DAJ CYNK

[Aktualizacja] Szybki koniec JustDrive

15.02.2018

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 10079

Ważne 8

1

Aplikacja JustDrive cieszyła się duża popularnością. Jak się okazuje - za dużą. To ona doprowadziła do wyłączenia aplikacji.Aplikacja JustDrive cieszyła się duża popularnością. Jak się okazuje - za dużą. To ona doprowadziła do wyłączenia aplikacji.

Idea aplikacji JustDrive była bardzo dobra. Wygodnie płacimy za paliwo smartfonem, a dodatkowo zyskujemy na tym zniżki przy każdym tankowaniu. Duża popularność aplikacji zaraz po jej starcie doprowadziła do przeciążenia serwerów, ale dalszego obrotu sprawy chyba nikt się nie spodziewał.

Zobacz: [Aktualizacja] JustDrive - płać za paliwo smartfonem

Twórcy JustDrive posiadali umowę z siecią stacji PKN Orlen. Jak możemy przeczytać w wydanym w tej sprawie oświadczeniu, było to spowodowane duża popularnością stacji oraz tym, że jest to spółka Skarbu Państwa. 2 lutego, czyli dzień po starcie aplikacji, PKN Orlen całkowicie odłączył JustDrive od swojej infrastruktury, informując o tym twórców aplikacji krótkim mailem 15 minut wcześniej. Przez najbliższe dwa tygodnie nie było żadnego kontaktu ze strony Orlenu, a umowy zawarte z JustDrive na okres 3 lat zostały wypowiedziane. To zmusiło twórców aplikacji do usunięcia jej z AppStore i Google Play.

Wszystkie dane użytkowników, które były wprowadzone do aplikacji są zabezpieczone i przechowywane przez DotPay. Można je w dowolnym momencie usunąć kontaktując się pod adresem info@justdrive.co.

Poniżej zamieszczamy pełne oświadczenie JustDrive w tej sprawie.

Szanowni Państwo,

dziękujemy za cierpliwość, którą wykazali się Państwo w oczekiwaniu na informacje odnośnie dalszego funkcjonowania aplikacji JustDrive oraz przyczyn, przez które aplikacja musiała zostać wyłączona. Zapewniamy, że ostatnie dwa tygodnie intensywnie pracowaliśmy nad jej przywróceniem, a jedynym powodem, dla którego nie informowaliśmy o szczegółach związanych z JustDrive było przekonane, że problem jesteśmy w stanie rozwiązać szybko i skutecznie. Niestety sytuacja obrała kierunek, którego nie byliśmy w stanie przewidzieć. Jak Państwo wiedzą, premiera aplikacji JustDrive wywołała falę entuzjazmu - od początku idea aplikacji, jej wykonanie, a także użyteczność została doceniona przez użytkowników, którzy już od pierwszego dnia masowo instalowali JustDrive na swoich smartfonach i korzystali z niej na stacjach naszego partnera, firmy PKN ORLEN.

Od początku prac nad projektem przyświecał nam jeden cel - JustDrive ma być aplikacją dla każdego, szybką, intuicyjną, wygodną, prostą w obsłudze. Ale produkt musi mieć też odpowiednią skalę. Dlatego do współpracy przy pierwszej fazie projektu zaprosiliśmy PKN ORLEN, Spółkę Skarbu Państwa, która posiada największą sieć stacji benzynowych w Polsce - ponad 1 700. Wierzyliśmy, że polska korporacja jest w stanie w sposób efektywny wesprzeć naszą innowację i sprawić, że wspólnie osiągniemy założone cele.

