr Muszyński, wiceprezes zarządu Orange Polska. Dzisiaj inwestycje dotyczą prawie 60 miast Polski, ale na naszej mapie wciąż przybywa miejsc, gdzie będzie światłowód, także w mniejszych miejscowościach.

Sieć światłowodów Orange Polska ma dziś ok. 90 tys. km. Na koniec tego roku w zasięgu sieci znajdzie się ok. 1,5 mln gospodarstw domowych. Do końca 2018 roku będzie ich 3,5 mln. Prócz inwestycji Orange Polska mamy też kolejny program z udziałem środków unijnych. Ponad 1 mld euro Polska przeznaczy na inwestycje światłowodowe w sieć dostępową, czyli tzw. ostatnią milę. To ogromna różnica w porównaniu do poprzedniego programu, który był przeznaczony na sieci szkieletowe - mówi Piotr Muszyński.

Orange Polska jako pierwszy krajowy operator w ramach poprzedniej perspektywy unijnej zrealizował dwa duże projekty sieci regionalnych w województwie lubuskim i pomorskim oraz dziewięć sieci dostępowych na terenach Polski Wschodniej. W sumie powstało 3,3 tys. sieci światłowodowej, 569 punktów dostępowych oraz 101 węzłów. Dotacja wyniosła niemal 100 mln zł, dwukrotnie większa kwota została wydana z budżetu operatora.

Obecnie Orange uczestniczy w konkursie w ramach perspektywy finansowej 2014-2020. Operator złożył osiem projektów na budowę światłowodowej sieci dostępowej docierającej łącznie do 14 tys. gospodarstw domowych. Zamierza także brać udział w planowanym na październik drugim konkursie na tzw. duże projekty, w którym dofinansowanie ma wynieść ogółem 3 mld zł.

Do konkursów mogą się zgłaszać wszystkie podmioty, aby pozyskać dotację do inwestycji własnych, które mają być realizowane na białych plamach. Zakładam, że to dobry kierunek i oprócz Orange znajdą się podmioty, które z pomocą dotacji unijnych i wsparcia finansowego ze strony państwa będą chciały budować internet tam, gdzie nie do końca rachunek ekonomiczny na to pozwala - ocenia wiceprezes Muszyński.

W całej Polsce sieć światłowodów liczy dziś ok. 420 tys. km. Dalsza rozbudowa jest koniecznością ze względu na rosnące potrzeby użytkowników w zakresie transmisji danych i rozwijającej się technologii Internetu rzeczy.

Wynika to z liczby urządzeń, które mamy w gospodarstwach domowych, i rosnących potrzeb związanych z oglądaniem telewizji, filmów, graniem, z dostępem do wiedzy oraz obecnością w mediach społecznościowych. Coraz częściej mamy inteligentne domy, które wymagają ciągłego podłączenia i monitorowania za pośrednictwem internetu. Rozwija się też internet rzeczy. Najlepszą odpowiedzią na takie potrzeby jest właśnie internet światłowodowy - mówi Bożena Leśniewska, członek zarządu ds. sprzedaży i komercyjnej digitalizacji w Orange Polska

Jak podkreśla, sprzedaż oferty Internetu światłowodowego w Orange dynamicznie się rozwija, chociaż popularny pozostaje Internet mobilny 4G. Obydwa dostępy dobrze się jednak uzupełniają.

Nasza oferta jest coraz bardziej konwergentna. Sprzedajemy zarówno usługi stacjonarne, jak i mobilne. Klienci zyskują korzyści finansowe poprzez obniżenie kosztów korzystania z kolejnych usług. Za każdą następną dostają bowiem obniżki - mówi Bożena Leśniewska.

Oferta Orange jest do kupienia zarówno na stronie internetowej operatora, w telesprzedaży, jak i w 150 salonach, które znajdują się na obszarach w zasięgu internetu światłowodowego. Istotne są także inicjatywy, które wspierają sprzedaż lokalną.

Organizujemy spotkania z klientami na osiedlach. Jesteśmy tam z informacjami i poradami. Takie wydarzenia dzieją się w skali mikro w miastach, miejscowościach, na osiedlach i w budynkach, gdzie zainwestowaliśmy w światłowody - wymienia Leśniewska. Teraz dochodzi również Fiber Shop, czyli mobilny sklep, który będziemy przenosić na kilka miesięcy na poszczególne osiedla czy miejsca, gdzie mamy gotową ofertę światłowodową. Klienci będą mogli spotkać się z profesjonalnymi doradcami, dowiedzieć, jak to działa, przetestować i sfinalizować transakcję.

