DAJ CYNK

Nowa forma blokady telefonu - na razie tylko w Plusie

09.01.2018

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 19458

Ważne 9

11

Operatorzy stosują różne narzędzia, które mają na celu, albo przywiązanie do siebie użytkowników, albo zmotywowanie ich do terminowego regulowania zobowiązań. Teraz pojawił się nowy sposób, bardziej jednak kontrowersyjny w realizacji.Operatorzy stosują różne narzędzia, które mają na celu, albo przywiązanie do siebie użytkowników, albo zmotywowanie ich do terminowego regulowania zobowiązań. Teraz pojawił się nowy sposób, bardziej jednak kontrowersyjny w realizacji.

Kiedyś stosowano blokadę simlock, która sprawiała, że telefon działał tylko w konkretnej sieci, w której w zasadzie użytkownik korzystał z usług. Rynek się zmienił i zaczęto stosować rabaty na abonament dla terminowo płacących lub jak kto woli dopłaty dla nieterminowo płacących rachunki. Pojawił się jednak większy problem przy umowach abonamentowych ze sprzedażą telefonów w formie ratalnej. Są osoby, które wybierają telefony znacznej wartości, a potem nie płacą lub znacznie opóźniają się z regulowaniem zobowiązań. Dlatego też operatorzy zaczęli zastrzegać sobie w umowach prawo własność urządzenia aż do uiszczenia całej jego ceny. Dzięki temu niesolidnym klientom zaczęto blokować telefony po numerze IMEI. Po założeniu takiej blokady telefon przestaje logować się do wszystkich sieci w Polsce. Takie restrykcje najpierw wprowadził Plus, a potem jego śladem poszedł T-Mobile.

Zobacz: Nie płacisz rat? Plus zablokuje Ci telefon
Zobacz: T-Mobile blokuje telefony, jeśli klient nie spłaca rat

Plus wykorzystuje Knoxa

Teraz w Plusie pojawił się nowy sposób, na co zwrócił uwagę czytelnik Zaufanej Trzeciej Strony. Okazuje się, że operator zaczął sprzedawać telefony Samsunga z uruchomionym oprogramowaniem Samsung Knox. Knox jest platformą, która oferuje kompleksowe rozwiązanie w zakresie bezpieczeństwa systemów mobilnych, skutecznej ochrony danych i prywatności w przedsiębiorstwach. Daje m.in. możliwość zdalnego zarządzania różnymi uprawnieniami, włączania i wyłączania poszczególnych funkcji, usuwania danych z telefonu czy też po prostu jego zablokowania. Uruchomionego w trybie administratora oprogramowania, bez odpowiednich uprawnień, użytkownik wyłączyć nie może.Zwróciliśmy się z pytaniami do Plusa i otrzymaliśmy taką odpowiedz z biura prasowego:
Aplikacja INFO nie jest żadnym dodatkowym zabezpieczeniem, lecz służy do komunikacji z klientem, który dokonał zakupu na raty sprzętu firmy Samsung. Jej funkcjonalność to tylko i wyłącznie wyświetlanie komunikatów dotyczących rat i ewentualne zablokowanie urządzenia w przypadku braku spłaty. Wówczas pozostaje możliwości dzwonienia na numery alarmowe oraz kontaktu z naszą siecią w celu wyjaśnienia sytuacji. Po zapłaceniu wszystkich rat, czyli spłaceniu całości wartości urządzenia, użytkownik może odinstalować aplikację. Rozwiązanie to jest stosowane od około połowy ubiegłego roku. -

Pytanie czy operator może stosować takie działania? Wygląda na to, że może. W regulaminie promocji, którą użytkownik akceptuje są następujące zapisy:
- Polkomtel informuje, iż w oprogramowaniu Urządzenia telekomunikacyjnego dokonano implementacji aplikacji wspierającej komunikację i realizację umowy i umowy ratalnej.
- Polkomtel zastrzega sobie prawo własności przedmiotu sprzedaży aż do uiszczenia ceny w całości.
Tylko czy użytkownik jest jasno o takim fakcie informowany? Naszym zdaniem powinien być, tak, aby miał świadomość, że "nie ma wyłącznej władzy" nad telefonem i tym samym nad danymi w nim przechowywanymi. Niestety czytelnik Zaufanej Trzeciej Strony, którego ta sprawa dotyczy, miał problem z wyjaśnieniem tej sytuacji i uzyskaniem jasnych odpowiedzi.

Zapytaliśmy biuro prasowe Plusa także o to jak będzie wyglądać usuniecie tej blokady.
Po zapłaceniu wszystkich raty IMEI urządzanie jest usuwany z systemu a użytkownikowi zostają nadane uprawnienie do odinstalowania aplikacji. Może on wtedy odinstalować aplikację lub przywrócić urządzenie do ustawień fabrycznych i wtedy aplikacja się nigdy więcej nie pobierze.

A jak to wygląda u innych operatorów?

