DAJ CYNK

Muszyński o postępach prac spółki NetWorkS!

17.06.2013

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 5706

Ważne 5

1

W ramach spółki NetWorkS, należącej do PTK Centertel i T-Mobile Polska do połowy 2014 roku powstać ma 10 tys. stacji bazowych. Na razie udało się zbudować 4 tys. Sieć obejmuje dziś blisko 60% powierzchni kraju.

W ramach spółki NetWorkS, należącej do PTK Centertel i T-Mobile Polska do połowy 2014 roku powstać ma 10 tys. stacji bazowych. Na razie udało się zbudować 4 tys. Sieć obejmuje dziś blisko 60% powierzchni kraju.

To jest sieć, która będzie miała większe pokrycie, zarówno tzw. outdoorowe, czyli na zewnątrz, jak i indoorowe, czyli wewnątrz budynków. To pokrycie będzie znacząco wyższe niż sieci osobne, ponieważ uzyskujemy w ten sposób ogromną ekonomię skali - podkreśla Piotr Muszyński, wiceprezes Orange Polska. Widać wyraźnie zdecydowaną jakość w tych obszarach, gdzie połączyliśmy sieć, znaczącą poprawę wszystkich parametrów technicznych. W związku z tym dużo więcej klientów ma dostęp do sieci zarówno Orange, jak i T-Mobile.

Od rozpoczęcia działalności operacyjnej we wrześniu 2011 roku NetWorkS zbudowała już 4,2 tys. nowych stacji bazowych, głównie na wschodzie oraz wzdłuż zachodniej granicy Polski. Planowanych jest łącznie 10 tys. stacji, a ich budowa ma zakończyć się w przyszłym roku. W najbliższych miesiącach modernizacja obejmie Śląsk oraz okolice Wrocławia. W tej chwili nowa sieć pokrywa już niemal 60% kraju.

Obydwaj operatorzy mają po 50% udziałów w spółce. Dzięki temu dzielą się kosztami po połowie. Muszyński podkreśla, że ich optymalizacja spowodowała, że niższe są zarówno koszty nowego wyposażenia stacji radiowych, jak i koszty ich utrzymania.

Nie jest to dla nas tylko projekt oszczędnościowy. Od początku chcieliśmy stworzyć coś nowoczesnego i zbudować wartości. Dlatego zasięg współdzielonej sieci się powiększa i będzie dostarczany na poziomie, który jest zwykle w krajach na zachód od Polski - dodaje Milan Zika, członek zarządu T-Mobile Polska.

Poza tym bardziej optymalnie wykorzystujemy również moc naszego sprzętu, ilość dostępnych kanałów w poszczególnych częstotliwościach, co powoduje, że również w tej sferze częstotliwościowej widzimy znaczącą poprawę i dużo większą optymalizację wykorzystania posiadanych zasobów - zwraca uwagę Muszyński.

Zika przyznaje, że koszty inwestycji są o 20-30% większe niż zakładane przez firmę. Wynika to m.in. z wykorzystania najnowszych technologii. Jednak w efekcie użytkownicy otrzymują jeszcze lepszą sieć.

Muszyński zauważa, że projekt w ramach spółki NetWorkS jest zamknięty - zakłada budowę sieci i zarządzanie nią. O dalszej współpracy obydwaj operatorzy nie chcą mówić. Muszyński podkreśla, że nawet jeśli będą toczyły się rozmowy, to będą one dotyczyły nowej spółki, a nie NetWorkS.



Operatorzy muszą bronić się przed zarzutami konkurencji o tworzenie duopolu na rynku telekomunikacyjnym. Zika zwraca uwagę, że o współpracy akurat pomiędzy T-Mobile (wtedy jeszcze PTC) oraz Orange zadecydował przypadek, bo akurat ci dwaj operatorzy byli najbardziej zainteresowani projektem przed trzema laty, gdy rozpoczynały się rozmowy. Zika podkreśla, że wtedy negocjacje obejmowały wszystkich operatorów, ale po rozpoczęciu projektu nikt inny nie chciał do niego dołączyć.

Współpraca w ramach NetWorkS przebiega za przyzwoleniem UKE i UOKiK-u.

Zobacz: NetWorkS!: do końca roku połowa kraju w zasięgu HSPA+ na 900 MHz

Źródło tekstu: Newseria

Komentarze
Zaloguj się
24. ~...
1

2013-06-17 20:25:04

@WitekT indywidualnych wejść czy otwarć. Nie wiem czy rozróżniasz...

Odpowiedz

23. ~Brend
0

2013-06-17 18:28:44

@20 - z główką wszystko w porządku? leki połknięte?

