DAJ CYNK

10 lat Androida

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 5333

5 listopada 2007 roku Google wprowadził na rynek system Android. Użytkownicy nie od razu pokochali "Zielonego Robota", który dzisiaj jest najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie.5 listopada 2007 roku Google wprowadził na rynek system Android. Użytkownicy nie od razu pokochali "Zielonego Robota", który dzisiaj jest najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie.

Google stworzył Androida we współpracy z 33 innymi firmami w ramach konsorcjum Open Handset Alliance. Wśród nich znalazły się m.in.: Aplix, Ascender Corporation, Audience, Broadcom, China Mobile, EBay, Esmertec, Google, HTC , Intel, KDDI, Living Image, LG, Marvell, Motorola, NMS Communications, Noser, NTT DoCoMo, Nuance, Nvidia, PacketVideo, Qualcomm, Samsung, SiRF, SkyPop, SONiVOX, Sprint Nextel, Synaptics, TAT - The Astonishing Tribe, Telecom Italia, Telefónica, Texas Instruments, T-Mobile, Wind River.

Zobacz: Android - otwarta platforma dla urządzeń mobilnych

Android nie od razu trafił na rynek. Pierwsze prototypowe urządzenia został zaprezentowane podczas targów Mobile World Congress w 2008 roku, a pierwszy smartfon z Androidem trafił na polski rynek w lutym 2009 roku.

Zobacz: Co z tym Androidem?

Koncepcja systemu Google'a zmieniała się na przestrzeni lat. Podczas gdy na rynek wchodził pierwszy smartfon z tym systemem - HTC Dream, w Polsce znany jako HTC G1 lub HTC T-Mobile G1, użytkownicy dostawali niemalże idealnie "czyste" urządzenie z samym system operacyjnym, do którego dodawali, w zależności od potrzeb, różne aplikacje. W kolejnych latach producenci zaczęli dokładać do smartfonów własne aplikacje, aż doszli do momentu, w którym zaczęli te tendencję odwracać i ponownie instalowali ich coraz mniej. Taki trend utrzymuje się do dzisiaj.

Zobacz: HTC G1 po poprawkach
Zobacz: Orange wprowadzi do oferty 6 modeli telefonów z Androidem
Zobacz: Pierwsza aktualizacja polskiego G1

Na przestrzeni lat Android rósł w siłę, stając się najpopularniejszym mobilnym systemem operacyjnym w 2013 roku. W 2017 roku system Google'a stał się najpopularniejszym systemem na całym świecie bez podziału na urządzenia, detronizując, niemalże odwiecznego lidera - Windowsa.

Zobacz: Koniec dominacji Windowsa
Zobacz: Android najpopularniejszym systemem na świecie

Pomimo tego, że aktualnie najnowszą wersją Androida jest 8.0, to obecnie najpopularniejszą z nich jest wersja 6.0. Problemy z fragmentacją systemu wynikają z ogromnej różnorodności urządzeń. Pod kontrolą Androida pracują nie tylko smartfony i tablety, ale również zegarki, lodówki, pralki, systemy alarmowe, telewizory... Do tego dochodzą setki różnych producentów, których duża część modyfikuje system wg własnych potrzeb. To wszystko powoduje, że aktualizowanie takiej ilości urządzeń do najnowszych wersji jest bardzo trudne.

Zobacz: Statystyki Androida - październik 2017
Zobacz: Świat Androida to ponad 14 tysięcy różnych urządzeń

Android cały czas ma się dobrze i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie coś się w tym temacie zmieniło. W wyścigu o miano najpopularniejszego systemu mobilnego liczy się obecnie tylko iOS. Ze stawki już dawno odpadł BlackBerry OS, Mobilny Windows wydaje ostatnie tchnienia, a i wersja desktopowa musi się mieć na baczności.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: wł

Przewiń w dół do następnego wpisu