Zadaliśmy odpowiednie pytania. Żaden z pozostałych operatorów (Orange, Play, T-Mobile) nie stosuje obecnie takiego rozwiązania. W Orange jednak dodatkowo dowiedzieliśmy się, że operator przygląda się i rozważa zastosowanie, zwłaszcza w przypadku droższych telefonów.

Uważaj, gdy kupujesz telefon z "drugiej ręki".

Jeżeli zamierzasz odkupić od kogoś telefon, który pochodzi od operatora, musisz być świadomy faktu, że do czasu całkowitej spłaty sprzedający nie jest jego właścicielem. Jeżeli taka osoba przestanie spłacać swoje raty operator zablokuje telefon, czy to poprzez IMEI czy poprzez opisanego Knoxa. Dlatego przed zakupem warto poprosić o IMEI telefon i sprawdzić go na dedykowanej stronie operatorów:
- sprawdź IMEI na stronie Plusa.
- sprawdź IMEI na stronie T-Mobile.

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się
67. ~
0

2018-01-15 10:47:30

Dlatego mam w nosie telefony brandowane. Kupuję w sklepie i mam święty spokój.

Odpowiedz

66. dt
0

2018-01-11 23:23:00

Na moim S8 tego nie widzę ale nawet jeśli to co to za problem dla uczciwie spłacających raty. Nawet flagowiec jest relatywnie tani w stosunku do samochodu nie mówiąc o nieruchomości. Komornik nie będzie się bawił w dochodzenie tak niewielkiej kwoty.

Odpowiedz

65. ~maxim
0

2018-01-11 16:31:24

Jak cie nie stać to nie kupuj januszu u beneficjancie 500+

Odpowiedz

64. wlo
0

2018-01-11 10:38:46

61 - Ciebie dotyczy?

Odpowiedz

63. ~radziuxd
0

2018-01-11 00:48:11

@17. Kupując S8+ z drugiej ręki (i to wcale nie od operatora) zaoszczędziłem 1200zł w porównaniu do ceny sklepowej, nie widzę w tym nic złego.

Odpowiedz

62. ~
0

2018-01-10 22:30:41

Nie masz pojęcia. A 20 rat to tylko sarkazm bogaczu który zapewne kupujesz auta za gotówkę

Odpowiedz

61. ~wlo - jak sprawa cię nie. Dotyc
0

2018-01-10 22:27:39

wlo - jak sprawa cię nie dotyczy bo kupujesz w sklepie to po c..j się wypowiadasz i udziela rad innym na temat który nie masz ppmecoa?

Odpowiedz

60. ~
1

2018-01-10 17:59:50

Szef pewnej firmy natknął się na ogłoszenie o sprzedaży takiego towaru, jakim handlowała jego firma - tylko taniej. Zadzwonił. Odezwał się nocny stróż.

Odpowiedz

59. ~BU
0

2018-01-10 17:39:37

polaczky biedaczki będą mieli w końcu przewalone, dopadnie ich zwykła sprawiedliwość życia

Odpowiedz

58. ~pabloki
0

2018-01-10 17:12:20

56 to że kupujesz w sklepie , ja podobnie , telefon nie odnosi sie do pozostałych kwestii.57 zapomnij, ludzie sa coraz głupsi. często nie wiedza jak napisac reklamacje a co dopiero skargę i to do urzedu.

Odpowiedz

57. wlo
0

2018-01-10 16:50:36

55 - więc pierdzistołki z UOKiK zostaną, a może już zostali, zasypani skargami konsumentów. I nałożą stosowne kary, aż Polkomtelowi w pięty pójdzie. Czy nie?

Odpowiedz

56. wlo
1

2018-01-10 16:49:22

54 - dobrze całkiem mi się żyje w tym moim świecie ;-)W szczególności nie muszę płakać, zę mi operator blokuje telefony, na które mnie nie stać ;-)

Odpowiedz

55. ~pabloki
0

2018-01-10 16:47:43

53 raczej nikomu nie przeszkadza bo wynika to z prawa cywilnego. podobnie jest z innymi rzecami na kredyt . jednak ając możliwości dochodzenia wierzytelności operator stosuje kolejny zbyt daleko idący środek który jak można przeczytać może nie działać dobrze przez brak synchronizacji.

Odpowiedz

54. ~pabloki
0

2018-01-10 16:44:39

50 wlo się zawsze ośmiesza. tkwi w plusie bo lubi stary system. on nie rozumie dzisejszej rzeczywistości . nawet używa zwrotów era zamiast tmobile i simplusa zamiast plus na kartę. dzisiejsze mechanizmy rynkowe to nie na jego wiek a tym bardziej intelekt. poza tym napisałes inaczej to samo co ja do pustaka wlo jednak mimo tego nie zrozumiał. to typowy egocentryk więc z wąskim postrzeganiem rzeczywistości.

Odpowiedz

53. ~mkkot
0

2018-01-10 16:42:48

Jeśli przeszkadza Wam, że operator jest właścicielem telefonu, to nie kupujcie z takim warunkiem i tyle. Nikt nie zmusza, a można kupić przecież w sklepie.

Odpowiedz