DAJ CYNK

Hawe wnosi Hawe Telekom za 527 mln zł do Mediatela

05.12.2013

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 1915

Ważne 1

0

Hawe wniesie do notowanego na rynku głównym GPW Mediatela spółkę Hawe Telekom, której wartość jest szacowana na ponad pół miliarda złotych. Mediatel pozostanie na giełdzie i będzie służył Grupie jako platforma dla finansowania i realizacji projektu budowy sieci FTTH (Fiber to the Home), który ma zrewolucjonizować polski rynek telekomunikacyjny.

Hawe wniesie do notowanego na rynku głównym GPW Mediatela spółkę Hawe Telekom, której wartość jest szacowana na ponad pół miliarda złotych. Mediatel pozostanie na giełdzie i będzie służył Grupie jako platforma dla finansowania i realizacji projektu budowy sieci FTTH (Fiber to the Home), który ma zrewolucjonizować polski rynek telekomunikacyjny.

Spółka Hawe obejmie akcje serii M wyemitowane dla niej przez Mediatel. W efekcie zwiększy swój udział w kapitale i głosach na Walnym Zgromadzeniu tej spółki z około 66% do blisko 100%. W związku z tym, zgodnie z przepisami, będzie musiało ogłosić wezwanie na pozostałe w wolnym obrocie akcje Mediatela. Jednak intencją Hawe jest pozostawienie akcji Mediatela na giełdzie.

Dzięki tej transakcji porządkujemy Grupę, łączymy nasze aktywa i kompetencje operatorskie. Fakt, że Mediatel jest spółką publiczną ma dla nas duże znaczenie. Chcemy, żeby nadal pozostał notowany na giełdzie i służył całej Grupie jako platforma do realizacji kluczowego projektu FTTH i pozyskania dla niego kapitał - powiedział prezes Hawe Krzysztof Witoń.

W czerwcu tego roku Hawe przedstawiło strategię, która zakłada m.in. że będzie ono największym w Polsce otwartym operatorem infrastruktury światłowodowej. Od tego czasu spółka zrealizowała wiele zapowiedzi zawartych w dokumencie. Podpisano m.in. umowy dotyczące strategicznego partnerstwa z Huawei oraz Alcatel-Lucent a na warszawskim Ursynowie Hawe uruchomi pilotaż przy współpracy z Grupą Orange.

Na Ursynowie tworzymy otwartą platformę, z której będą mogli korzystać różni operatorzy konkurując nie tylko cenami, ale też jakością oraz innowacyjnością swoich usług. Koszty wykorzystania tej infrastruktury będą pokrywać operatorzy dostarczający usługę końcową. Ten model powtórzymy w wielu miejscach kraju - udziałem w nim, w tym jego finansowaniem, są poważnie zainteresowane zarówno instytucje finansowe, jak również dostawcy sprzętu - podkreślił prezes Witoń.

Działania wielkich europejskich graczy potwierdzają strategię Hawe. Na początku września gigantyczny plan inwestycji infrastrukturalnych przedstawił Deutsche Telekom - wartość jego wydatków w ciągu pięciu lat sięgnie 23 mld euro. Gigant będzie inwestować zarówno w sieć mobilną, jak i stacjonarną. Zgodnie z planami tej firmy do końca 2016 roku około 24 mln gospodarstw domowych w Niemczech będzie podłączonych do sieci światłowodowej, a usługa o prędkości 100 Mb/s będzie dostępna na szeroką skalę. Aby zrealizować cel firma wybuduje m.in. 10 tys. km światłowodów.

W Holandii, model biznesowy zbliżony do tego który w Polsce będzie realizować Hawe, z sukcesem wykorzystuje firma Reggefiber w której głównym akcjonariuszem jest koncern KPN. Technologia FTTH, która umożliwia świadczenie wielu innowacyjnych usług i zapewnia najszybszy, symetryczny dostęp do internetu - tymczasem jest w Polsce praktycznie nieobecna. Wskaźnik penetracji światłowodowych sieci szerokopasmowych FTTH wynosi w naszym kraju zaledwie 0,5%, czyli znacznie poniżej europejskich standardów. Światowe i europejskie przykłady jasno dowodzą, że sieci szerokopasmowe wspomagają gospodarkę i zwiększają jej konkurencyjność.

Strategia Hawezakłada, że do 2017 roku spółka zbuduje i będzie zarządzała 700 tys. linii w technologii FTTH. Nie będzie przy tym konkurować z operatorami działającymi na polskim rynku, ale udostępniać swoją sieć wszystkim zainteresowanym firmom.

Zobacz: Polskie łącza jednymi z najwolniejszych w Europie

Źródło tekstu: Hawe

Tagi: hawe mediatel
Komentarze
Zaloguj się
1. ~
0

2013-12-05 09:45:37

Takie podeście ma sens. Będą mogli ściągać pieniądze z giełdy kolejnymi emisjami, jednocześnie będąc "neutralnym" dostawcą będzie im łatwo dostawać fundusze z programów wojewódzkich, czy też unijnych na rozwój infrastruktury, a tych będzie tylko więcej - warto przypomnieć o celu Komisji Europejskiej, łącze 30Mbps w gospodarstwach do 2020 roku (nierealne, ale piniędzy w to pójdzie sporo). Tylko taka sprawa, czy Hawe wyczyścił się już z niedojd z politycznego nadania? Bo był przecież przechowalnią dla takich anansów jak chociażby Kwiatkowski z TVP...

Odpowiedz