DAJ CYNK

Xiaomi nie śpieszy się na Zachód

16.01.2015

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 4934

Ważne 0

0

Chiński gigant poinformował, że nie będzie sprzedawać swoich smartfonów w Europie i Stanach Zjednoczonych przez kilka lat.

Chiński gigant poinformował, że nie będzie sprzedawać swoich smartfonów w Europie i Stanach Zjednoczonych przez kilka lat.

W wywiadzie na BBC, wiceprezes Xiaomi Hugo Barra tłumaczył, dlaczego firma nie planuje wprowadzić swoich smartfonów na rynki zachodnie. Barra tłumaczył to dużym wpływem, jaki na krajach rozwijających się wywołują smartfony o specyfikacji z najwyższej półki, sprzedawane w cenie niewiele przekraczającej koszty produkcji. Xiaomi jest obecne na rynku chińskim, indyjskim oraz indonezyjskim. Dodatkowo powiedział, ze firma nie osiągnęła jeszcze odpowiedniego poziomu, który pozwoliłby jej na plany ekspansji na rynki zachodnie.

Inna sprawa, o której nie mówi się zbyt głośno, to prawdopodobny strach przed konfrontacją innymi firmami, głównie Apple i Samsungiem, które już dopatrują się wykorzystywania swoich patentów przez Xiaomi.

Zobacz: Xiaomi prezentuje Mi Note oraz Mi Note Pro
Zobacz: Xiaomi z zakazem sprzedaży w Indiach

Źródło tekstu: businessinsider; wł

Tagi: xiaomi
Komentarze
Zaloguj się
28. toms
0

2015-01-20 01:07:26

16 - jedno pytanko: jeśli chinole wykończą "cywilizowanych" producentów, to od kogo będą kopiować? W dumpingu też trzeba mieć umiar. ;-)

Odpowiedz

27. ~Uni
0

2015-01-20 00:43:36

@25. & 26. Nadawałbyś się idealnie na politykiera - niewiele wiesz, na poruszanej tematyce się nie znasz, potrafisz nawet kradzież przedstawić jako ideę wolnego rynku i rzucasz pustymi frazesami, że aż zęby cierpną. Nie zdziwiłbym się gdybyś komplementując np. kolej transsyberyjską rzucił sloganem, że powstała dzięki własnej chęci dopracy zesłańców i więźniów politycznych, którzy ją budowali.

Odpowiedz

26. ~pan z komentarza nr.4
2

2015-01-18 00:25:03

Chiny swój rozkwit zawdzięczają nie jakiemukolwiek rządowi, ale własnej chęci do pracy. Reprezentują inny krąg kulturowy. Chiny przez większość historii nazwijmy to "ostatnich tysiącleci" były potęgą, można powiedzieć, że po prostu wracają na swoje miejsce.Obecnie firmom trudno jest pozostawać uczciwym i pozostać na rynku. Z jednej strony urzędy podatkowe i prawo coraz to ostrzejsze, a z drugiej gwałtowanie zmieniające się warunki na świecie dzięki niesamowitemu tempie rozwoju w porównaniu do tego co było dawniej. Co nie zmienia faktu, że nie powinno się nie winić "gigantów" za marnowanie pieniędzy i kasowanie dużo za swoje produkty.

Odpowiedz

25. ~pan z komentarza nr.4
1

2015-01-18 00:20:08

@Norbert z KlanuJeśli masz problem z tym, że ktoś bierze "twoją" ideę (ahha) lub jakkolwiek to nazwiesz i oferuje to innym lepiej, aniżeli Ty, to masz do wyboru się cieszyć, że produkt został lepiej ztargetowany niż mogłeś to zrobić. Lub płakać i mieć ból dupy z powodu swej niedoskonałości.Tak działa gospodarka na wolnorynkowych zasadach. Jeśli nie ma zainteresowania na twój produkt, firma się zwija nie chcąc dopłacać do interesu, jeśli ktoś inny jest gotów robić to a inni kupować. Mówisz że ktoś dotacjami rządowymi będzie psuł rynek dokładając do interesu? Niestety, takie praktyki odbywają się również w tej "cywilizowanej" Polsce pełnej redystrybucji. Na czele z kochanymi kopalniami i "dzielnymi" górnikami i ich "polskim" węglem.Tzw "świadectwo dojrzałości" uzyskałem, jeśli ma to dla Ciebie takie znaczenie.@~Sasha GreyTwój tzw "mądry Europejczyk" jest taki do przodu, że cała zachodnia europejska cywilizacja schodzi na drugi plan, a świat skupia się na innych regionach, bo tutaj nawet mało co się już opłaca robić. Dzięki tym wspaniałym Europejczykom.@wloMyślę, że to nieco też ten "ból dupy" się ujawnia u tych co się tak zachwycają prawem panującym w zachodniej kulturze :)15. ~CenturionWłasność polega na tym, że się coś posiada. A w przypadku utraty, a więc zgubienia czy kradzieży, traci. W przypadku idei, pomysł "kradzieży" jest absurdalny że się cokolwiek traci, a "potencjalny zysk" to głupota na miarę ludzi popierających patenty. Do ludzi nieco to dociera przy torrentach, filmach, muzyce i tego typu sprawach. Przynajmniej jedna ze stron natury tej rzeczy. Ale w takim czasach absurdu żyjemy, (nie)stety. Szkoda.A twoje osobiste wyobrażenia jak prawo powinno wyglądać jest jak typowe polskie "prawicowe" myślenie godne ideologii pis lub ewentualnie c

