DAJ CYNK

Mobile Vikings porównuje zalety oferty abonamentowej i na kartę

29.12.2016

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 21

Ważne 7

6

Mobile Vikings, to kolejny operator, który włącza się w dyskusję na temat wyboru oferty. Lepszy jest abonament czy oferta na kartę?

Mobile Vikings, to kolejny operator, który włącza się w dyskusję na temat wyboru oferty. Lepszy jest abonament czy oferta na kartę?

Tekst zamieszczony na blogu operatora w zasadzie nie zawiera żadnych odkrywczych wniosków i chodzi głównie o promocję własne marki. Ale ocenę pozostawiamy Wam.

 • Umowa - W ofercie na abonament jesteśmy związani długoterminową umową z konkretnym operatorem, co w perspektywie czasu może okazać się problematyczne. W momencie niezadowolenia z oferowanych usług, nie rozwiążemy umowy bez konsekwencji finansowych. Co więcej, nawet jeśli wykupimy najbardziej atrakcyjną w danym momencie ofertę, to za chwilę na rynku pojawią się nowe, udoskonalone usługi, z których nie będziemy mogli skorzystać ze względu na podpisaną długoletnią umowę. I chociaż od jakiegoś czasu dostępne są też oferty krótkoterminowe, to nadal przeważają te obowiązujące przez okres 24 i 36 miesięcy.

  W przypadku oferty na kartę nie obowiązuje nas żadna umowa, dzięki czemu tak naprawdę w każdym kolejnym miesiącu możemy zmienić zarówno samą taryfę, jak i operatora.

 • System płatności i doładowania - Sam system płatności za usługi w abonamencie jest przejrzysty i przewidywalny - co miesiąc płacimy określoną sumę pieniędzy. Może się jednak zdarzyć sytuacja, w której rachunek telefoniczny niemiło nas zaskoczy. Jeśli przekroczymy limity dostępne w wybranym abonamencie, narazimy się na dodatkowe koszty. A o kontroli nad limitami i tym samym wydatkami w tym systemie łatwo zapomnieć.

  W przypadku karty prepaid mamy pełną kontrolę nad kosztami, ponieważ dzwonimy tylko tyle, ile aktualnie mamy na koncie. O ile nie wybraliśmy oferty no limit - wtedy nie ma ani zagrożenia, że przekroczymy zaplanowany budżet, ani że stracimy dostęp do usług z powodu wyczerpania środków.
  Ważnym elementem oferty na kartę w Mobile Vikings są autodoładowania. Dzięki tej usłudze nie musimy pamiętać o terminowym zasilaniu konta, bo system robi to za nas. A jednocześnie możemy zmienić taryfę czy zrezygnować z autodoładowania w dowolnym momencie.

 • Internet - W przypadku ofert abonamentowych, operatorzy sieci oferują określoną w danej taryfie pulę internetu do wykorzystania. Niewykorzystany w danym miesiącu transfer danych zazwyczaj przepada.

  W ofercie na kartę w Mobile Vikings niewykorzystany Internet pod warunkiem zasilenia konta przed upływem terminu ważności poprzedniego doładowania, przechodzi na kolejny miesiąc. A 15 czy 25-gigabajtowe pakiety danych stanowią bardzo silną konkurencją dla pakietów dostępnych w ofercie na abonament.

 • Telefon - Dla osób decydujących się na zakup nowej oferty wraz z telefonem często jedynym słusznym rozwiązaniem wydaje się być abonament. Trzeba jednak zachować czujność - nierzadko u operatora zapłacimy za telefon więcej niż w sklepie z elektroniką, w którym smartfona możemy kupić na raty.

 • Oferta dla firm i przedsiębiorców - W przypadku firm, to oferty na abonament cieszą się większą popularnością. Jednak nie zawsze to system postpaid jest najlepszym rozwiązanie dla przedsiębiorców. Jeśli zależy nam niskich kosztach prowadzenia działalności, elastycznej ofercie i braku długoterminowych zobowiązań to często korzystniejszą opcją okaże się karta prepaid.

 • Roaming - Rzecz szczególnie ważna dla podróżujących i przedsiębiorców współpracujących z zagranicznymi klientami. Należy jednak pamiętać o wykupieniu/aktywowaniu usługi roaming przed wyjazdem lub sprawdzeniu czy dany kraj obejmuje nasza oferta (dotyczy wyjazdu poza granice Unii Europejskiej). Tym na co powinniście uważać, jest ryzyko poniesienia wysokich kosztów związanych z niekontrolowanym wykorzystaniem telefonu za granicą. W ofercie na kartę rachunek nas nie zaskoczy.

 • Przeniesienie numeru - Każdy operator posiada swoją własną ścieżkę przeniesienia numeru, a sama zmiana usługodawcy nie jest szczególnie skomplikowaną czynnością.
  W przypadku abonamentu, aby dokonać przeniesienia numeru, należy trzymać się wyznaczonych w umowie terminów. W przypadku karty, przeniesienie numeru jest łatwiejsze, ponieważ tutaj nie ma okresu wypowiedzenia. Zmiany operatora możemy dokonać w dowolnym momencie.

Zarówno abonament jak i karta prepaid mają swoje zalety i wady, a na rynku nadal jest miejsce na obie opcje. Operatorzy stale udoskonalają swoje oferty, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów. Przy wyborze odpowiedniej usługi powinniśmy się kierować przede wszystkim indywidualnymi potrzebami.

Źródło tekstu: Mobile Vikings

Komentarze
Zaloguj się