DAJ CYNK

Kaspersky: Google Cloud Messaging wykorzystany przez cyberprzestępców

22.08.2013

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 2721

Ważne 4

0

Google Cloud Messaging to doskonałe rozwiązanie umożliwiające zarządzanie legalnymi aplikacjami ich twórcom - jednak serwis ten okazał się "niecelowym wspólnikiem" w cyberprzestępstwach.

Google Cloud Messaging to doskonałe rozwiązanie umożliwiające zarządzanie legalnymi aplikacjami ich twórcom - jednak serwis ten okazał się "niecelowym wspólnikiem" w cyberprzestępstwach. Specjaliści z Kaspersky Lab wykryli kilka popularnych szkodliwych programów, które wykorzystują GCM jako tani i łatwy kanał komunikacji ze swoimi twórcami.

Google Cloud Messaging (GCM) pozwala twórcom aplikacji komunikować się z programami zainstalowanymi na smartfonach i tabletach użytkowników. W ten sposób mogą wysyłać różne rodzaje informacji, od zwykłych powiadomień po instrukcje dla aplikacji. Serwis ten jest wykorzystywany do lokalizowania skradzionych telefonów, zdalnej konfiguracji ustawień, wysyłania wiadomości o nowych poziomach gier lub towarach itd. GCM został stworzony, aby ułatwić twórcom aplikacji na Androida wspieranie programów pobieranych i instalowanych na urządzeniach użytkowników. Dzięki tej usłudze autorzy programów nie muszą budować własnej infrastruktury IT.

Jednak GCM przyciąga również cyberprzestępców, którzy zaczęli wykorzystywać go zamiast własnych serwerów kontroli. Rejestrując się na tym serwisie Google'a mogą oni szybciej i taniej zarządzać zainfekowanymi urządzeniami z Androidem.

Specjaliści z Kaspersky Lab wykryli kilka próbek niebezpiecznego szkodliwego oprogramowania atakującego właścicieli urządzeń z Androidem, które wykorzystuje GCM w celu otrzymywania poleceń od cyberprzestępców. Przykładem może być trojan FakeInst.a, który potrafi wysyłać wiadomości tekstowe na numery premium oraz usuwać wiadomości przychodzące lub tworzyć skróty do szkodliwych stron i wyświetlać powiadomienia zawierające reklamy innych szkodliwych programów, rozprzestrzenianych pod przykrywką przydatnych aplikacji lub gier. Z kolei trojan OpFake.a, oprócz wysyłania wiadomości tekstowych na numery premium, potrafi również kraść wiadomości i kontakty, usuwać wiadomości przychodzące i wiele więcej.

Roman Unuchek, starszy analityk szkodliwego oprogramowania w Kaspersky Lab, nie jest zdziwiony pojawieniem się szkodliwych programów wykorzystujących tę usługę Google'a:
Byłoby dziwne, gdyby twórcy wirusów nie wykorzystywali możliwości oferowanych przez ten serwis. Obecnie, nie istnieje wiele mobilnych szkodliwych programów wykorzystujących GCM, jednak niektóre z nich już teraz są dość popularne - występują w niektórych częściach Europy Zachodniej i Azji. Jedynym sposobem zerwania tych kanałów komunikacji między twórcami wirusów a ich szkodliwym oprogramowaniem jest zablokowanie kont twórców, których identyfikatory zostały użyte podczas rejestracji szkodliwych programów. Poinformowaliśmy Google o wykrytym identyfikatorze w GCM wykorzystywanym w szkodliwym oprogramowaniu.

Źródło tekstu: Kaspersky Lab

Komentarze
Zaloguj się
6. ~
0

2013-08-24 18:09:59

czy nie uważacie że określenie cyberprzestępca jest masowo nadużywane

Odpowiedz

5. ~
0

2013-08-24 06:58:02

@2 samsung B7510, tam szukaj. Niestety nie interesowalem sie poza tym, ze mam ;)

Odpowiedz

0

2013-08-23 13:13:37

Dawno przerzuciłem się na iphone/''a i mogę spać spokojnie.

Odpowiedz

3. ~Tomek
1

2013-08-23 11:43:34

Dlatego mam iphone

Odpowiedz

2. ~ABP
0

2013-08-23 11:05:23

@1: Mógłbyś napisać o tym coś więcej, albo skierować do źródeł, gdzie można o tym firewallu i jego konfiguracji poczytać?

Odpowiedz

1. ~
0

2013-08-22 23:33:53

Nie wiem co to za wspaniała właściwość mojego telefonu, ale mam wbudowanego w androida firewalla, którego skonfigurowałem na domyślne blokowanie ruchu wychodzącego poza określonymi wyjątkami. Nikt mi nie będzie grzebał zdalnie. Nie wyświetla mi też reklam.

Odpowiedz