Odpowiedz

24. ~mac
-1

2015-01-17 21:41:28

Kitajce kradną na potęgę. Można znaleźć telefony autorskie, autorskie z elwmentami popularnych flwgowców ale i też bezczelnie kopie produktów markowych. To co napisał @16 to połowa prawdy. Kitajce nie są niezniszczalne, skoro Kitajec Corporation potrafi bez większego kapitału zaproponować prawie flagowca za połowę lub mniej ceny i wielu chce to kupić (więc jest dobre) to niestety ale Samsung i reszta urządza sobie skok na kasę naszym kosztem. Smutna prawda. Niech HTC lub inny wprowadzi do oferty odpowiednik Kitajce model dla ludzi, w czym problem? Kitajec Corporation powoduje więc spadek cen, z czego Samsung czy HTC pewnie się nie cieszy ...

Odpowiedz

23. ~alojzy
-1

2015-01-17 17:42:04

Dobrze, że Polska to wschód a nie zachód.

Odpowiedz

22. Nomedaj
-2

2015-01-17 00:43:31

@21. Idź stąd, trollu :-D

Odpowiedz

21. ~Nadszyszkownik Kilkujadek
-1

2015-01-17 00:32:10

@20. Dla mnie z kolei wszyscy azjaci są bliźniaczo podobni i za cholerę nie odróżnię Japończyka od Chińczyka, czy Koreańczyka. Jednak ja od razu się przyznaję, że dużo lepiej znam się na samochodach niż na rasach ludzkich. Tak więc powiem panu, że bzdury pan wypisujesz na temat motoryzacji amerykańskiej z lat 50-tych XX wieku.

Odpowiedz

20. Nomedaj
-2

2015-01-17 00:03:04

Popatrzmy na amerykańskie samochody z lat 50. Wszystkie do siebie bliźniaczo podobne, z daleka za cholerę nie odróżnisz jednej marki od drugiej. I nikt nie robił o to halo. A były to złote lata amerykańskiej motoryzacji, gdy wozy sprzedawały się jak ciepłe bułeczki i nowe modele wychodziły czasem nawet częściej niż raz do roku (mówimy o samochodach!). Natomiast dzisiaj procesy sądowe, gdy obudowa jednej komórki ma kształt podobny do drugiej. Straszne!Nie jestem też przekonany czy przestrzeganie tych wszystkich pięknych zasad, praw i umów międzynarodowych to droga do rozwoju, czy raczej do uwstecznienia. Światem zawsze rządziły spryt i siła, a nad chłopstwem i niewolnikami się nie rozczulano, bo tania siła robocza jest konieczna do zapewnienia wysokiego wzrostu gospodarczego. Zarzucam fajny felietonik, co prawda trochę na inny temat, ale ujęto wprost to, o czym biały człowiek zapomniał i dlaczego przegrywa konkurencję z narodami azjatyckimi (z Arabami przegrywamy kulturalnie, z Chińczykami ekonomicznie).

Odpowiedz

19. ~Centurion
2

2015-01-16 22:53:29

Sorry, że się tak rozpisałem, ale nie chciałem pozostawić pewnych kwestii bez odpowiedzi.Poza tym, szczerze mówiąc, to wolałbym żeby sytuacja nie była na tyle poważna, a ja żebym nie musiał o tym wszystkim pisać.

Odpowiedz

18. ~Centurion
2

2015-01-16 22:48:42

ad 9. - Ja natomiast jestem ciekaw, czy równie chętnie tłumaczyłbyś i usprawiedliwiał złodzieja, który okradłby akurat Ciebie??W przypadkach, o których wspomniałeś okradziona mała firma oprócz nagłaśniania sprawy w mediach i "siania sensacji", ma jeszcze drogę sądową.Tymczasem Chiny są zazwyczaj głuche na apele ONZ, Banku Światowego, czy też organizacji ekologicznych i broniących praw człowieka. Chiny nie wdrożyły wielu elementów prawa międzynarodowego oraz nie ratyfikowały wielu umów i konwencji międzynarodowych - miedzy innymi z dziedziny Handlu międzynarodowego, Polityki walutowej, Ekologii, Pakietu klimatycznego, Praw człowieka itd.

