DAJ CYNK

Od dziś tańszy roaming w UE. Operatorzy liczą na więcej połączeń zagranicznych [wideo]

01.07.2013

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 11602

Ważne 5

0

Od dziś niższe ceny za połączenia telefoniczne na terenie państw UE. Mniej zapłacimy także za wysyłanie SMS-ów oraz pobieranie danych. Operatorzy liczą, że dzięki temu Polacy będą częściej korzystać z telefonów poza granicami kraju, co ma rekompensować niższe ceny tych połączeń. Coraz częściej jednak europejscy politycy mówią o zniesieniu roamingu w obrębie Unii Europejskiej.

Od dziś niższe ceny za połączenia telefoniczne na terenie państw UE. Mniej zapłacimy także za wysyłanie SMS-ów oraz pobieranie danych. Operatorzy liczą, że dzięki temu Polacy będą częściej korzystać z telefonów poza granicami kraju, co ma rekompensować niższe ceny tych połączeń. Coraz częściej jednak europejscy politycy mówią o zniesieniu roamingu w obrębie Unii Europejskiej.

Od dziś na mocy unijnego rozporządzenia ws. roamingu, uchwalonego w czerwcu 2012 r. za minutę połączenia wychodzącego będziemy płacić nie więcej niż 1,22 zł z VAT. Wysłanie SMS-a z zagranicy nie powinno kosztować więcej niż 41 groszy z VAT, a odebranie połączenia - 36 groszy za minutę. Potanieje również transfer danych - górny limit stawki to 2,30 zł z VAT za 1 MB. Przesyłanie danych w roamingu w porównaniu do 2007 roku będzie nawet o 91 proc. tańsze.

Maciej Witucki, prezes TP SA podkreśla, że na razie przychody z roamingu nie stanowią dużej części ogólnych przychodów spółki, ale mimo to Orange będzie chciał wykorzystać obniżki i nakłonić Polaków do częstszego korzystania z telefonów poza Polską.

Na pewno jest to ważne, bo przy okazji ofert roamingowych zachęcamy klientów do uruchamiania telefonów zagranicą i korzystania z nich w tańszych ofertach, więc myślę, że mniej więcej zrównoważy się spadek taryf roamingowych a ewentualny wzrost konsumpcji - mówi prezes TP SA Agencji Informacyjnej Newseria.

Maciej Witucki podkreśla, że zniesienie stawek roamingowych byłoby kolejnym ciosem w rentowność koncernów telekomunikacyjnych.

Można by dyskutować o zniesieniu stawki roamingowej, ale gdyby wcześniej nie było dyskusji o bardzo dużej konkurencji na rynkach krajowych, obniżeniu stawek MTR między operatorami, obniżeniu dla klientów indywidualnych, bo teraz dorzucenie jeszcze niższych stawek roamingowych, zwłaszcza dla dużych, zachodnioeuropejskich telekomów, które mają duże przychody z tego tytułu, mogłoby spowodować jeszcze większe niż dzisiaj tarapaty - podkreśla Witucki.

Prezes TP SA podkreśla, że firmy telekomunikacyjne muszą zbierać środki na bardzo duże inwestycje w infrastrukturę. Dlatego działania, które zmniejszają ich przychody są niekorzystne.

Zniesienie roamingu w obrębie UE to na razie tylko propozycja, zdaniem Macieja Wituckiego dyktowana raczej przedwyborczym kalendarzem.

 

Źródło tekstu: Newseria

Komentarze
Zaloguj się
39. ~toyota
0

2014-01-24 01:35:36

*** *** oszuscie wydupcjaj do fracji

Odpowiedz

38. ~silesius1
0

2013-07-02 23:00:43

Ceny (z VAT):GPRS 30.93 PLN/MB (rozl. co 50 kB); MMS 2,30PLN, pol. alarmowe 112 bezpl.Wiecej na www.orange.pl, +48501550000 (pol.bezpl.). Takiego dostałem wczoraj SMS-a od Orange w rejonie Trinca w Czeskiej Republice.Jakieś jaja!

Odpowiedz

37. ~
0

2013-07-02 20:04:20

@35: Co rozumiesz przez słowa "Chorwacja też się załapała"? Czy znalazłeś jakikolwiek dokument potwierdzający, że faktycznie od 1 lipca w Chorwacji obowiązują unijne stawki na roaming? Na stronach polskich operatorów całkowita cisza, żadnych informacji na ten temat!

