DAJ CYNK

Mastercard zaprezentował kartę płatniczą z czytnikiem linii papilarnych

20.04.2017

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 6025

Ważne 5

3

Firma Mastercard zaprezentowała biometryczną kartę płatniczą nowej generacji, która łączy w sobie mikroprocesor i technologię rozpoznawania odcisku palca.



Firma Mastercard zaprezentowała biometryczną kartę płatniczą nowej generacji, która łączy w sobie mikroprocesor i technologię rozpoznawania odcisku palca.

Nowa karta wykorzystuje technologię skanowania linii papilarnych, która jest już stosowana przy płatnościach mobilnych, i będzie można jej używać we wszystkich terminalach przyjmujących płatności w standardzie EMV na całym świecie.

Pierwszym rynkiem testującym technologię jest Republika Południowej Afryki. Przeprowadzono tam dwa osobne programy pilotażowe - w Pick n Pay, wiodącej sieci supermarketów, oraz w Absa Bank, spółce należącej do Barclays Africa. W najbliższych miesiącach planowane są kolejne testy rozwiązania w Europie oraz w regionie Azji i Pacyfiku.

Jak to działa? Właściciel karty biometrycznej rejestruje ją w swoim banku. Następnie jego odcisk palca jest konwertowany na cyfrowy wzorzec, który jest szyfrowany i zapisywany na karcie. Od tej pory można już płacić nią w dowolnym terminalu obsługującym standard EMV.

Płacąc za zakupy w sklepie stacjonarnym, karta biometryczna działa na podobnej zasadzie co zwykła karta płatnicza z mikroprocesorem. Jej użytkownik wkłada ją do terminala i jednocześnie przykłada kciuk do czytnika linii papilarnych na karcie. Następnie odcisk kciuka jest porównywany z wzorcem biometrycznym, który jest w bezpieczny sposób przechowywany w procesorze karty. Jeśli odcisk kciuka pasuje do wzorca, transakcja zostaje poprawnie zautoryzowana, a konsument nawet na moment nie wypuszcza karty z ręki.

Źródło tekstu: Mastercard

Komentarze
Zaloguj się
28. insomnia
0

2017-04-22 00:35:14

@23 przecież bank nie będzie miał twojego odcisku

Odpowiedz

27. ~
0

2017-04-21 13:02:24

ale macie problem - na 100% będzie także (do wyboru) PIN - to jedynie dodatkowe/alternatywne zabezpieczenie - jak z chipem czy mozliwością płacenia zbliżeniowo - co do kradzieży odcisków - ponoć nie jest to niestety trudne

Odpowiedz

26. ~Johny11
0

2017-04-21 12:52:25

W przyszłości nie będzie kart. szkoda czasu na plastik.

Odpowiedz

25. Pragmatyk
0

2017-04-21 12:12:17

@5 Dlatego nie, że PIN można zmienić, palec trudno. A, że się znajda tacy, którzy odkodują wzór odcisku palca, to jest pewne. No w sumie ma się 10 palców, więc do 10 razu sztuka.

Odpowiedz

24. ~Xxxx
0

2017-04-21 07:43:28

No i co z tego ze jest czytnik lini papilarnych jak: mozna przechwycic/sfalszowac tranzakcje dziecinnienproscie na terminalu. To uzytkownik musi potwierdzac jak kwota ma byc zaplacona - a nie tylko wydawac zgode na placenie

Odpowiedz

23. ~qwe
0

2017-04-20 23:34:17

A po co bank ma mieć odcisk mojego palca? To już może od razu chip pod skórę. Kartę wgrać w chip i będzie jeszcze bezpieczniej. Niestety ale do tego to zmierza.

Odpowiedz

22. bornyn
0

2017-04-20 20:49:10

powinno to być do wyboru albo pin albo odcisk palca

Odpowiedz

21. ~
0

2017-04-20 19:58:51

@17: Kartę obsłużyć wolno, wg regulaminów, tylko posiadaczowi. Nawet jeżeli dziś ktoś podaje komuś kartę, żeby wyciągnąć pieniądze z danego konta - to nie będzie miał prawa do ewentualnej reklamacji, bo łamie regulamin.

Odpowiedz

20. patronas
0

2017-04-20 19:21:40

zanim to do nas dotrze..

Odpowiedz

17. ~
0

2017-04-20 19:06:39

Ciekawe jak np. osoba starsza, chora, nie pełnosprawna nie będzie mogła pójść do bankomatu to kto wybierze?? Może jeszcze odcisk dupy??

Odpowiedz

16. dapter
0

2017-04-20 18:38:40

przy kradziezy czy znalezieniu karty przez przypadkowa osobe na ulicy nikt nie bedzie kopiowal twojego odcisku. po prostu nie bedzie mial jak zaplacic i krasc pieniadze z karty

Odpowiedz

15. ~M
0

2017-04-20 16:42:25

Ale to jak mam bezpiecznie przechowywać tę kartę? Łapiąc ją zostawiam odcisk. Ktoś wyrywa z mojej dłoni kartę, kopiuje odcisk, przy płatności odtwarza go w jakiś sposób... i ch. bomki strzelił, jeśli chodzi o zabezpieczenie. Czy ja coś pominąłem? Serio, PIN wydaje mi się o wiele bezpieczniejszy.

Odpowiedz

14. Window
0

2017-04-20 16:37:52

Już nie będzie synek wybierz mi pieniądze

Odpowiedz

13. ~
0

2017-04-20 16:31:05

Wystarczy obciąć palec i po krzyku.

Odpowiedz