DAJ CYNK

Elon Musk ma powód do obaw. Satelitarny Internet OneWeb na finiszu

Marian Szutiak

Taryfy, promocje, usługi

Elon Musk ma powód do obaw. Satelitarny Internet OneWeb na finiszu

OneWeb kończy swój projekt budowy konstelacji satelitów do świadczenia usługi dostępu do Internetu. To największy konkurent Elona Muska i Starlinka.

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) wyniosła na orbitę okołoziemską pakiet 36 satelitów OneWeb. W ten sposób nastąpił finisz wstępnej budowy satelitarnej konstelacji, która zostanie wykorzystana do zapewnienia szerokopasmowego Internetu w niemal dowolnym zakątku Ziemi. Sprzęt trafił na wysokość 450 km nad powierzchnią naszego globu, gdzie będzie testowany i skąd trafi na docelową wysokość 1200 km.

Konstelacja OneWeb liczy teraz 614 satelitów. To o 26 więcej niż określone przez OneWeb minimum do zaoferowania ogólnoświatowego dostępu do szerokopasmowego Internetu. W przeciwieństwie do Starlinka, nowa usługa jest bezpośrednio skierowana przede wszystkim do przedsiębiorstw telekomunikacyjnych, które zajmą się jej dystrybucją do własnych klientów. Tak ma być na przykład w przypadku Grupy Orange.

One Web satelity w rakiecie

Ta premiera będzie jednym z najważniejszych kamieni milowych w dotychczasowej historii OneWeb, wraz z dodaniem dodatkowych 36 satelitów do floty OneWeb, pierwszej ukończonej globalnej konstelacji LEO. Uzupełniając konstelację, OneWeb robi kluczowy krok naprzód w zapewnianiu globalnego zasięgu.

– powiedzieli przedstawiciele OneWeb

Brytyjska firma OneWeb przy wystrzeliwaniu swoich satelitów korzystała głównie z rosyjskiej rakiety Sojuz, obsługiwanej przez francuską agencję Arianespace. Sytuacja się zmieniła po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Z tego powodu OneWeb podpisał umowę z SpaceX oraz NewSpace India. Rakiety Falcon 9 Elona Muska trzykrotnie wynosiły satelity dla konkurenta Starlinka, a indyjskie dwukrotnie.

Zobacz: Orange z futurystyczną nowością, w tle satelity
Zobacz: Amazon szykuje nową usługę. Elon Musk jej nie polubi

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: ISRO, OneWeb

Źródło tekstu: OneWeb, space.com

Przewiń w dół do następnego wpisu