Odpowiedz

22. ~
0

2013-06-17 18:14:46

Zika

Odpowiedz

21. ~
0

2013-06-17 18:14:31

PAN znika ładnie mówi po polsku :-)

Odpowiedz

20. ~hens
-2

2013-06-17 15:31:26

A ja wreszcie chciałbym aby sieci PLUS ........ERA ......... ORANGE zamiast pieprzonego ukrywania nazw, pod synonimami typu Polkomtel ERA lub Centertel napisali ORANGE, T MOMILE .......lub czy oszust sieciowy PLUS GSM I pokazać które z tych prepaidów to złodziejskie spółki córki tych najważniejszych spółek operatorów GSM. Nie długo na polski rynek wejdą operatorzy z Niemiec i Francji .........Pogadamy gdy oni zaoferują 5gr za min do wszystkich sieci w całej Europie....................To ta złodziejska bida Centertel zesra się w gacie prezesa i się popłacze ze smutku. Bo już nie będzie można teraz jak w 1990 roku kroić klienta po 2,99zł za pierwszy impuls odebranego połączenia przez automatyczną sekretarkę telefonu który był w TP a i znam priorytety Centrali TP wg których po połączeniu z GSM sieć automatycznie zrzucała połączenie zaliczając za FREE 2,99zł połączenia. ZERO PRACY I MULTUM ZA FREE KASY..........a łosie płacili

Odpowiedz

19. ~
1

2013-06-17 14:35:12

@pabloki, nie tylko miasta. Gdzie takie bzdury wyczytałeś? U mnie na nowej posesji nie było 3G poza od niedawna aero2 a teraz jest Orange i TM.

Odpowiedz

17. ~Lisu
-2

2013-06-17 13:32:44

OK. Mam urlop. Zaraz wyjdę na ulicę i zrobię sondaż - na 100 zapytanych osób o Networks ciekawe ile odpowie, że wie o co chodzi. Podejrzewam że ani jedna :)

Odpowiedz

16. WitekT
1

2013-06-17 13:25:24

Lisu: co miesiąc czyta nas milion osób. To więcej niż w ciągu miesiąca czyta Rzeczpospolitą... Dalej jest śmiesznie? :-) I nie tylko portale o tym piszą, ale i prasa krajowa.

Odpowiedz

15. ~Lisu
-1

2013-06-17 13:23:38

Witeczku nie rozśmieszaj mnie. Ile ludzi czyta branżowe portale? Kto je czyta? Postronni ludzie? Czytają wyłącznie ludzie będący w temacie lub hobbyści telekomunikacji. Zapewniam Cię, że przeciętny Kowalski nie ma pojęcia co to jest Networks i problemy z działaniem sieci w czasie przebudowy odczuje nie wiedząc w ogóle, że biorą się z prac modernizacyjnych.

Odpowiedz

14. WitekT
1

2013-06-17 13:15:36

Lisu: sponsorowane czyli co, płacą nam niby za to? My artykuły sponsorowane zawsze jasno oznaczamy, nie wstydzimy się i nic nie ukrywamy. Czy jeżeli czegoś nie rozumiesz, to od razu musi być spisek, pieniądze i łapówki? Ja tam widzę jeden, zasadniczy powód tego, że NetWorkS! obudziło się PR-owo. Wchodzą do dużych miast z modernizacją, więc wiele osób w wakacje dotkną problemy z działaniem sieci. Chcą przebić się z przekazem, że "teraz trzeba pocierpieć kilka tygodni, żeby potem było lepiej".

Odpowiedz

13. ~pabloki
0

2013-06-17 13:14:03

Właśnie Witku i LuiNie chyba coś za dużo o networks. Modernizacja sprowadza sie tylko do wymiany nadajników i poprawy zasięcu( co ważne i dziwne) tylko w miastach. Poza obszarami miejskimi dalej będzie tak samo. Ale trzeba propagande siać żeby klientów nałapać.

Odpowiedz

12. ~
1

2013-06-17 13:13:50

Używam Play od ponad roku i na BTS Play jakość połączeń jest ok, gorzej jest jak się przejdzie na roaming Plusa, jakaś masakra, jeśli mam poza miastem używać Play to tylko na sieci Orange, Play w Plusie to tragedia, nie wiem jak u innych ale u mnie w zach - pom. tak właśnie jest .

Odpowiedz

11. ~Lisu
-1

2013-06-17 13:06:10

Zastanawia mnie nawałnica artykułów na wszystkich portalach o Networks - po kilka dziennie. Czyżby teksty sponsorowane? Czyżby dlatego, że niebawem Play dostanie 1800 i odpali wszędzie LTE? Wszystko co buduje Networks jest na chińskim Huaweiu - przy mnie osobiście w Górze Siewierskiej (śląskie) technicy na maszcie wymieniali anteny na made by Huawei. Tak, że w niczym jakość nie będzie lepsza od Playa, który też Huaweiem stoi.

Odpowiedz