DAJ CYNK

Gigabitowe Społeczeństwo do 2025 roku, UPC jest gotowy

28.11.2016

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 2912

Ważne 5

2

Europa potrzebuje wielu technologii, aby osiągnąć cel jakim jest Społeczeństwo Gigabitowe. UPC twierdzi, że już teraz jest w stanie dostarczyć gigabitowe łącza do 50 mln gospodarstw w Unii Europejskiej.

Europa potrzebuje wielu technologii, aby osiągnąć cel jakim jest Społeczeństwo Gigabitowe. UPC twierdzi, że już teraz jest w stanie dostarczyć gigabitowe łącza do 50 mln gospodarstw w Unii Europejskiej.

Realizacja wizji Komisji Europejskiej dotyczącej zbudowania do 2025 roku Społeczeństwa Gigabitowego wymagać będzie od operatorów inwestujących w sieci szerokopasmowe zastosowania wielu technologii, które zapewnią gospodarstwom domowym i firmom dostęp do ultraszybkiego, szerokopasmowego Internetu, włącznie z takimi technologiami jak G.fast, FTTP, DOCSIS i 5G.

Takie wnioski przedstawiono w niezależnym raporcie opracowanym przez firmę konsultingową Communications Chambers, na zlecenie Liberty Global. W raporcie przeanalizowano najszybsze i najbardziej efektywne kosztowo sposoby realizacji celów Komisji Europejskiej dotyczących upowszechnienia do 2025 roku dostępu do szerokopasmowego Internetu o dużej szybkości.

Komisja ustaliła cele na poziomie 1 Gb/s jako czynnika stymulującego i usprawniającego funkcjonowanie wielu podmiotów społeczno-gospodarczych, m.in. szkół, szpitali i dużych przedsiębiorstw oraz minimalnej prędkości 100 Mb/s dla gospodarstw domowych, z czasem zwiększanej do poziomu jednego gigabitu i większej.

W raporcie wskazano, że wymieniane przez Komisję technologie bardzo wysokiej przepustowości (VHC), takie jak dochodząca blisko użytkownika końcowego G.fast, FTTB, FTTP, DOCSIS lub FTTH - są w stanie osiągnąć cele przyjęte na 2025 rok. Dodano jednak, że w przypadku sieci VHC wykorzystujących technologię DOCSIS, gigabitową szybkość można osiągnąć już pod koniec 2017 roku, czyli osiem lat wcześniej i przy niższych kosztach niż w przypadku zastosowania technologii FTTP.

Raport ogłaszany jest wraz z nową inicjatywą Liberty Global o nazwie GIGAWorld, w której przedstawiono plany operatora dotyczące wprowadzenia Internetu gigabitowej szybkości do 12 europejskich krajów, w których działają spółki należące do grupy. W całej Europie około 50 mln gospodarstw domowych mających dostęp do szerokopasmowych sieci Liberty Global jest GIGAReady czyli gotowych do korzystania z Internetu o gigabitowej szybkości.

Liberty Global planuje przyłączenie kolejnych kilku milionów odbiorców w najbliższych latach. W całym regionie CEE od początku roku do trzeciego kwartału włącznie zasięg szerokopasmowej sieci UPC zwiększył się o 360 tys. gospodarstw domowych.

W Polsce UPC w ciągu ostatnich dziesięciu lat zainwestowało około 5,4 mld zł w rozwój, poszerzając dzięki inwestycjom i przejęciom zasięg infrastruktury do 3,1 mln gospodarstw domowych. Tylko w tym roku do końca trzeciego kwartału liczba nowych mieszkań w zasięgu sieci UPC Polska wzrosła o 124 tys.

Źródło tekstu: UPC

Komentarze
Zaloguj się
12. piotras
0

2016-11-29 13:10:01

300Mbit/300Mbit 59zł cprnet.pl

Odpowiedz

11. Azarius
0

2016-11-29 10:52:59

Dokładnie testują bez końca te ich swoje 500 a zresztą ile zażądają za takie łączę 1Gb/s? 200 zł na miesiąc ? bo takie ceny są dla mnie kosmiczne i nie ma opcji bym tyle zapłacił nawet 100 zł to już dla mnie byłoby za drogo nie interesują mnie ich tv ani telefon.