Odpowiedz

17. ~Centurion
2

2015-01-16 22:33:58

ad 7. - To nie jest takie proste jak Ci się wydaje i do tego zapominasz jak liczne są między nami różnice i w jak wielu obszarach.To bardzo obszerny temat, na który można by napisać nie jedna a kilka prac magisterskich - np. z Ekonomii, Socjologi, Politologii, Ekologii, Praw Człowieka czy Filozofii.Tak w ogromnym skrócie jest to niestety nierówna rywalizacja - w której jedna strona wykazuje poszanowanie dla zasad chociażby z wymienionych powyżej dziedzin, natomiast druga stosuje się tylko do wybranych, wygodnych i pasujących jej zasad, których wspólnym mianownikiem jest ułatwienie wygranej.

Odpowiedz

16. ~Centurion
2

2015-01-16 22:00:29

ad 5. - Faktycznie wykazujesz się naiwnością i niewiedzą dziecka na poziomie szkoły podstawowej lub co najwyżej gimnazjum. Do tego cechuje cię rażąca krótkowzroczność.Pewnie kiedy zapytałbym cię - skąd ci konsumenci biorą pieniążki na te niby korzystne zakupy? To odpowiedziałbyś, że z bankomatu :-pJak już wiele osób zauważyło (czytam i piszę nie tylko tutaj) wiele chińskich firm działa jak mafia - 1) lekceważąc lub po prostu łamiąc prawa, kopiują produkty konkurencji, 2) zalewają lokalny rynek klonami w dumpingowych cenach, 3) wykańczają uczciwie działająca konkurencję, 4) przejmują daną część rynku, a brak konkurencji (którą wcześniej wykończyli) pozwala im na podniesienie cen.Na razie większość chińskich firm jest na etapie zdobywania rynków, ale kiedy już dopną swego to myślisz, że będą się delikatnie obchodzić z konsumentami?! W imię czego, skoro wcześniej tak brutalnie i nieczysto wykończyli konkurencję?!Dopiero wtedy będziesz miał wspomniany przez ciebie "ból dupy" i nie tylko jak będziesz zasuwał u chińczyka, za miskę ziemniaków, a na domiar złego po atrakcyjnych cenach pozostanie tylko zacierające się wspomnienie.

Odpowiedz

15. ~Centurion
2

2015-01-16 21:55:02

ad 4. - No dla złodzieja kopiowanie to nie kradzież... "a gdy cię złapią za ręką powiedz, że to nie twoja ręka..." itd. itp.Żeby była jasność - Sam jestem przeciwny tak zwanemu "patentowaniu koła", czy też inaczej mówiąc używaniu prawa (np. patentowego) do hamowania rozwoju i ograniczania konkurencji. Jednakże czym innym troska o zapewnienie odpowiedniej przestrzeni dla nowych firm z innowacyjnymi produktami i świeżymi pomysłami, które podążając SWOJĄ drogą i tworząc produkt według WŁASNEGO pomysłu mogą natrafić na krępujące ich zbyt restrykcyjne prawo (np. patentowe). Prawo, które zbyt pochopnie ustanowiło ochronę patentową dla elementów składowych zbyt uniwersalnych i powszechnych w danej branży - bez których bardzo ciężko (lub prawie niemożliwe) jest stworzyć produkt w tym obszarze działalności gospodarczej.Zupełnie czym innym jest natomiast strategia bardzo często niestety stosowana przez chińskie firmy pokroju Xiaomi - polega ona między innymi na: świadomym, wyrachowanym i celowym klonowaniu produktów, kopiowaniu rozwiązań, łamaniu patentów i praw autorskich. Efekt podobieństwa, a często nawet podszywania się pod znane i renomowane produkty i marki konkurencji absolutnie nie jest tu przypadkowy, a od początku zamierzony! Ewentualne pomyłki przy wyborze przez mniej świadomych klientów, lub mówiąc wprost oszukiwanie ich jest tu również zaplanowane.W ramach normalnego i zdrowego biznesu dana firma tworząc SWÓJ PRODUKT, stara się jednak zachować jego odrębny styl i mimo podobieństw dba o to żeby jego cechy nie pokrywały się jak ksero z cechami produktu konkurencji. Natomiast chińska patologia biznesowa wręcz odwrotnie - świadomie celuje w cechy charakterystyczne dla produktu konkurencji, bezczelnie odrysowując je niczym przez kalkę.

Odpowiedz

14. wlo
5

2015-01-16 20:14:24

A po co mają sprzedawać? Mają swój rynek trzy razy większy niż Europa i Stany przecież ;-) A po kiego babrać się w durnych europejskich i amerykańskich regulacjach prawnych przy niskiej marży?

Odpowiedz