DAJ CYNK

Komunikat KIR: niektóre przelewy nie będą realizowane 1 i 3 maja

26.04.2019

Dodane przez: msnet

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 5113

Ważne 1

0

1 i 3 maja to dni ustawowo wolne od pracy. W tych dniach nie będą działać standardowe sesje rozliczeniowe, więc pilne przelewy lepiej wykonać wcześniej. Możemy też skorzystać z działającego bez przerw systemu Express Elixir.

Elixir to obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR) elektroniczny system rozliczeń międzybankowych, za pomocą którego realizowana jest większość transakcji zleconych przez klientów banków. Rozliczenie i rozrachunek zleconych transakcji (przelewów i poleceń zapłaty) odbywa się podczas trzech sesji rozliczeniowych, które wykonywane są w dni robocze o godzinie 9:30, 13:3016.00. Przerwy w działaniu systemu przypadają w weekendy i dni wolne od pracy. Mając na uwadze zbliżająca się majówkę, terminowe przelewy warto zaplanować z wyprzedzeniem.

- W środę 1 maja oraz w piątek 3 maja system rozliczeniowy Elixir nie będzie funkcjonować. Z kolei 2 maja standardowo odbędą się trzy sesje rozliczeniowe. Jeśli nasz przelew zostanie zlecony 2 maja po godzinie 16:00, to środki trafią na konto odbiorcy dopiero po zakończeniu pierwszej sesji rozliczeniowej, 6 maja. Natomiast 3 maja będzie standardowo funkcjonował system Euro Elixir – tak jak w każdym dniu roboczym zostanie przeprowadzonych 6 sesji rozliczeniowych - ten dzień nie jest bowiem dniem wolnym dla europejskich rozliczeń w euro.

- powiedział Tomasz Jończyk, dyrektor Linii biznesowej rozliczenia sesyjne w KIR

Niezależnie od działania systemu Elixir, do dyspozycji pozostają przelewy natychmiastowe Express Elixir. Dzięki temu możliwe jest przesyłanie pieniędzy pomiędzy kontami prowadzonymi w różnych bankach w czasie kilku sekund. System działa w trybie ciągłym, także w weekendy i święta.

Zobacz: Polacy polubili płatności natychmiastowe Express Elixir
Zobacz: Blue Media wdraża płatności cykliczne BLIKIEM w sieci Play
Zobacz: Startuje BLIKOMANIA - znowu można wygrać 100 tys. zł za płacenie BLIKIEM

Źródło tekstu: KIR

Komentarze
Zaloguj się