Rozmowy o współpracy z PKN ORLEN rozpoczęliśmy w drugiej połowie 2017 roku. Finalnie główną umowę, zakładającą wspólne działania przez okres 3 lat, podpisaliśmy 31 sierpnia 2017, a stosowne aneksy, które umożliwiały nam funkcjonowanie na infrastrukturze mFLOTY ORLEN, przy wykorzystaniu naszej aplikacji mobilnej - w grudniu 2017. To, co w naszej ofercie wydawało się przekonywać PKN ORLEN, to wspólny plan zbudowania polskiej innowacji na skalę światową. Umożliwienie wygodniejszego i szybszego tankowania było jego jedną częścią. Dalsze działania zakładały stworzenie wirtualnej karty flotowej, którą będzie można wykorzystywać do tankowania na międzynarodowych stacjach, umożliwiając przejechanie Europy od Sztokholmu do Rzymu oraz z Warszawy do Barcelony. Wierzyliśmy, że mając wsparcie w postaci największej sieci paliw w Polsce, będziemy w stanie w istotny sposób zmienić rynek, dostarczając jego interesariuszom rozwiązań, których potrzebują - użytkownikom prostego narzędzia, które uprości im motoryzację, a uczestnikom ekosystemu startupowego w Polsce - przykładu udanej współpracy na linii korporacja-startup. Od grudnia 2017 aplikacja JustDrive była testowana przez dział IT PKN ORLEN (w tym zewnętrzne firmy zajmujące się bezpieczeństwem) oraz dział kart flotowych. Otrzymaliśmy akceptację na uruchomienie produkcyjne i złożyliśmy stosowne zamówienie.

1 lutego odbyła się oficjalna premiera naszej aplikacji, na której obecni byli przedstawiciele PKN ORLEN, Innogy, PKO BP a także Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Zarówno produkt, jak i współpraca z PKN ORLEN zostały bardzo dobrze przyjęte przez rynek - otrzymaliśmy słowa uznania od partnerów i klientów. Naszą innowację wsparły media. W 24 godziny pozyskaliśmy ponad 2 tysiące użytkowników biznesowych. Wierzyliśmy, że wspólny sukces i wypełnienie założonej strategii, jest tylko kwestią czasu.

Niestety, równolegle z pozytywnym szumem związanym z aplikacją oraz planami jej dalszego rozwoju, u naszego partnera pojawiły się wątpliwości, głównie dotyczące obopólnych korzyści z funkcjonowania JustDrive. PKN ORLEN, naruszając warunki umowne, bez podania sprecyzowanej przyczyny, 2 lutego o godzinie 17:15 odłączył dostęp do swojej infrastruktury, uprzedzając o tym w krótkim e-mailu zaledwie kwadrans przed.

Przez dwa tygodnie rozmów nie otrzymaliśmy od PKN ORLEN odpowiedzi, które parametry naszej obecnej umowy są niezgodne z interesem partnera. Na dotychczasowych spotkaniach mediacyjnych nie dostaliśmy ani precyzyjnych odpowiedzi, ani żadnej propozycji rozwiązania sytuacji, która pozwoliłaby nam przywrócić usługi dla kierowców. Tym samym umowy, które mieliśmy zawarte na okres 3 lat zostały nam wypowiedziane w trybie natychmiastowym bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Informujemy, że aplikację JustDrive wycofaliśmy z appmarketów kierując się wyłącznie satysfakcją użytkowników. Nie chcieliśmy dopuścić do sytuacji, w której nowi użytkownicy instalują aplikację, z której nie mogą korzystać. Z drugiej strony, planowane kolejne funkcje, w tym usługa samochodu na abonament, nie są jeszcze gotowe, stąd decyzja usunięcia JustDrive wydaje nam się słuszna. Dodatkowo, informujemy, że wszystkie dane firm i kart płatniczych, które umieścili Państwo w aplikacji, są odpowiednio zabezpieczone. Aplikacja spełnia wszelkie standardy bezpieczeństwa, które oprócz nas i PKN ORLEN potwierdziły również firmy zewnętrzne zaangażowane w testy JustDrive. Jeśli chodzi o same karty płatnicze - dane są przechowywane i chronione u naszego partnera - firmy Dotpay.pl.

W przypadku, gdyby ktoś z Państwa zdecydował się na usunięcie danych z naszej aplikacji, prosimy o maila na adres info@justdrive.co. Zajmiemy się tym tematem niezwłocznie.

Dziękujemy za wyrozumiałość.

Zespół JustDrive.


Aktualizacja

Wygląda na to, że czeka nas przepychanka na oświadczenia. Swoje wydał PKN Orlen. Wynika z niego, że oferta JustDrive była inna niż wynikało z ustalonych wcześniej warunków współpracy. Bardzo możliwe, że promocje zaoferowane przez JustDrive pierwotnie miały być mniej korzystne.