Źródło tekstu: newseria

Tagi: ftth orange
Komentarze
Zaloguj się
34. ~Marek
0

2017-11-22 14:13:15

Orange ma słabą ofertę. Brak stałego Ip, słaby upload. Np. Netia daje bez problemu stałe ip i wielu lokalnych ISP też daje. Niby światłowód a oferta gorsza niż po kablu. Ja mam wybór i dopóki nie będzie stałego ip to na orange nawet nie patrzę. Jak ktoś nie ma innej oferty to lepsze to niż nic w innym wypadku nie warto nawet patrzeć.

Odpowiedz

33. ~
0

2016-06-29 08:03:05

Tjaaa... I upload == 1/100 downloadu. Tak może być tylko w Orange :) Szczerze, zastanawiałem się nad Orange 300Mbps, bo są w moim bloku, ale ani stałego IP nie można wykupić, ani upload nie zachwyca, ani dwuletni cyrograf nie zachęca... Ostatecznie wygrał lokalny ISP, który za podobną cenę daje upload == download, roczną umowę i stałe IP za 10 zł/m-c. "Dasie?" Wszędzie się da, tylko nie w betonowych głowach...

Odpowiedz

32. ~xxx
0

2016-06-29 01:09:24

@30 bo wszyscy czekaja na $$$ z dofinansowan. to jedna sprawa druga to taka ze patrzac na to co trzeba przejsc w PL zeby cokolwiek zrobic to sie od razu odechciewa wiec nie ma co sie dziwic ze jest jak jest.ja widze u siebie gdzie i kto sie podlaczyl do pss-ow a wlasciwie nie widze tu nikogo hahabedzie to teraz stalo a kable w ziemi beda sobie lezaczkowac bo nikt nie ma kasy aby ta siec wykorzystac ;)z nowych miast w ktorych bedzie ftth to ma byc na pewno ostroda reszty nie pamietam ;)w elblagu zaraz bedzie ftth podciagane do domkow jednorodzinnych np ul. os. marynarzy

Odpowiedz

31. p2225
0

2016-06-28 21:27:46

@30oh jak bardzo się z Tobą zgadzam... Paręnaście dni temu minęły 2 lata od końca budowy sieci i tak to wszystko sobie stoi.

Odpowiedz

30. ppowski
1

2016-06-28 20:28:22

Internet lubuski to niewypał - nie wiem jak teraz ale kilka miesięcy temu to tylko kilka osób było podłączone - na wioskach straszą puste w środku szafy.Na życzenie forumowiczów mogę nawet fotkę trzasnąć takiej pustej szafy !!

Odpowiedz

29. ~
-1

2016-06-28 18:39:42

We Wrocławiu lecą szybko. U mnie na osiedlu nic, a teraz spojrzałem na mapkę zasięgu i już ulicę obok jest ftth.To samo u kolegi w innej części miasta, on mieszką pod nr 8, a 10,12,14... mają już światło gdzie kilka miesięcy temu było biało na mapie.I wcale nie są to nowe osiedla tylko stare niemieckie kamienice.

Odpowiedz

28. ~Punk
2

2016-06-28 16:17:44

U mnie nie mam co liczyć na światłowód skoro jeszcze stary kabel z PRLu stoi i wyciąga podobno ok 1 Mbps bo już klientów nie ma na tej lini to teraz jakoś działa.Myśle że prędzej się doczekam jakiegoś lokalnego ISP ze światłowodem niż Orange które wymieni stary kabel.

