DAJ CYNK

BLIK szykuje się do międzynarodowych przelewów na numer telefonu

07.03.2019

Dodane przez: Uapsiabiduba

Kategoria: Fintech

Interakcje: 4831

Ważne 0

0

Polski Standard Płatności (PSP), operator BLIK, przymierza się do integracji z systemem Standardised Proxy Lookup service (SPL). Dzięki temu będzie można dokonywać płatności na numer telefonu pomiędzy europejskimi bankami.

Międzynarodowe płatności P2P zakładają obecność trzech podmiotów: operatorów z kraju inicjującego przelew, operatorów z kraju przyjmującego przelew i wspomniany wcześniej SPL. Na początku na bazie numeru telefonu w aplikacji dostawca wysyła zapytanie o numer IBAN do SPL. Potem system przekazuje żądanie do sieci  dostawców. Po weryfikacji wracają z informacją na temat odbiorcy. Na końcu SPL przekierowuje dane do lokalnego odbiorcy.

Zobacz: BLIK w 2018 roku: 91 milionów transakcji o wartości ponad 12 miliardów złotych

Otrzymujemy komunikat o statusie operacji, nawet w przypadku niepowodzenia. W ramach testowej integracji PSP z SPL, obsłużono zarówno zapytania o IBAN przychodzące z SPL, jak i zapytania z BLIK kierowane do SPL. Polski Standard Płatności jest pierwszym operatorem w Europie, który przyłączył się testowo do nowo powstającego systemu.

Jak tłumaczy Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności: 

Przyłączenie się Polskiego Standardu Płatności do programu Standardised Proxy Lookup będzie ważnym krokiem w rozwoju polskiego systemu płatności mobilnych BLIK na poziomie europejskim. Docelowo, dokładnie tak, jak to działa w Polsce, klienci banków europejskich będą mogli korzystać z wygody przelewów na numer telefonu odbiorcy, bez względu na kraj. Przelewy na telefon BLIK zdały egzamin w Polsce, w ubiegłym roku użytkownicy zrealizowali ich już ponad 5 milionów. Chcemy wykorzystać potencjał BLIKA na poziomie europejskim.

Zobacz: Kradną za pomocą Blika. Jak nie dać się oszukać?

Źródło zdjęć: informacja prasowa

Źródło tekstu: informacja prasowa

Przewiń w dół do następnego wpisu