DAJ CYNK

Witek nadaje #22: o FTTH w Orange z Michałem Walem

23.02.2016

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 7065

Ważne 7

3

Orange zaczyna inwestować w światłowody. W ciągu kilku najbliższych lat, ponad 3 mln gospodarstw domowych ma znaleźć się w zasięgu "światełka". Ale co to tak naprawdę oznacza? Jak to się ma to ADSL2+ i VDSL? O tym Witek nadaje z Michałem Walem, który w Orange odpowiada za rozwój sieci dostępowej.

Orange zaczyna inwestować w światłowody. W ciągu kilku najbliższych lat, ponad 3 mln gospodarstw domowych ma znaleźć się w zasięgu "światełka". Ale co to tak naprawdę oznacza? Jak to się ma to ADSL2+ i VDSL? O tym Witek nadaje z Michałem Walem, który w Orange odpowiada za rozwój sieci dostępowej.

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się
23. ~
-1

2016-02-26 11:08:06

@9, no właśnie, lokalni.... Orange ma do pokrycia cały kraj i taką infrastrukturą zarządzają. To nie jest 100km kabla pana janka który prowadzi interes w garażu

Odpowiedz

22. ~
0

2016-02-24 21:47:13

Ciekawy wywiad. Gratki!

Odpowiedz

21. Gormar
1

2016-02-24 15:28:47

Z powyższych komentarzy o Youtubie i Twitchu wynika, że to właśnie z CDN telekomuna ma największy problem. Bo po co komuś 600Mbps łącze, gdy strumienia danych z tych serwisów w czasie rzeczywistym nie da się obejrzeć :(.

Odpowiedz

20. ~
1

2016-02-23 20:22:05

@13 Mi położyli ok. 40 metrów kabla w ziemi od słupa oraz kolejne 100-200 metrów od pętli po słupach. Na wsi, zwykłe ASDL2+. Wynika z tego więc, że nie ma reguły i zależy to od regionu kraju.

Odpowiedz

19. ~boncio
0

2016-02-23 18:41:47

Mnie też na wsi położyli chyba z 60m kabla na zewnątrz (6 parowego, bo tylko taki mieli), kolejne 20m (2 pary) w domu, a oba połączyli w ładnej skrzyneczce. Wszystko na ich koszt, bo za przyłącze zapłaciłem 1zł. Co ciekawe rok wcześniej kładli kable sąsiadom na zaś, bez przyłącza.Kilka lat później byłem pierwszym użytkownikiem VDSL-a. Teraz czekam, może dostanę FTTdp, bo na H to nie liczę.

Odpowiedz

18. mago112
2

2016-02-23 17:09:32

up @ spokojnie w przypadku neostrady nie jest to zagrożenie bo nawet na opcji 300 mb nie działa twitch itp . Wystarczy poczytać na forum orange bądz w internecie .

Odpowiedz

17. Pragmatyk
0

2016-02-23 16:46:19

Panie Witku. To nie usługi wideo są głównym zagrożeniem przepustowości sieci, ale gry w Streaming-u. Proszę popatrzeć na Nvidia GeForce NOW. W PL działa całkiem nieźle, niedaleko jest serwer. Ale przy grze FHD 60fps, ciągnie ponad 50mb/s. A gracze nie grają 1,5-2h 3 razy w tygodniu. Tak jak się max ogląda filmy. Tylko często 6h na dobę.

Odpowiedz

16. Pragmatyk
1

2016-02-23 16:20:34

FTTH vs FFTB, gdzie FFTH do mieszkania, gdzie ja muszę płacić za prąd ich modemu światłowodowego. FFTB, gdzie w piwnicy stoi konwerter światłowód - Gibit Ethernet. Przy uszkodzeniu kabla światłowodowego w mieszkaniu, bida. Spawarkę światłowodową mało kto ma :). Jak uszkodzę kabel ethernet naprawię w 20 min mając sprzęt za 50zł, czyli zaciskarkę.

Odpowiedz

15. mago112
2

2016-02-23 16:08:36

Mówiąc krótko co z tego wynika to kto miał światłowód od innego operatora dostanie jeszcze jeden od orange a kto nie miał nic nie bedzie miał dalej nic :) Z resztą to widać na 700 tys możliwości orange ma 17 tys klientów usługi ftth .

Odpowiedz

14. jedrek
2

2016-02-23 16:01:51

@12 W czym firma ma być lepsza od prywatnego abonenta? Firma też nie daje gwarancji wieczności. Za rok firma pada, wynosi się i tyle na niej zarobili... A prywatny przez 30 lat będzie im płacił, bo d... nie rusza ze wsi.

Odpowiedz

13. jedrek
3

2016-02-23 15:58:14

@11 firmy pomyliłeś. Orange nie pociągnie nawet 5m pary miedzianej, im się nic nie opłaca. Nawet jak słup masz przed domem, który jakieś 10 lat temu TP ekstra stawiała, bo była akcja telefonizacji wsi, na który to słup sami wciągali n-parowe kable i są tam wolne pary, których niestety po przebiegu 100m nie mają gdzie zakrosować na ostatnim słupie zbiorczym, przy wejściu do samego kontenera to nie uzupełnią braku na 30m. Tak więc mając nawet w linii prostej rzut kamieniem do ich kontenera-centrali jesteś dalej na zadupiu telekomunikacyjnym, bo niemożliwie jest dla nich podłączenie mimo, że wolne miejsca na kartach są i proszą się o kolejnego klienta dla VDSL. Lepiej niech wszystko wisi i rdzewieje, bo przecież nie ma chętnych... Zakłamanie na max. Jak nie masz szwagra w zarządzie orange to nie podłączą ci nic na wsi. Nieważne, że wcześniej przez naście lat byłeś ich klientem w innej lokalizacji i korzystałeś z kilku usług które chcesz przenieść pod nowy adres, oni wieloletnich klientów mają w d... I w ten sposób równia pochyła dla tej francuskiej firmy chwyta coraz większy kąt.

Odpowiedz

12. ~Paweł
1

2016-02-23 15:02:11

~tomek-mi się zdarzyło,wymienili 80 metrów kabla po miesiącu...Technik powiedział,że mam szczęście,bo gdyby nie to,że mam firmę to bym mógł ich cmoknąć

Odpowiedz

11. ~tomek
2

2016-02-23 14:23:15

Czy zdarzyło się komuś że Orange podciągnął mu kabel do domu/mieszkania 50 lub więcej metrów? Mówię tu o ADSL/VDSL.

Odpowiedz

10. ~ciekawe które to będą gospodars
1

2016-02-23 14:00:00

a swoją drogą obok mnie biegną światłowody - szkoda, że nie dla ludzi ... sieć szkieletowa TK Telekom (teraz chyba już Netia) i Śląskie Regionalne Sieci Światłowodowe ...

Odpowiedz

9. ~ciekawe które to będą gospodars
2

2016-02-23 13:58:19

Lokalni operatorzy dają na wsiach zabitych dechami po 150 Mbps po słupach i faktycznie tyle leci ... a Orange kiedy? K O N K R E T Y proszę.

Odpowiedz