Odpowiedz

36. ~zb
0

2013-07-02 11:02:59

Trochę dziwne, że "Orange będzie chciał wykorzystać obniżki i nakłonić Polaków do częstszego korzystania z telefonów poza Polską". Korzystając z roamingu SMS wysłany z Francji do Polski kosztuje 41 groszy, natomiast z Polski (jestem w sieci Orange) SMS do Francji kosztuje mnie 60 groszy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odpowiedz

35. ~
0

2013-07-02 09:32:36

Chorwacja też się załapała.

Odpowiedz

34. ~
0

2013-07-02 00:47:41

Niby "od dziś tańszy roaming w UE". Ale dzisiaj do UE weszła Chorwacja, a w sprawie stawek roamingowych w Chorwacji wciąż martwa cisza, nikt nawet się na ten temat nie zająknie! A przypominam, że minuta rozmowy w roamingu z Chorwacji do Polski kosztuje ok. 5 zł, a minuta rozmowy przychodzącej - 4 zł! Może redakcja Telepolis zainteresowałby się tym tematem?

Odpowiedz

33. krikkernl
0

2013-07-01 22:45:44

W Irlandzkim Metrorze iuz jest roaming dzwonisz w całej UE jak w irlandii

Odpowiedz

32. Tomash
1

2013-07-01 19:56:05

Grunt to umieć zawrzeć w komentarzach na wortalu telekomunikacyjnym elementy ideologiczne. Komunizm, darmowe usługi od państwa - no cuda na kiju. A po prostu pan prezes wyświadcza takimi wypowiedziami niedźwiedzią przysługę swojemu działowi marketingu. Jeżeli rynek jest tak trudny, a zyski topniejące, to zawsze grupa Orange może zmienić branżę na uprawę i handel cytrusami. Takimi wypowiedziami pan prezes ani nie głaszcze za uszkiem udziałowców, którzy prędzej powinni zawinąć się po niej z tej łajby, ani tym bardziej klientów. Klientów którzy siłą rzeczy chcą płacić jak najmniej. Jeżeli operator nie ma pomysłu jak przekonać ich by płacili więcej (choćby łącząc usługi w pakiety) to wyłącznie problem tegoż operatora.

Odpowiedz

30. ~żarliwy eurosocjalista
-1

2013-07-01 17:06:01

Wiwat gospodarka centralnie sterowana!

Odpowiedz

-2

2013-07-01 15:17:55

Większość z nas wyjeżdża za granicę w celach urlpowych - parafrazując "Alternatywy 4": WYŁĄCZYĆ TELEFON, NATYCHMIAST WYŁĄCZYĆ. A małym firmom polecam Play - 70% obniżki w roamingu i da się przeżyć.

Odpowiedz

28. ~
1

2013-07-01 13:08:42

Po likwidacji roamingu w przyszłym roku pan Witucki popełni sepuku na znak protestu.

Odpowiedz

27. DanielR
0

2013-07-01 12:59:28

słoneczny (25), akurat taktownie jest przyzwoite. Nawet 30/1 w przypadku połączeń wykonywanych, to nie jest źle. Nie w wspominając już o w pełni sekundowym, przy odbieraniu połączenia.

Odpowiedz

0

2013-07-01 12:27:58

Kij już z tymi połączeniami głosowymi w roamingu. Niechby sobie zostały nawet na tym poziomie co dziś, tylko z przyzwoitym taktowaniem, bez opłat za odbieranie. Do tego przyzwoite opłaty za sms/mms. Bo o ile cena połączeń jest jeszcze zrozumiała, to taki szczegół jak sms nie powinien kosztować więcej jak 20 groszy - przynajmniej w obrębie UE.

Odpowiedz

25. ~KrP
0

2013-07-01 12:02:29

Dla klientów firmowych po włączeniu opcji obniżającej ceny roamingowe o 70% w Play koszty nie są już takie duże. http://www.play.pl/resources/pdf/2013/Regulamin-Usluga-Roaming-1 4-dni_16042013.pdf

Odpowiedz

24. ~zgred
0

2013-07-01 11:57:19

do @13 ojej czemuś biedny boś głupi czemuś głupi boś biedny. To że firmy działaja dla zysku to oczywita oczywistość ale maksymalizacja zysku (bo oto tu chodzi) za wszelką cene zawsze się źle kończy dla Wituckiego nie bo dla niego każdy miesiąc to twoje 4 lata pracy - ale orange polska na zdrowie to nie wyjdzie. Witucki zrobi wszystko, żeby wziąść jeszcze pare pensji + odprawa i ......... tyle to ty do emerytury nie zarobisz. Patrz na Tajwan, który zaorał Japoński przemysł elektroniczny o chinach nie wspomne bo jak wiekszość nie znająca realiów napiszesz, że tam komunizm.

Odpowiedz