DAJ CYNK

Klienci Orange nie zapłacą za oddzwanianie na kubańskie numery oszustów

05.01.2018

Dodane przez: msnet

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 6085

Ważne 14

2

Pomarańczowa sieć zdecydowała się anulować opłaty za połączenia telefoniczne z wykorzystywanymi przez oszustów kubańskimi numerami.



Pomarańczowa sieć zdecydowała się anulować opłaty za połączenia telefoniczne z wykorzystywanymi przez oszustów kubańskimi numerami.

Jak podaje Orange Polska, poszkodowanych zostało kilkadziesiąt tysięcy użytkowników Orange i nju mobile. Operator podkreśla, że umorzenie opłat jest dobrowolną decyzją firmy, którą podjęto biorąc pod uwagę okres świąteczny i dobro klientów, ale należy ją traktować, jako wyjątkową. Orange jednocześnie prosi klientów, aby w przyszłości bardziej uważali i nigdy nie oddzwaniali na nieznane numery.

Między 28 grudnia 2017 a 1 stycznia 2018 oraz w nocy z 3 na 4 stycznia klienci Orange oraz nju mobile otrzymywali krótkie połączenia wykonywane z numerów z kubańskim prefixem +53. Wielu klientów dało się nabrać i oddzwaniało na te numery, co wiązało się z naliczeniem wysokiej opłaty za połączenie międzynarodowe.

Dlatego biorąc pod uwagę wyjątkowość czasu i skalę ataku, Orange Polska podjął decyzję o anulowaniu opłat naliczonych klientom dzwoniącym na kubańskie numery wykorzystywane przez oszustów w okresie od 28 grudnia 2017 do 4 stycznia 2018. Dotyczy to klientów wszystkich usług abonamentowych, na kartę, ofert biznesowych, a także klientów nju mobile - poinformował pomarańczowy operator.

Orange zwraca uwagę, że próby wyłudzenia pieniędzy polegające na wykonywaniu krótkich połączeń na losowo wybierane numery w nadziei, że oddzwonią, niestety zdarzają się coraz częściej. Oszuści wykorzystują fakt, że jest wiele osób, które chcą sprawdzić, kto do nich dzwonił oraz w jakim celu i oddzwaniają. Osoby te na ogół nie są świadome, że telefonują na numer zagraniczny, z uwagi na podobieństwo prefiksów wielu krajów do stref numeracyjnych w Polsce. Jeśli użytkownik oddzwoni na numer należący do oszusta, usłyszy w słuchawce ciszę, sprawiającą wrażenie, że połączenie nie zostało nawiązane. Jednak połączenie trwa, a opłaty są naliczane i mogą być wysokie, szczególnie gdy oddzwania się na numer w jakimś egzotycznym kraju.

Przed taką formą wyłudzeń przestrzegał między innymi Urząd Komunikacji Elektronicznej. Orange Polska w najbliższym czasie dodatkowo przygotuje i przeprowadzi akcję edukacyjną, aby klienci potrafili skutecznie bronić się przed próbami oszustwa - czytamy w komunikacie operatora.

Zobacz: Orange: uważaj na połączenia z Kuby!

Źródło tekstu: Orange

Tagi: Kuba orange
Komentarze
Zaloguj się
54. ~Dziennikarze = sprzedajne k...y
0

2018-01-12 10:30:17

Wukasowaliscie moj post? Jak milo, nic lepiej nie potwierdza slow jak taka reakcja "niezaleznego" medium. Widze, ze komus bylo mocno nie w smak, ze napisalem o wycieku numerow z Orange jako przawdziwej przyczyny "anulowania oplat" za numery kubanskie. Ktos autentycznie boi sie smrodu w mediach.

