DAJ CYNK

KE: Dzięki zniesieniu opłat roamingowych operatorzy zyskaliby 300 mln nowych klientów

17.02.2014

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 4358

Ważne 9

0

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego z udziałem 28 tys. obywateli, 94% Europejczyków, którzy udają się za granicę, ogranicza korzystanie z takich usług jak Facebook. Powodem są opłaty za roaming w sieciach komórkowych. Według szacunków Komisji Europejskiej obecna polityka cenowa firm telekomunikacyjnych powoduje, że około 300 mln użytkowników telefonów nie decyduje się na ich usługi.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego z udziałem 28 tys. obywateli, 94% Europejczyków, którzy udają się za granicę, ogranicza korzystanie z takich usług jak Facebook. Powodem są opłaty za roaming w sieciach komórkowych. Według szacunków Komisji Europejskiej obecna polityka cenowa firm telekomunikacyjnych powoduje, że około 300 mln użytkowników telefonów nie decyduje się na ich usługi.

Podczas gdy branża aplikacji rozwija się bardzo dynamicznie, takie bariery jak opłaty roamingowe mogą hamować rozwój niektórych części tego sektora. Dotyczy to szczególnie aplikacji z przewodnikami turystycznymi i mapami oraz aplikacji fotograficznych. Konsumenci ograniczają korzystanie z komórek nie tylko za granicą. Również we własnym kraju 70 proc. osób ogranicza połączenia do innych krajów UE ze względu na koszty.

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Komisji wynika, że wyjeżdżając do innego kraju UE, 28 proc. osób wyłącza telefon. Tylko 8 proc., będąc za granicą, dzwoni z telefonu komórkowego równie często jak w kraju. 3 osoby na 10 nigdy nie dzwonią z zagranicy. Będąc za granicą, trochę więcej osób wysyła SMS-y niż dzwoni. 2 osoby na 10 korzystają z SMS-ów w taki sam sposób, jak w domu. Według sondażu co czwarty podróżny nigdy nie wysyła SMS-a z zagranicy.

Dane dotyczące korzystania za granicą z mobilnego internetu są jeszcze bardziej dramatyczne. Niemal połowa respondentów (47 proc.) nigdy nie wysyła e-mali ani nie korzysta z mediów społecznościowych w innym kraju UE. W ten sam sposób, co w domu, korzysta z maili tylko co dziesiąta osoba, a z mediów społecznościowych - co dwudziesta.

Poza tym osoby, które często podróżują, częściej niż sporadycznie podróżujący wyłączają funkcję transmisji danych w telefonie komórkowym - odpowiednio 33 i 16 proc. Z sondażu można wysnuć wniosek, że tak duża różnica spowodowana jest faktem, że osoby często wyjeżdżające są lepiej poinformowane o rzeczywistych kosztach transmisji danych w roamingu w Europie niż ci, którzy rzadziej podróżują.

Jednocześnie, dzięki obowiązującym przepisom w sprawie roamingu i obniżeniu cen, od 2008 r. odnotowano wzrost korzystania z mobilnej transmisji danych w roamingu w UE - aż o 1500 proc. Jako że korzystanie z usług mobilnej transmisji danych we własnym kraju staje się generalnie coraz bardziej powszechne, fakt, że wielu posiadaczy telefonów ogranicza używanie takich usług podczas pobytu za granicą, jest zdaniem KE przejawem niepokojącej tendencji. Zarówno nowa branża producentów aplikacji, jak i operatorzy sieci komórkowych, mogą stracić szansę na rozwój i zwiększenie obrotów.

Składając wniosek ustawodawczy w sprawie łączności na całym kontynencie (MEMO/13/779), Komisja wezwała ustawodawców Unii Europejskiej - Parlament Europejski i Radę - do utworzenia jednolitego rynku, który obejmie zarówno rozmowy telefoniczne, jak i surfowanie w internecie. Kombinacja obowiązków prawnych i zachęt rynkowych ma skłonić operatorów komórkowych do takiego rozszerzenia krajowych planów lub pakietów taryfowych, by najpóźniej do 2016 r. klienci w całej Unii mogli korzystać z telefonów i smartfonów w czasie podróży po terytorium całej UE, płacąc za te usługi po cenach krajowych (korzystanie z telefonu za granicą tak jak w kraju). Dzięki przepisom przyjętym w 2012 r. klienci będą mieli także prawo (od lipca 2014 r.) do rezygnacji z usług swojego operatora na czas podróży za granicę. W takim przypadku będzie można skorzystać z tańszych usług roamingu oferowanych przez lokalnego operatora w kraju pobytu lub przez konkurencyjnego operatora we własnym kraju. W żadnej z tych sytuacji nie będzie trzeba zmieniać karty SIM.

Jeszcze kilka lat temu roaming stanowił dużo większy problem, zanim UE wprowadziła pułapy cen w 2008 roku. Od tamtej pory konsumenci mogli zaobserwować:

  • spadek cen detalicznych połączeń telefonicznych i SMS-ów o 80%
  • spadek cen mobilnej transmisji danych - nawet o 91 proc.

Obecnie we Francji użytkownicy telefonów korzystają z szeroko zakrojonego zrównania cen usług w roamingu z cenami usług krajowych, co dowodzi, że firmy są w stanie zaoferować plany taryfowe, w ramach których można dzwonić wszędzie w Europie po tej samej cenie.

Źródło tekstu: Komisja Europejska

Komentarze
Zaloguj się
18. ~
0

2014-02-18 10:25:29

A co z opłatą za odbieranie połączeń z zagranicy?