W związku z niewywiązaniem się przez firmę ITMAGINATION AUTOMOTIVE Sp. z o.o. (Just Drive), z postanowień umownych, PKN ORLEN podjął decyzję o wypowiedzeniu umowy o współpracy. Głównym powodem zakończenia współpracy była sytuacja, w której udostępniony klientom przez spółkę ITMAGINATION AUTOMOTIVE Sp. z o.o. model funkcjonowania produktu był inny od uzgodnionego pomiędzy stronami. Pragniemy przy tym podkreślić, że PKN ORLEN, w każdym momencie współpracy z ITMAGINATION AUTOMOTIVE Sp. z o.o., działał i nadal działa zgodnie z postanowieniami umownymi i obowiązującymi przepisami prawa, a także dobrymi praktykami rynkowymi.

Informujemy również, że już od dnia udostępnienia aplikacji klientom, tj. 01.02.2018 r. PKN ORLEN podjął rozmowy z firmą ITMAGINATION AUTOMOTIVE Sp. z o.o. aby wypracować takie warunki współpracy, które pozwoliłyby na funkcjonowanie aplikacji Just Drive zgodnie z deklarowanym przez tą firmę i uzgodnionym z PKN ORLEN scenariuszem biznesowym. Wszystkie podjęte próby znalezienia porozumienia okazały się nieskuteczne. W związku z powyższym PKN ORLEN podjął decyzję o wstrzymaniu dalszych rozmów.

Jednocześnie pragniemy podkreślić, że PKN ORLEN, myśląc o budowie wartości, niezależnie od perspektywy biznesowej, aktywnie angażuje się w innowacyjne projekty i wspieranie polskiej przedsiębiorczości. Stąd bieżąca współpraca z polskimi ośrodkami naukowymi w zakresie badań i rozwoju, a także wdrażanie innowacyjnych pomysłów realizowanych przez polskie firmy. Nie ma jednak miejsca w Koncernie na współpracę z nierzetelnymi kontrahentami, którzy nie przestrzegają zobowiązań umownych i zasad etyki biznesowej.

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się
45. wlo
0

2018-02-21 14:13:11

44 - uczniowie gimnazjów za to mają zniżki ;-)

Odpowiedz

44. ~Bolek
0

2018-02-21 14:08:58

Narzekacie na podnoszenie podatków a głosujecie na partię która w 2 lata rządu podniosła ponad 100 różnych podatków i opłata w kilku mało interesująco brzmiących ustawach tak by się ogól społeczeństwa nie kapnął a poszczególne grupy których podwyżki dotyczą są na tyle małe że nie zagrożą polityce rządu ... no bo ilu jest kajakarzy w tym kraju? na pewno za mało by zrobić szum o podniesienie opłaty za śluzowanie o kilkaset procent zabijając tą gałąź turystyki ... i takich przykładów jest ponad 100 w kilku ustawach ... przecież jak się zmieni ustawę o podatkach będzie szum ale jak się przemyci te same opłaty i podatki w ustawach o mało interesującym tytule to się uda. Cały sukces PiS dać 500 plus zabrać 1000 plus ale tak by nikt nie wiedział dlaczego tak jest. Co jak co ale za to kaczorowi powinno się dać medal i uznanie bo mało kto tak potrafi zrobić i by działało.

Odpowiedz

43. ~rew
1

2018-02-18 08:39:09

spółka skarbu państwa - nic więcej nie trzeba dodawać - głupota i bezkarność ekipy

Odpowiedz

42. ~PaQ
1

2018-02-18 06:57:25

Nie trzeba mocno czytać między wierszami w oświadczeniach by dowiedzieć się gdzie leży prawda. Poza tym uderza rozdźwięk w stylu oświadczeń. JustDrive: kulturalnie, informatycznie bez inwektyw. Orlen: prostacko, bez konkretów za to z oskarżeniami i zrzucaniem winy na partnera.Ja Orlen omijam z daleka już od dawna.

