DAJ CYNK

[Aktualizacja] Orange zrezygnował z CDMA 450 MHz

06.03.2017

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 17042

Ważne 12

2

Jak poinformował na Twitterze Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska, operator przestał ubiegać się o przedłużenie rezerwacji częstotliwości 450 MHz.



Jak poinformował na Twitterze Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska, operator przestał ubiegać się o przedłużenie rezerwacji częstotliwości 450 MHz.

UKE zaproponował Orange jesienią 2016 roku przedłużenie rezerwacji częstotliwości 450 MHz na kolejne 15 lat za 115,5 mln zł. Już wtedy operator nie zgadzał się z wyceną biegłego UKE twierdząc, że jest stanowczo za wysoka. Dzisiaj Orange oficjalnie mówi o rezygnacji z tego pasma, podając jako argument właśnie zbyt wysoką wycenę.

Pozwolenia radiowe na użytkowanie częstotliwości ważne były do końca 2016 r. W ramach prowadzonych z UKE rozmów operator uzyskał tymczasowe pozwolenia ważne do 17 marca 2017 r. Dzięki posiadanym częstotliwościom Orange świadczy klientom usługi dostępu do Internetu oparte na CDMA. W przyszłości zaś pasmo mogło posłużyć do dalszej rozbudowy zasięgu LTE, ponieważ od 2012 r. w ramach pozwolenia można było stosować dowolną technologię.

Najważniejsze teraz pytanie, to co dalej z klientami korzystającymi z usługi opartej na CDMA, których na koniec 2016 r. było 20 tys. Zwróciliśmy się z tym do rzecznika Orange.

Klientów będziemy chcieli migrować do nowszych technologii, przede wszystkim 3G lub LTE, a tam gdzie jest to możliwe również do ofert stacjonarnych. Oczywiście zdecydują o tym możliwości techniczne. Terminy będą zależeć od naszych ustaleń z regulatorem i umów jakie mamy podpisane z klientami - opowiedział Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange.

Zobacz: Orange - 450 MHz jest za drogie
Zobacz: UKE będzie chciał 115 mln zł za przedłużenie Orange 450 MHz

Źródło tekstu: @RzecznikOrange, wł

Komentarze
Zaloguj się
56. ~Mądrala
0

2017-04-24 20:48:26

Kupcie router LTE i antene i po sprawie ze słabym zasięgiem

Odpowiedz

55. ~Tomik
0

2017-04-20 16:40:51

Ma ktoś dodwiadczenie z tym internetem satelitarnym? Jak z serwisem w razie co i czy sie dobrze sprawdza?

Odpowiedz

52. ~Conchis
0

2017-04-20 08:15:16

No i po usłudze. 14-go kwietnia dostałem pismo, że wyłączają CDMA z dniem 17.04, mogę bez konsekwencji rozwiązać umowę do 30.04. 18-go kwietnia modem zamilkł. Umowę to ja zapewne i rozwiążę ale co z tego, w moim rejonie LTE nie dociera, 3G ledwo ledwo, nie opłaca się pod to podpisywać umowy. A bez netu żyć się nie da.Czekam niby na te cuda wiejskie pt. POLSKA CYFROWA, czyli że wjadę mi na posesję ze światłowodem za unijne pieniądze. Ale to do 2020, czyli pewnie za 3 lata... ***.

Odpowiedz

51. ~Jerzy
1

2017-03-13 13:13:36

Korzystam z CDMA-450 w miejscu, gdzie o cokolwiek innego bardzo trudno. Nikt z Orange mnie nie powiadomił o tej niespodziance. To ja odezwałem się do "opiekuna klienta", który stwierdził, że mam na tym samym abonamencie możliwość korzystania z usług 3G i LTE i on NIE WIDZI PROBLEMU. Oczywiście nie mam urządzenia do odbioru tego ani nie jestem w zasięgu żadnej z tych ich usług. Ale co to dla Orange za problem? To mój problem.Umowa jeszcze na 10 miesięcy. Orange - serdecznie polecam.

Odpowiedz

50. ~adam
0

2017-03-12 12:12:23

Ciekawie czy byście kupowali częstotliwość tylko po to żeby Morawiecki miał kase do wydawania.....a nie dla własnego zarobku...

Odpowiedz

49. ~CDMA
0

2017-03-11 19:40:58

CDMA speedtest:www.speedtest.net/my-result/6122233577

Odpowiedz

48. ~
-2

2017-03-08 08:33:09

@15 bo to są takie telepolisowe chorągiewki i przydupasy. Kiwaczki potwierdzające wszystko. A pajace z gwiazdkami są w tym wyjątkowi.

Odpowiedz

0

2017-03-07 21:56:30

Jasne, że nie chcą inwestować w stare technologie.

Odpowiedz

46. ~Mem
0

2017-03-07 21:17:41

32 - jak już to 32 zł na klienta miesięcznie

Odpowiedz

45. LuiN
0

2017-03-07 19:21:13

@44, Ramon - widzę, że Marcin wprowadził modyfikacje od 3. akapitu; zmiany były szersze niż dodanie kawałka tekstu, stąd brak oddzielenia części zaktualizowanej.

Odpowiedz

44. ~Ramon
0

2017-03-07 18:42:26

co jest aktualizacją w tekście?

Odpowiedz

43. ~rządzić do 2222
-3

2017-03-07 11:41:12

Ciemny lud marudzi, że na wsi nie będzie działać. Dojna zmiana już nie wie gdzie kraść.Dowaliła telefoniście, jak kopalniom i się zdziwili, ze orange nie chce dokładać do interesu.

Odpowiedz

42. ~@32
1

2017-03-07 09:06:55

To nie jest 115 mln zł na 20 tys. klientów. To jest 115 mln zł plus wartość inwestycji w modernizację sieci do LTE.

Odpowiedz

41. ~dav
0

2017-03-07 08:58:57

powinni to pasmo otworzyć i rozdać lokalnym operatorom

Odpowiedz

40. ~gość
3

2017-03-07 08:29:35

@39 Pleciesz waść, nie znasz specyfikacji GSM-R. Tam jest ustalone już pasmo, wszystkie kraje europejskie które już mają bardziej zaawansowany w budowie GSM-R w dedykowanej części 900MHz nagle się przestroją bo Polska miałaby budować na 450MHz które zwolnił Orange... no zastanów się.

Odpowiedz