Odpowiedz

10. ~Mr X & Mr Y
0

2016-11-28 17:08:40

1 Gb w UPC?!@# Śmiech na sali. Oni już od trzech lat testują 500 Mb i ciągle testują i końca nie widać. Nie mówiąc już uploadzie na poziomie kilku procent downloadu. Ciekawe kto im weźmie ten 1Gb z 20 Mb uploadu? Ale na szczęście na horyzoncie widać już 5G.

Odpowiedz

9. ~Tadek
0

2016-11-28 17:00:08

A co jak w Szczecinku jest Gawex Media S.A daje mały transfer ale za to kosztuje bardzo drogo Pobieranie 120Mb/s i wysyłanie 4 Mb/s za 99zł 60Mb/s za 67zł 40Mb/s za 49zł nie można się doprosić szybszego łącza 250Mb/s

Odpowiedz

0

2016-11-28 15:40:01

Światłowód do domu (osiedle domków jednorodzinnych), symetryczne łącze 300/300 za 60 zł/m-c (w opcji 600/600 za 85 zł/m-c). Kilka lat temu nie do pomyślenia, a dziś tak właśnie jest i to w tzw. Polsce B (Białystok). Lokalna firma, a wyznacza standardy, które jak widać są obce potentatom takim jak Orange czy UPC. Tak znaczące przycinanie uploadu przez dostawców, w dobie coraz powszechniejszych usług w chmurze, to moim zdaniem kryminał. Powinno to być jakoś uregulowane prawnie, że przy łączach kablowych upload powinien stanowić przynajmniej 50% downloadu. A nie tak jak obecnie np w Orange, gdzie upload to 1/10 downloadu, przecież to śmieszne ...

Odpowiedz

7. TomekO
1

2016-11-28 15:03:08

Ja w LTE Playa miewam 30 mbps. Jeżeli chodzi o upload to Ferrari ;) Miałem dawno temu internet od spółdzielni z kablem LAN do domu. Symetryczne 1 gbps ale tylko w ramach sieci miejskiej. Podłączonych jest chyba 5000 klientów. Tylko do czego takie transfery jak HDD może nie wyrobić ? Parę razy w życiu przesłałem płyty DVD szybko i tyle.

Odpowiedz

6. tytoos
0

2016-11-28 14:53:22

Bla bla bla... Na warszawskim osiedlu domków, UPC nie chce nawet zrobić kosztorysu rozbudowy własnej sieci - najbliższy punkt sieci 150 metrów od mojego domu. A Orange nie stać na jeden słup betonowy aby ta ich sieć jakoś wyglądała, bo dociągnięciu czegoś więcej niż miedziana para do pobliskich szaf to nawet nie ma co marzyć. Gigabitowe Społeczeństwo... Bardzo śmieszne.

Odpowiedz

5. ~
0

2016-11-28 14:17:27

@1 - dobrze jak jest chociaż 1/10 tego. Jak czasem patrzę na małe kablówki i ich ofertę typu 160 Mbps pobierania i 4Mbps wysyłania, to chce mi się śmiać... Przecież to jest minimalny poziom tego, żeby sie łącze nie zadławiło przy pobieraniu. TEraz mam 120/10 w UPC i istotnie, jedyne co mnie cieszy to większe wysyłanie niż 6 Mbps w opcji 60Mbps, bo odnośnie pobierania - bez większego znaczenia.

Odpowiedz

4. ~
0

2016-11-28 14:06:30

@1: Dokładnie.Wolałbym mieć łącze np. 30/10 Mb/s, niż 60/6 (DL/UL).

Odpowiedz

3. ABP
1

2016-11-28 14:02:14

To będzie gigabitowe społeczeństwo ograniczone do centrów miast i dużych osiedli mieszkaniowych, czyli obszarów, na których teraz UPC opłaca się instalacja własnej sieci. Trudno uwierzyć, że to się zmieni i takie same łącza będą dostępne na wsi lub podmiejskich osiedlach domków jednorodzinnych.

Odpowiedz

2

2016-11-28 13:32:39

A co z wysyłaniem. Wysokie transfery w download i 1/10 tego w upload. Dają taki upload który zniechęca do korzystania z chmur.

Odpowiedz