Odpowiedz

27. ~paweł
3

2016-06-28 15:56:40

U mnie wioska 200 osób,8km do najbliższego nadajnika i stabilne 30Mbs, ping~30 do 40 i co najdziwniejsze przez całą dobę i to w środku puszczy piskiej (Play na kartę za 45zł,100GB)...Oczywiście antena dobra musi być

Odpowiedz

26. njuken
-1

2016-06-28 15:41:34

@ Pragmatyk , wczoraj na próbę włożyłem modem 3G do stacjonarnego i nie udało się osiągnąć nawet 2 Mb/s.I to w mieście 40 tyś mieszkańców - do nadajnika play tylko 1 km. Czyli nawet u mnie już przydałaby się jakaś słaba antenka. Teraz pomyśleć o wioskach , gdzie do nadajnika jest 5-15 km , to już naprawdę mocna antena musi być do uzyskania tych przynajmniej 5 Mb/s. Już niedługo mają mi podłączyć neta z kablówki 60 Mb/s, zobaczymy jak to będzie hulało.

Odpowiedz

25. Pragmatyk
0

2016-06-28 14:01:58

@24 Dla ciebie szansa tylko LTE i oferty "noLimit". Zorientuj się też czy nie ma u ciebie Nordisk z CDMA.Na domu możesz postawić masz do 10m bez pozwolenia, jedynie z powiadomieniem starosty. Wyższy, to musisz już mieć zgodę starosty. Dziś naprawdę ciężko w PL znaleźć miejsce w którym nie można by ściągnąć LTE800/UMTS900, za pomocą dobrego systemu antenowego (nawet bez repeater-ów). No, ale nie ma co oczekiwać, że w domu na uboczu jak włożysz modem usb do komputera stacjonarnego pod biurkiem i za kaloryferem, to sygnału brak.

Odpowiedz

24. ~WIELEBNY
1

2016-06-28 13:53:31

Zazdroszczę większości wam szybkości pow. 2Mb/s. Co mają powiedzieć mieszkańcy wiosek, osad leśnych. Kabel Te-psy 512kb/s ( przy dobrych układach - bo kable powieszone są na drzewach a nie na słupach), lokalny radiowy dostawca 1-2Mb/s, szczątkowy zasięg GSM. Kto pociągnie światłowód 8 kilometrów w lesie dla kilku gospodarstw?

Odpowiedz

23. ~jarko
2

2016-06-28 13:46:48

UPC w Krakowie najlepiej sie rozwija za 55zl mam 250Mb/s a Orange za marne 10Mb/s chce 80zl plus oplate za lacze.A co lepsze w UPC moge w kazdej chwili odejsc a w Orange juz nie.

Odpowiedz

22. Pragmatyk
2

2016-06-28 13:15:56

@21 Chodzi o to, że Orange inwestuje tak ostrożnie jakby inwestowało w niestabilnym kraju Afrykańskim i bało się czy za parę miesięcy nie przyjdzie nacjonalizacja. Byle wyprowadzić z PL ile się da, a nie inwestować w coś, czego nie można ze sobą zabrać.

Odpowiedz

21. ~
0

2016-06-28 12:37:04

20, no niestety dzisiaj Orange to prywatna firma i inwestycje opiera na prostej kalkulacji, albo coś im się opłaca albo nie.Każda firma ma prawo do własnej oceny opłacalności inwestycji, bo to z tego będą rozliczani. Oczywiście nie popieram ich działań w sprawie opłat za utrzymanie łącza ale mogą sobie pozwolić na to, bo konkurencja tam nie chce budować własnej sieci. Jaka kablówka inwestuje poza miastami? A od Orange tego wymagamy.Dobrze, że inni budują, to społeczeństwo będzie miało dostęp do nowoczesnej infrastruktury.Wymagamy od Orange jako spadkobiercy TP więcej a to jest - po prywatyzacji przez jeden z rządów - prywatna firma.

Odpowiedz

20. Pragmatyk
2

2016-06-28 12:31:32

@18 Podałem ten przykład, bo jak widać niektórzy mimo prawdopodobieństwa długiego zwrotu inwestycji, jednak inwestują. Orange tylko tam, gdzie inwestycja zwróci się bardzo szybko. Jak wejdą w domki to tylko chyba w Warszawie i pod nią.Zresztą wciąż chcieć pieniądze za tak zwane utrzymanie łącza, to nieporozumienie. Oczywiście jak się było monopolistą to czemu nie. Chyba to trzymają bo na wioskach wciąż są monopolistami na kablach telefonicznych z lat 70-tych.Żeby cena ich oferty jeszcze była niższa od konkurencji o tą kwotę, to nich im będzie, ale tak nie jest.

Odpowiedz