DAJ CYNK

W wakacje ruszy produkcja 10-rdzeniowych MediaTeków

06.05.2015

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 2267

Ważne 2

1

Latem 2015 roku MediaTek rozpocznie masową produkcję najnowszych, 10-rdzeniowych procesorów MT6797. Układy mają trafić do pierwszych urządzeń pod koniec roku.

Latem 2015 roku MediaTek rozpocznie masową produkcję najnowszych, 10-rdzeniowych procesorów MT6797. Układy mają trafić do pierwszych urządzeń pod koniec roku.

MediaTek MT6797 będzie procesorem wykonanym w 20nm procesie technologicznym i będzie oferował dziesięć rdzeni - cztery ARM Cortex-A53 taktowane zegarem 1,4 GHz dla podstawowych procesów, cztery ARM Cortex-A57 taktowane zegarem 2 GHz dla procesów średnio i mocno obciążających urządzenia i dwa ARM Cortex-A72 taktowane zegarem 2,5 GHz dla uzyskania maksymalnej mocy. Układy będą wyposażone w grafikę ARM Mali-T880 MP4 taktowaną zegarem 700 MHz, obsługującą rozdzielczość ekranu do 2560 x 1600 pikseli i aparaty o rozdzielczości 25 Mpix. W przeciwieństwie do procesorów Qualmcomma, nowy MediaTek nie będzie obsługiwać pamięci RAM LPDD4, a tylko LPDDR3 993 MHz. MT6797 zaoferuje również niższą kategorię LTE - 6 (Qualcomm oferuje kategorię 9).

Produkcja układów MT6797 ma ruszyć latem tego roku, a pierwsze smartfony wyposażone w ten układ możemy zobaczyć już pod koniec 2015 roku.

Zobacz: 10 i 12 rdzeni od MediaTeka

Źródło tekstu: gizchina; wł

Komentarze
Zaloguj się
11. kamil1221
1

2015-05-07 13:22:19

Winncej rdzeniófff... :D

Odpowiedz

10. jedrek
1

2015-05-07 11:43:16

głupota ten wyścig na ilość rdzeni. Ze znanych mi aplikacji to kompresja x264 potrafi tylko wyśmienicie korzystać z n-rdzeni - zabija je w 100% wszystkie :). A tu taki firefox dusi jeden rdzeń i się muli wszystko, bo nie umie rozłożyć zapotrzebowania na moce obliczeniowe na n-rdzeni. Wolę jednostki z jak najmniejszą ilością rdzeni gdzie jeden rdzeń ma jak największą wydajność, bo te n-rdzeni w praktyce okazuje się picem na wodę.Idzie to wszystko donikąd, wyścig na kasę, a nie osiągi.

Odpowiedz

9. ~St
1

2015-05-07 09:16:40

@ 5: Mediatek zapowiedział już 12 rdzeniowe procki :)

Odpowiedz

8. kvasir
1

2015-05-07 08:49:55

Ech, Szaleństwo byłoby gdyby był Intel Core i7 4R/8W ale nie ma szans , po za tym niektórzy nie potrzebują tylu rdzeni aby osiągnąć sukces (iPhone). Widzę że Cortex A72 miło.

Odpowiedz

2

2015-05-07 00:14:08

Coraz mniejszy wymiar technologiczny, coraz więcej wolnego miejsca na tafli krzemu - trzeba to jakoś wykorzystać. :) Tutaj mamy 4 wolne rdzenie, 4 wydajne i dwa bardzo wydajne. Cóż innego tu robić przy tej architekturze, jak nie ilość rdzeni czy wątków zwiększać? :)

Odpowiedz

6. ~asdf
1

2015-05-06 23:50:27

A kiedy programy potrafiące mądrze korzystać z tylu rdzeni? Większość appek pewnie ledwo dobrze z dwóch korzysta, a reszta śpi sobie w tym czasie.

Odpowiedz

5. ~Qvo vadis core
0

2015-05-06 23:02:28

Miałem swoje leciwe dwa rdzenie zmienić na coś czterordzeniowego , a tu wyskakują z 10-rdzeniowymi. Chyba poczekam na więcej . Może ktoś wyprodukuje 12-rdzeni ?

Odpowiedz

1

2015-05-06 17:29:52

Dzięki, poprawione.

Odpowiedz

1

2015-05-06 17:22:34

zaoferuje również niżą kategorię LTE - 6Chyba niższą

Odpowiedz

1

2015-05-06 16:52:24

@1 Trójkę mi wcięło, już poprawione, możesz się martwić ;)

Odpowiedz

1

2015-05-06 16:37:25

"nowy MediaTek nie będzie obsługiwać pamięci RAM LPDD4, a tylko LPDDR 993 MHz"4 to lepiej czy gorzej niz 993 MHz ?? Bo nie wiem czy sie martwic czy cieszyc... ;)

Odpowiedz