Odpowiedz

0

2014-02-17 18:11:32

Nie dramatyzujcie bo powoli się zmienia. Nie będę mówił jaka sieć (generalnie to już od dawna ta sieć ma dobre usługi zagraniczne) ma obecnie zrównane stawki do krajowych (od niedawna co prawdę ale wcześniej było to jako usługa czasowa na żądanie). A jak jedna sieć się /''wychyli/'' to reszta pójdzie za nimi więc tylko poczekać trochę a będzie w UE tak samo jak w domowej sieci. Fakt że nadal przegięciem są koszta transmisji które rozliczane są już inaczej. Ale wszystko idzie w dobrym kierunku. A co do VOIP? Hmm. To niestety potrzebuje dość stabilnego łącza i nawet na hotelowym wifi chodzi marnie.

Odpowiedz

16. ~aquick
0

2014-02-17 18:05:25

ten komentarz wyżej to oczywiście do @13 :)

Odpowiedz

15. ~aquick
0

2014-02-17 18:04:22

Słowacja tak, Czechy nie. Jak kupowałem starter to nie potrzebowałem żadnych dokumentów tak jak w PL, zresztą do tej pory nie mam zarejestrowanego numeru.

Odpowiedz

14. Hose
0

2014-02-17 17:48:25

Po zniesieniu roamingu jako takiego, telefon niezalażnie od sieci macierzystej będzie bez problemu mógł się przełączać na jakąkolwiek dostępną sieć bez żadnych dodatkowych opłat dla klienta i pewnie również operatora. Pozostaje tylko pytanie kto będzie inwestował w rozbudowę własnej sieci? kto będzie utrzymywał własną sieć skoro taniej będzie nie mieć sieci? (nie mam sieci -> nie mam kosztu) Całkowite zniesienie roamingu nie jest takie proste jak się wydaje.

Odpowiedz

13. ~:)
0

2014-02-17 17:26:25

A co maja zrobic osoby w przygranicznych granicach.Tam roaming szaleje. T-mobile siec wlasna a oplata zbojnicka a Lycamobile ma normalne ceny da sie.Fakt mozna korzystac z lokalnego operatora ale karty nie kupi sie w kiosku tylko w salonie i trzeba ja zarejestrowac.Np. Slowacja i Czechy tak ma ze musialem rejestrowac Pesel sie u nich nie miesci jest krotki

Odpowiedz

11. ~jakis
0

2014-02-17 16:21:12

nie każdy jedzie za granicę na wakacje. niektórzy tam pracują

Odpowiedz

2014-02-17 16:10:09

dane to pobieram przez wifi, nie po to jadę na urlop, żeby non stop przed laptopem siedzieć, interesują mnie tylko darmowe połączenia przychodzące - na wypadek awarii

Odpowiedz

9. manyaky
0

2014-02-17 15:44:36

@3, ba. W LycaMobile można telefonować z Wielkiej Brytanii na polskie komórki za 5 groszy/min; w Playu - mimo że z Polski do Polski - takie połączenie kosztuje 6x więcej

Odpowiedz

8. ~pabloki
0

2014-02-17 15:38:20

Chyba będzie ciężko z likwidacja tych opłat . Juz luty , niby miało być od lipca, jakieś konsultacje trwały ale operatorzy sie sprzeciwiają co było wiadome. Czy zyskaja nowych klientów? A co im to da skorto teraz mogą doić więcej kasy.

Odpowiedz

0

2014-02-17 15:21:52

"dramatyczne"? Bez przesady, dramatyczne to są może dla operatorów, którzy nie mogą sobie nabijać kasy.

Odpowiedz

0

2014-02-17 15:01:59

Jeżeli chodzi o połączenia międzynarodowe to od dawna można wdzwonić się na stacjonarny numer dostępowy wszelkiej maści VoIPów i gadać tanio w każdym kierunku świata. Gorzej w roamingu. Play ma Teleplay ale działa to przez komputer i trzeba mieć internet. Pewnie najtaniej wyjdzie drugi telefon z kartą SIM operatora gdzie się zatrzymamy. Tylko co jak jedziemy przez 10 krajów ;) ? Koncerny telekomunikacyjne próbują klientów orżnąć a oni nie korzystają z usług. Może jakiś komunikator internetowy. Nie zeżre dużo danych a czasami można znaleźć darmową sieć WiFi.

Odpowiedz

5. ~Optymista^2
1

2014-02-17 14:59:42

Po pierwsze idą wybory do PE... więc i obietnic dużo :) Po drugie, na dziś np plus ma całkiem znośne pakiety danych w roamingu a koszty połaczeń nie są już tak mordercze jak kiedyś choć dalej mam w szufladzie karty z krajów do których regularnie podróżuję i z internetu "tamtejszego" raczej korzystam :)

Odpowiedz

4. ~Ciekawe
0

2014-02-17 14:56:35

"Jednocześnie, dzięki obowiązującym przepisom w sprawie roamingu i obniżeniu cen, od 2008 r. odnotowano wzrost korzystania z mobilnej transmisji danych w roamingu w UE - aż o 1500 proc." - wszędzie odnotowano taki wzrost. Przecież dopiero w tamtym czasie zaczęły wchodzić na rynek smartfony.

Odpowiedz

0

2014-02-17 14:49:45

LycaMobile może dać połączenia międzynarodowe do UE za cene 29/39gr/min a operatorzy w Polsce po 2zł ;). Da się jak się chce? da ;)

Odpowiedz