DAJ CYNK

Oferty roamingowe polskich operatorów niezgodne z prawem?

15.05.2017

Dodane przez: msnet

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 56

Ważne 24

3

Sieci Play, Plus i T-mobile mogą zostać zmuszone do zmiany swoich ofert roamingowych, które będą obowiązywały od 15 czerwca.Sieci Play, Plus i T-mobile mogą zostać zmuszone do zmiany swoich ofert roamingowych, które będą obowiązywały od 15 czerwca.

Wielu naszych Czytelników w swoich komentarzach zauważyło, że nowe cenniki roamingowe polskich operatorów sieci komórkowych mogą nie być w pełni zgodne z nowymi wymaganiami prawa europejskiego. Podobnego zdania jest Komisja Europejska, którą o opinię poprosiła redakcja portalu money.pl. W odpowiedzi KE przekazała swoje zastrzeżenia do ofert operatorów wymienionych sieci. Oto one:

  1. Nielimitowane w kraju połączenia i SMS-y powinny być nielimitowane także w roamingu, więc jakikolwiek limit ilościowy (np. 500 minut rocznie) nie jest zgodny z nowymi zasadami.

  2. Nielimitowane dane (lub dane w konkurencyjnej cenie) mogą mieć ograniczenia ilościowe w roamingu. Po przekroczeniu tego limitu mogą być naliczane drobne opłaty (ale nie wyższe niż stawki hurtowe 7,7 euro za gigabajt plus VAT). W przypadku miesięcznego planu taryfowego limit ten powinien także być miesięczny, a nie roczny. Powinien być także skalkulowany zgodnie z wprowadzaną regulacją.

  3. Opłata za minutę, którą ogłosił jeden z operatorów (29 gr/min, czyli 7 eurocentów) jest powyżej dozwolonego poziomu 3,2 eurocenta plus VAT. Opłata powinna być naliczana tylko w przypadku wykrycia nadużycia za pomocą mechanizmu kontrolnego.

Komunikat Biura Prasowego Komisji Europejskiej kończy się stwierdzeniem, że jeśli operatorzy nie przestaną łamać nowych zasad, sprawą będzie się musiał zająć Urząd Komunikacji Elektronicznej, który będzie zobowiązany do zastosowania wobec nieposłusznych operatorów sankcji przewidzianych w polskim prawie.

Sieć Orange w największym stopniu wdrożyła wynikającą z nowych regulacji zasadę roam like at home.

Obowiązkowa dla wszystkich zasada roam like at home ma na celu zrównanie opłat ponoszonych przez klientów sieci komórkowych podróżujących po Unii Europejskiej do tych, które mają we własnym domu, czyli w kraju, w którym spędzają najwięcej czasu. Operator sieci komórkowej ma prawo kwestionować miejsce zamieszkania klienta, jeśli wykryje nadużycia polegające na tym, że najczęściej klient ów wykonuje połączenia telefoniczne spoza kraju, w którym mieszka.

W przypadku transmisji danych występują o wiele większe różnice między krajami członkowskimi UE. W niektórych krajach klienci dostają mniejsze lub większe pakiety internetowe. Aby zniwelować różnice, Komisja Europejska ustaliła maksymalne ceny, jakie operatorzy mogą pobrać od swoich klientów za transmisję danych poza granicami kraju. Ceny hurtowe, bo o nich mowa, będą obniżane krok po kroku przez kolejne 5 lat. Początkowa cena, 7,7 euro za 1 GB danych, będzie obowiązywała od 15 czerwca 2017 roku. Następnie na początku każdego roku, zaczynając od 1 stycznia 2018, cena ta będzie się zmniejszać do 6 euro, 4,5 euro (1.01.2019), 3,5 euro (1.01.2020), 3 euro (1.01.2021) i 2,5 euro (1.01.2022).

Zobacz: Wyjaśnienie nowych zasad roamingu na terenie Unii Europejskiej (w języku angielskim)

Źródło tekstu: money.pl, wł

Komentarze
Zaloguj się