DAJ CYNK

Nowa forma blokady telefonu - na razie tylko w Plusie

Dodane przez: sirmark

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 45265

Operatorzy stosują różne narzędzia, które mają na celu, albo przywiązanie do siebie użytkowników, albo zmotywowanie ich do terminowego regulowania zobowiązań. Teraz pojawił się nowy sposób, bardziej jednak kontrowersyjny w realizacji.Operatorzy stosują różne narzędzia, które mają na celu, albo przywiązanie do siebie użytkowników, albo zmotywowanie ich do terminowego regulowania zobowiązań. Teraz pojawił się nowy sposób, bardziej jednak kontrowersyjny w realizacji.

Kiedyś stosowano blokadę simlock, która sprawiała, że telefon działał tylko w konkretnej sieci, w której w zasadzie użytkownik korzystał z usług. Rynek się zmienił i zaczęto stosować rabaty na abonament dla terminowo płacących lub jak kto woli dopłaty dla nieterminowo płacących rachunki. Pojawił się jednak większy problem przy umowach abonamentowych ze sprzedażą telefonów w formie ratalnej. Są osoby, które wybierają telefony znacznej wartości, a potem nie płacą lub znacznie opóźniają się z regulowaniem zobowiązań. Dlatego też operatorzy zaczęli zastrzegać sobie w umowach prawo własność urządzenia aż do uiszczenia całej jego ceny. Dzięki temu niesolidnym klientom zaczęto blokować telefony po numerze IMEI. Po założeniu takiej blokady telefon przestaje logować się do wszystkich sieci w Polsce. Takie restrykcje najpierw wprowadził Plus, a potem jego śladem poszedł T-Mobile.

Zobacz: Nie płacisz rat? Plus zablokuje Ci telefon
Zobacz: T-Mobile blokuje telefony, jeśli klient nie spłaca rat

Plus wykorzystuje Knoxa

Teraz w Plusie pojawił się nowy sposób, na co zwrócił uwagę czytelnik Zaufanej Trzeciej Strony. Okazuje się, że operator zaczął sprzedawać telefony Samsunga z uruchomionym oprogramowaniem Samsung Knox. Knox jest platformą, która oferuje kompleksowe rozwiązanie w zakresie bezpieczeństwa systemów mobilnych, skutecznej ochrony danych i prywatności w przedsiębiorstwach. Daje m.in. możliwość zdalnego zarządzania różnymi uprawnieniami, włączania i wyłączania poszczególnych funkcji, usuwania danych z telefonu czy też po prostu jego zablokowania. Uruchomionego w trybie administratora oprogramowania, bez odpowiednich uprawnień, użytkownik wyłączyć nie może.Zwróciliśmy się z pytaniami do Plusa i otrzymaliśmy taką odpowiedz z biura prasowego:
Aplikacja INFO nie jest żadnym dodatkowym zabezpieczeniem, lecz służy do komunikacji z klientem, który dokonał zakupu na raty sprzętu firmy Samsung. Jej funkcjonalność to tylko i wyłącznie wyświetlanie komunikatów dotyczących rat i ewentualne zablokowanie urządzenia w przypadku braku spłaty. Wówczas pozostaje możliwości dzwonienia na numery alarmowe oraz kontaktu z naszą siecią w celu wyjaśnienia sytuacji. Po zapłaceniu wszystkich rat, czyli spłaceniu całości wartości urządzenia, użytkownik może odinstalować aplikację. Rozwiązanie to jest stosowane od około połowy ubiegłego roku. -

Pytanie czy operator może stosować takie działania? Wygląda na to, że może. W regulaminie promocji, którą użytkownik akceptuje są następujące zapisy:
- Polkomtel informuje, iż w oprogramowaniu Urządzenia telekomunikacyjnego dokonano implementacji aplikacji wspierającej komunikację i realizację umowy i umowy ratalnej.
- Polkomtel zastrzega sobie prawo własności przedmiotu sprzedaży aż do uiszczenia ceny w całości.
Tylko czy użytkownik jest jasno o takim fakcie informowany? Naszym zdaniem powinien być, tak, aby miał świadomość, że "nie ma wyłącznej władzy" nad telefonem i tym samym nad danymi w nim przechowywanymi. Niestety czytelnik Zaufanej Trzeciej Strony, którego ta sprawa dotyczy, miał problem z wyjaśnieniem tej sytuacji i uzyskaniem jasnych odpowiedzi.

Zapytaliśmy biuro prasowe Plusa także o to jak będzie wyglądać usuniecie tej blokady.
Po zapłaceniu wszystkich raty IMEI urządzanie jest usuwany z systemu a użytkownikowi zostają nadane uprawnienie do odinstalowania aplikacji. Może on wtedy odinstalować aplikację lub przywrócić urządzenie do ustawień fabrycznych i wtedy aplikacja się nigdy więcej nie pobierze.

A jak to wygląda u innych operatorów?

Zadaliśmy odpowiednie pytania. Żaden z pozostałych operatorów (Orange, Play, T-Mobile) nie stosuje obecnie takiego rozwiązania. W Orange jednak dodatkowo dowiedzieliśmy się, że operator przygląda się i rozważa zastosowanie, zwłaszcza w przypadku droższych telefonów.

Uważaj, gdy kupujesz telefon z "drugiej ręki".

Jeżeli zamierzasz odkupić od kogoś telefon, który pochodzi od operatora, musisz być świadomy faktu, że do czasu całkowitej spłaty sprzedający nie jest jego właścicielem. Jeżeli taka osoba przestanie spłacać swoje raty operator zablokuje telefon, czy to poprzez IMEI czy poprzez opisanego Knoxa. Dlatego przed zakupem warto poprosić o IMEI telefon i sprawdzić go na dedykowanej stronie operatorów:
- sprawdź IMEI na stronie Plusa.
- sprawdź IMEI na stronie T-Mobile.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Zaufana Trzecia Strona, wł

Źródło tekstu: wł

Przewiń w dół do następnego wpisu