DAJ CYNK

Kolejny krok w stronę e-paragonów

29.12.2016

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 4935

Ważne 2

2

Ministerstwo Rozwoju oraz Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) podpisały list intencyjny w sprawie uruchomienia platformy paragonów elektronicznych z kas fiskalnych, umożliwiającej dystrybuowanie ich bezpośrednio do konsumentów.

Ministerstwo Rozwoju oraz Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) podpisały list intencyjny w sprawie uruchomienia platformy paragonów elektronicznych z kas fiskalnych, umożliwiającej dystrybuowanie ich bezpośrednio do konsumentów.

Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Ministerstwem Finansów uzgadnia zapisy projektu nowego rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Proponowany w przepisach model zakłada, że kasy fiskalne od stycznia 2018 roku będą podłączone online i będą automatycznie przesyłać dane o sprzedaży do centralnego repozytorium prowadzonego przez Ministerstwo Finansów. Jednocześnie, kasy poza wydawaniem papierowych paragonów klientom będą wysyłać elektroniczne paragony zainteresowanym użytkownikom, którzy wyrażą na to zgodę i zarejestrują się. Pośredniczyć w tym będzie przygotowywana przez KIGEiT platforma dystrybucji paragonów elektronicznych z kas fiskalnych bezpośrednio do konsumentów. System ten ma gwarantować pełną anonimowość przesyłanych danych. Najprostszą formą będzie przekazanie paragonu elektronicznego na pocztę e-mail lub sms, czy też do aplikacji mobilnych.

Platforma będzie otwarta dla wszystkich uczestników rynku, którzy zadeklarują chęć udziału w systemie dystrybucji e-paragonów. Będzie też niezależna od centralnego repozytorium w Ministerstwie Finansów. Firmy będą mogły oferować klientom nowe usługi, m.in. aplikacje konsumenckie do przechowywania i analizy paragonów elektronicznych. Klienci natomiast będą mogli swobodnie zarządzać wydatkami oraz historią swoich zakupów.

Źródło tekstu: Ministerstwo Rozwoju

Komentarze
Zaloguj się
41. ~bzyk
0

2017-01-16 11:08:05

Jestem za każdym pomysłem który sprawi, że więcej wpłynie do budżetu kasy w sposób nie narażający ludzi na stałe koszty jak np podnoszenie podatków. Lepiej przecież uszczelniać luki przez które wypływa kasa niż walnąć znowu podwyżkę Vatu. Cebulaki dalej będą oszukiwać, a uczciwi za to płacić. Jak ktoś narzeka, że dla niego to koszt kupno kasy, to niech pomyśli czy x lat temu kosztem nie było kupowanie kasy jak zakładał działalność. Jak się nie podoba to zamknij kramik i idź do pracy a nie kombinuj jak oszukiwać dalej. Niestety raj dla cebulaków kombinatorów się kończy i to oni najwięcej narzekają, że to koszt a chodzi im tylko o zakończenie ich kombinatorskiej kariery.

Odpowiedz

40. wlo
0

2017-01-01 20:57:37

A co do e-paragonów dla płacących gotówką... Żebyś się nie zdziwił ;-) Już jest i świetnie się ma na to wygląda jeden przepis o weryfikacji danych ;-)

Odpowiedz

39. wlo
0

2017-01-01 20:53:50

38 - vide: 29 ;-)

Odpowiedz

38. ~klimass
0

2017-01-01 20:38:45

@37 wlo - a jak chcesz dostać elektroniczny dokument płacąc gotówką? Wg mnie w takiej sytuacji dostaniesz tak samo papierowy i tylko taki. Przecież nie będziesz podawać przy kasie maila, żeby Ci paragon wysłali, a nawet jakby doszło do takiego absurdu, będziesz identyfikowany po mailu i pewnie proszony o imię i nazwisko. IMO e-paragon tylko z karta.

Odpowiedz

37. wlo
0

2017-01-01 20:23:25

36 - a wszyscy płacą kartą? Raczej całkiem sporo płaci ciągle gotówką ;-)

Odpowiedz

36. ~klimass
0

2017-01-01 20:21:09

@35 jesteś pewien? Paragon będzie raczej identyfikowany z imieniem i nazwiskiem kupującego poprzez dane karty płatniczej

Odpowiedz

35. ~
0

2016-12-31 14:12:16

Powstanie baza paragonów i każdy będzie miał paragon na wszystko. Raj dla reklamujących towary.

Odpowiedz

34. ~
0

2016-12-30 21:44:13

zaraz zaraz, a pono sam prezes konta bankowego nie ma...

Odpowiedz

33. ~=
0

2016-12-30 13:44:28

Idziemy w stronę totalitaryzmu.

Odpowiedz

32. wlo
0

2016-12-30 12:42:51

Andrzej24 - i sądzisz, ze rząd dobrej zmiany chce te szanse wyrównać? No dobre, dobre...

Odpowiedz

31. Andrzej24
1

2016-12-30 10:23:39

19@ Nie każdy jest złodziejem. Lecz ten uczciwy co płaci podatki nie ma szans z tym co oszukuje i sprzedaje poza kasą. Tych cwaniaków chcą wyłapać

Odpowiedz

30. wlo
-2

2016-12-30 09:53:28

Ja wczoraj wysłałem do skarbówki oświadczenie o sprzedaży usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych... Jak co roku - przysyłają takie wezwanie czy prośbę, żeby sprawdzić czy czasem kasy fiskalnej nie powinienem wprowadzić ;-)Poważnie im oświadczam, że nie sprzedałem usług za więcej niż 20 tysięcy. A - dla jaj bardziej niż z obowiązku - szczegółowo opisuję - na jakie kwoty, ile faktur, numery nawet. Nie jest to problem bo to od 0 do 3 faktur rocznie jest (w 2013 i 2014 - 0 w 2015 -2).Pytanie po co? Jestem płatnikiem VAT. Wystawiam faktury, na których jest nazwa/nazwisko kupującego usługę - w przeciwieństwie do paragonu... Po co mi kasa? Jeśli dodatkowo w ogóle w roku wystawiam mniej niż 100 faktur a wszystkie dokumenty księgowe - sprzedaży i zakupu z powodzeniem w jednym segregatorze się mieszczą i jeszcze luz jest?Żarty żartami, ale może się okazać, że jednak zrobię sprzedaż ponad 20 tysięcy na rzecz takich klientów. I co? Kasę wprowadzę żeby w przyszłym roku nie wystawić ani jednego paragonu? Państwo naprawdę nienawidzi przedsiębiorców. Albo kocha niektórych tylko - np. producentów coraz to nowszych modeli kas fiskalnych ;-)

Odpowiedz

29. wlo
-1

2016-12-30 09:45:51

Tym, którzy płacą kartą, paragony będą dystrybuowane zapewne za pośrednictwem banku. Ale ci, którzy nie lubią być w żaden sposób inwigilowani itp., itd. nie będą mieć e-paragonów. Więc konkurencja polityczna też na płatności gotówkowe przejdzie - o ile taki zamysł rząd dobrej zmiany miał z e-paragonami ;-)

Odpowiedz

28. wlo
-3

2016-12-30 09:43:16

JackLondon - bardzo obciążą. Sprzedawca będzie musiał zidentyfikować klienta ;-)

Odpowiedz

27. ~gość
0

2016-12-30 00:42:13

a jarek będzie siedział i patrzył kto gdzie kiedy ośmiorniczki jadał:)oszukiwać będzie można dalej wystarczy nie wbijać na kasę i problem rozwiązany albo planowo odcinać internet.

Odpowiedz