Odpowiedz

53. wlo
0

2018-01-08 18:07:18

52 - ja nie napisałem, ze w Idei trzeba było chyba?Dzisiaj Ci nie powiem w jakich sieciach to było. Minęlo 20 lat ;-) Ale jeślio gdzieś FAQ-i jakieś stare znajdziesz, to na pweno wyczytwasz w nich, że należy używać prefiksu +48 ;-)

Odpowiedz

52. ~654465
0

2018-01-08 12:46:06

@48. Miałem telefon w sieci Idea, i nie pamiętam żeby kiedykolwiek trzeba było 48

Odpowiedz

51. wlo
0

2018-01-08 08:21:38

50 - ja mam w książce numey ze znakie pauzy i numerem wewnętrznym, mam numery z poprzedzającycm kodem blokującym identyfikację numeru, mam też "stare" numery poprzedzone prefikscem +48. Ponieważ to mój telefon, najmniej mnie interesuje co sobie myslą o tym jak prowadzę książekę kontaktów inni ;-)

Odpowiedz

50. ~CaIm7.2018
0

2018-01-08 08:13:04

48). Zawsze wpisuję +48, niestety - źle to jest postrzegane u innych gdy zobaczą że dodaję te 48. Po co, na co, zamęt, be.

Odpowiedz

49. wlo
0

2018-01-08 08:08:05

45 ONZ?

Odpowiedz

48. wlo
0

2018-01-08 08:05:19

46 - był czas, ze nie można było zadzwonć bez prefiksu międzynarodowego. Różnie to w róznych sieciach było i różnie w róznych okresach ;-)Koleżanka ma pewnie dłużej od Ciebie komórkę i może pamięta "stare" czasy ;-)

Odpowiedz

47. ~
0

2018-01-07 23:14:48

@ 44. ~Olek: Ciekawe, bo ja najczęściej wysyłałem SMS-y bez +48 i jakoś dochodziły ;)Aż postanowiłem sprawdzić i przed chwila wysłałem testowego SMS-a bez prefiksa i też doszedł!A jak chodzi o identyfikację sieci, do jakiej należy dany numer, to polecam tę stronę:

Odpowiedz

46. ~654465
0

2018-01-07 17:34:38

@44. Zawsze jak wysyłałem sms to tylko na początku prefiks np: 602 42x xxx, tak samo przy połączeniach gł 602 4xx xxx, stacj 32 293 1x xx. Pamiętam jak koleżanka upierała się że nie da się zadzwonić z komórki bez plus48

Odpowiedz

45. ~Olek
0

2018-01-07 17:02:39

Dla Mariana@Numeracja naświecie - oficjalna strona agendy ONZ - ITU>albo bardziej skojarzeniowa:

Odpowiedz

44. ~Olek
0

2018-01-07 16:58:47

Smartfony ogłupają ludzi... 10 lat temu każdy pamiętał, że aby wysłać sms numer w Polsce musi być poprzedzony +48. Inne cyfry po plus albo brak prefiksu - to może być inny kraj. Ale już ta banalna szkoła poszła w las

Odpowiedz

43. ~Gutek
0

2018-01-06 21:03:37

Orange to największy spamer wśród operatorów komórkowych. Nic nie da się załatwić, wiecznie kolejki, nigdy do nich dobrowolnie nie wrócę. Wyciekły dane i stąd problem.

Odpowiedz

42. ~13 lat w Orange
0

2018-01-06 14:48:05

Anulowali opłaty bo wyciekły albo sprzedali bazę danych klientów.Bezinteresownie by nie anulowali.

Odpowiedz

40. goldenmen
0

2018-01-05 20:44:40

cwany ruch orange taniej dla nich jest anulowac opłaty klientom niż rozpatrywac tysiace reklamacji. potem musieli by je odrzucac to koszt znaczka na list polecony czas pracy konsultanta nie zadowolenie klientów a takto wyjdzie to taniej . powinni zrobic porządek z takimi naciagaczami wystarczy zmiany w prawie ze operator musi podawac koszt połączenia gdy klient dzwoni do takich panstw egzotycznych i juz kłopot z głowy

Odpowiedz

39. wlo
0

2018-01-05 20:11:45

I nie rozumiem też tych żadań o blokowanie przychodzących połączeń... Po cholerę? Nie płącis się za przychodzące przeciez, czy nsię mylę?A jak ktoś chce to się w końcu dodzwoni. Czy to naprawdę takie ważne, zeby oddzwaniać?

Odpowiedz