Odpowiedz

41. Blank
1

2018-02-17 12:49:44

Mamy dwa sprzeczne stanowiska, a biorąc pod uwagę jak one wyglądają, kiedy i w jaki sposób oraz przez kogo zostały wypowiedziane, mam przeczucie graniczące wręcz z pewnością, że to ORLEN mija się z prawdą. Niestety, taka smutna rzeczywistość, i powinno to nauczyć każdego, aby od spółek skarbu państwa trzymać się z daleka.

Odpowiedz

40. Remington
0

2018-02-17 00:11:07

@39: JustDrive było tylko dla firm

Odpowiedz

39. adik
0

2018-02-16 20:50:14

no tak tylko że JustDrive było dla zwykłego kowalskiego a nie na firmę a teraz pewnie Orlen zrobi coś na wzór JustDrive.

Odpowiedz

38. wlo
0

2018-02-16 19:55:39

Sobie pomyślałem... Jeśłi by patrzeć na to kto pierwszy miał pomysł i go wdrożył... Ten cały JustDrive to plagiat ;-)

Odpowiedz

37. wlo
0

2018-02-16 19:36:20

adik - z tego co kojarzę, to Orlen ma aplikację dla firm do płacenia w podobny sopsób jak ta - mFlota?

Odpowiedz

36. adik
0

2018-02-16 19:27:08

skończy się to tym że pewnie sami zrobią swoją apkę i ogłoszą jaki to sukces, jestem ciekaw czy w umowie były jakieś kary umowne w razie jej zerwania, bo jeśli nie to w zasadzie nic nie mogą zrobić taki molochowi jakim jest Orlen.

Odpowiedz

0

2018-02-16 18:18:11

@34 Bardzo trafnie napisane a co za tym idzie, to klienci mogli by zyskać na tym.

Odpowiedz

34. karolka
1

2018-02-16 18:10:37

Niech się pięknie dogadają i wznowią działanie apki, bo idea fajna.

Odpowiedz

0

2018-02-16 18:09:49

@30Po pierwsze.To Twoje pytanie do mnie jest chybione, nie trafione, bo nie jestem z tych ludzi, którzy siedzą i piszą coś za pieniądze.Po drugie.Lubię rzetelność, innymi słowy obiektywizm podawanych informacjach, czyli jak to tylko jest możliwe przedstawienie wersji dwóch stron, jeżeli w danej sprawie występują tylko dwie strony.ps.Jeżeli myślisz/myślałeś, że jestem jakimś małolatem, lub który ma skończone dopiero 30-40 lat i który robi jakieś wpisy za pieniądze, to bardzo się pomyliłeś. zresztą, to Twoje pytanie jest trochu obraźliwe dla wielu ludzi w tym również dla mnie, bo nie jestem człowiekiem który sprzedaje się za pieniądze, żeby tylko, coś gdzieś napisać.Ale w porządku, rozumiem, może i miałeś prawo odnieść takie wrażenie (bo widzisz zapewne, że jestem tu na TELEPOLIS.PL nowym komentującym w komentarzach) po tym co się spotyka na stronach różnych portali i nie tylko, ogólnie w sieci.

Odpowiedz

32. mlb
0

2018-02-16 17:49:19

przecież Orlen obsiadła dobra zmiana, wynik był z góry przesądzony. Niech porozmawiają z jakąś normalną siecią paliw jak BP, Shell czy CircleK

Odpowiedz

31. ~
0

2018-02-16 17:34:54

15. dlatego Ty jestes nieuposledzony i glosujesz na partie ktora podatki obniza. I codzienne koszty zycia maleja a nie rosna. Przykladem moze byc prad - dam przyklad moich rodzicow- placili 380 na 2 miesiace - prognoza, rok temu 440 a w tym roku 570. IZyzycie zmalalo o 10%. I czekam na to obnizanie podatku vat . Tusk podwyzszyl niech Morawiecki Struś obnizy. Czekamy :D Sami podwyzszali podatki , wiele stawek wzroslo i dzieki temu rosna takze ceny. Zniesiono sporo ulg dla rodzicow, a wiele matek juz nie ma 500plus bo pensja minimalna zostala zwiekszona a w ustawie nie zmienono stawek waloryzacji :D Takze kaftan czeka, mozecie sie rzucic w ramiona Kaczynskiego i Strusia, a potem to Tworek marsz! :D Ty i te Twoje wariackie towarzycho.

Odpowiedz